Jak wybrać fotografa ślubnego? PORADNIK

Materiał promocyjny Natalia Peryga Fotografia
Wiele przyszłych par młodych zastanawia się, jak wybrać najlepszego fotografa ślubnego. Bo przecież odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dla każdego ważne są inne kryteria. Jednak każdy zgodzi się, że jego zdjęcia muszą się nam po prostu podobać. Przecież to właśnie one będą najważniejszą pamiątką Waszego ślubu i wesela.

Portfolio

Dlatego ważne jest, aby sprawdzić portfolio fotografa, czy styl jego zdjęć Wam odpowiada. Ja również każdą przyszłą parę młodą odsyłam najpierw do galerii moich zdjęć. Powinniście przede wszystkim zastanowić się jakie fotografie Wy preferujecie? Czy wolicie styl reporterski, czy może klasyczny? Jaką lubicie kolorystykę? Ważne jest także, aby zobaczyć cały, przykładowy reportaż z dnia ślubu.

Nie tylko styl zdjęć, ale i styl pracy

Tak naprawdę na jakość współpracy składa się wiele aspektów. Przede wszystkim zachowanie fotografa. Bo co z tego, że robi dobre zdjęcia, skoro będzie np. "zadzierał nosa" i nie będziecie czuli się przy nim swobodnie? Dlatego z każdą „moją” przyszłą parą młodą umawiam się na kawę lub wideorozmowę. Wtedy rozmawiamy o wszystkim, o Was, o tym jak się poznaliście, co lubicie robić, o szczegółach Waszego ślubu, wesela, ale przede wszystkim zapoznajemy się. Dla mnie też jest ważnych wiele kwestii: Czy Wasz ślub będzie luźny (np. slow wedding), czy elegancki (np. glammour), rustykalny, czy może wiejski? Jak wyobrażacie sobie Waszą sesję plenerową? Czy preferujecie zdjęcia kolorowe, czarno-białe, czy mieszane?

Cena vs jakość

I to jest chyba jeden z największych dylematów przyszłej pary młodej dotyczących zdjęć ślubnych. Czy wybrać dobrego fotografa, czy może taniego fotografa? Ile kosztuje fotografia ślubna? Myślę, że można porównać to do pytania "ile kosztuje mieszkanie?". Nie ma konkretnej odpowiedzi. Bo przecież inna jest cena za ciemną kawalerkę do generalnego remontu, a inna za elegancki apartament. Prawda?
Byłam na około 150. weselach i myślę, że zarówno na dobrym jedzeniu, oprawie muzycznej, tak na zdjęciach ślubnych, nie powinno się oszczędzać. Bo kto za 20 lat będzie pamiętał, czy mieliście fontannę z czekolady na weselu? A zdjęcia pozostaną z Wami już do końca życia.

Wyróżnienia i konkursy

Dla wielu przyszłych par młodych dodatkowym atutem są osiągnięcia fotografa na arenie międzynarodowej. Często sami o to pytacie. Nie jest to oczywiście rzecz konieczna, ale miło jest wiedzieć, że jedną z najważniejszych pamiątek Waszego ślubu będzie tworzył ktoś doceniany w dziedzinie fotografii. Może to też dla Was stanowić potwierdzenie, że dokonaliście dobrego wyboru.

Rozmowa z fotografem

Ważne jest abyście „nadawali na tych samych falach”. Musicie po prostu się polubić. Rozmawiajcie, zadawajcie pytania. Dzięki temu dowiecie się, czy będziecie czuli się przy sobie swobodnie. Fotograf powinien stwarzać atmosferę zaufania. Brzmi banalnie, ale jest to niezbędne przy dobrej współpracy. Przecież najczęściej jest z Wami już od samych przygotowań. Często to właśnie ja pomagam pannom młodym przy różnych, ślubnych dylematach typu: „jak zapiąć tę suknię?”, czy "na którą nogę założyć podwiązkę?".

Zadawajcie pytania

Nie bójcie się zadawać pytań. Powinniście omówić wszystko, co Was nurtuje. Ważniejsze ustalenia powinny też znaleźć się w umowie.
Dodatkowo warto się dowiedzieć, czy fotograf posiada zapasowy sprzęt. Wyobraźcie sobie sytuację, w której fotograf nie ma drugiego aparatu, a pierwszy przestał działać. Wiadomo – sprzęt się psuje, ale każdy doświadczony fotograf ma w zapasie drugi aparat i obiektywy.
Warto też zapytać, czy ma legalnie działającą firmę. Czy posiada licencję na wykonywanie zdjęć w miejscach sakralnych – nietypowy wymóg, ale cóż zrobić... mieć trzeba, tym bardziej, że jeśli owego dokumentu nie posiadamy, ksiądz może nie wyrazić zgody na fotografowanie Waszej ceremonii.

Jaka powinna być ilość zdjęć ślubnych?

Nie jest to kwestia najważniejsza, ale jest to często jedno z pierwszych pytań od przyszłych par młodych. Zazwyczaj oddaję na pendrivie 400-600 zdjęć po obróbce graficznej. Uważam, że jest to odpowiednia ilość, aby przedstawić dzień ślubu. Żaden szanujący się fotograf nie odda wszystkich, tzw. „nieprzerobionych”, czyli surowych plików RAW. Dlaczego? Ponieważ na ślubie powstaje około 2000 – 4000 zdjęć. Większość z nich, to powtórzenia, podobne kadry. Wiele zdjęć po prostu nie wyszło, są nieostre, ktoś zamknął oczy itp. Dlatego ważne jest, abyście skupili się przede wszystkim na jakości, a nie na ilości zdjęć.

To jest tylko kilka ważniejszych aspektów dotyczących wyboru fotografa ślubnego. Tak naprawdę sami musicie się zastanowić, kogo szukacie. Oglądajcie zdjęcia, pytajcie znajomych, sprawdzajcie osiągnięcia, czytajcie opinie.
I pamiętajcie, że Wasze zdjęcia ślubne będą pamiątką na całe życie :)

Powodzenia!

Natalia Peryga - FOTOGRAFIA ŚLUBNA

TOP 1 w Polsce - WPE Awards International Photography
TOP 100 fotografów na świecie - WPE Awards International Photography

STRONA WWW => www.nataliaperyga.pl
FACEBOOK => Natalia Peryga FOTOGRAFIA
INSTAGRAM => natalia_peryga