18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wrocławianie kochają się po 60. roku życia? Będzie ankieta

Anna Gabińska
Wanda Brzezińska i Zbigniew Mizio mają po 72 lata. Spotykają się od czterech lat
Wanda Brzezińska i Zbigniew Mizio mają po 72 lata. Spotykają się od czterech lat Paweł Relikowski
Ona już nie chce, a on już nie może - tak często wygląda sytuacja na emeryturze, gdy człowiek ma wreszcie święty spokój z dorosłymi dziećmi i wolny dom.

- Rabini mawiają: życie zaczyna się, gdy dzieci wyjdą z domu, czyli po pięćdziesiątce - przypomina prof. Zygmunt Zdrojewicz z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami na Akademii Medycznej we Wrocławiu, dolnośląski konsultant ds. seksuologii. - Zbieramy wywiad chorobowy, badamy pacjentów, wykonujemy badania i zaczynamy leczyć. A potem się zaczyna trzecia młodość - zapewnia lekarz.

Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej we Wrocławiu wydał właśnie 10 tysięcy poradników pt. "Seksualność człowieka w wieku późnej dorosłości". Wydał na to prawie 35 tys. zł. Można je dostać za darmo w siedzibie ośrodka przy ul. Ostrowskiego, a także we Wrocławskim Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim we Wrocławiu.

- Stereotypowo przyjęło się uznawać, że wraz z wiekiem potrzeby związane z odczuwaniem i realizowaniem własnej seksualności zanikają, a senior jest postrzegany jako istota pozbawiona potrzeb związanych z tym aspektem życia - tłumaczy Piotr Klag, dyrektor DOPS. - Jeśli jest inaczej, starszy człowiek często staje w obliczu niezrozumienia, niewybrednych żartów czy wręcz krytyki.

DOPS wydrukował broszurę, by dostarczyć praktycznych porad i wskazówek, w jaki sposób radzić sobie z negatywnymi konsekwencjami zmian w organizmie w tym wieku.

Prof. Zdrojewicz chciałby teraz zbadać wrocławskich seniorów, jak często uprawiają seks, w jaki sposób i z kim. Potrzebuje co najmniej 200-300 osób, które anonimowo wypełniłyby ankiety z kilkunastoma pytaniami.

W Polsce sprawa życia seksualnego osób po 59. roku życia jest kompletnie nieznana. Ale budzi żywe emocje. - Gdzie dostaniemy te ankiety? - pytali wczoraj ludzie z Wrocławskiego Klubu Seniora przy ul. Benedyktyńskiej.

WIĘCEJ W PIĄTKOWYM WYDANIU GAZETY WROCŁAWSKIEJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska