Jak właściwie przechowywać żywność?

Materiał informacyjny Emako
Udostępnij:
Właściwe przechowywanie żywności ma wiele zalet: przedłuża jej przydatność do spożycia, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, pomaga na utrzymanie porządku w szafkach kuchennych i lodówce, zapobiega wprowadzeniu się niechcianych lokatorów (moli, mrówek czy much).

W takim razie jak właściwie przechowywać żywność? Podpowiadamy, jak dobrze zorganizować lodówkę oraz szafki kuchenne/ domową spiżarkę.

Lodówka — co w niej przechowywać?

Pierwszym krokiem jest odpowiednie rozmieszczenie produktów na półkach w lodówce, ponieważ temperatura wnętrza różni się w zależności od poziomu.

  • Najwyższe półki (temperatura ok. 8-9℃) świetnie nadają się do przechowywania mleka, kefirów i jogurtów. Dzięki temu zawarte w nich bakterie kwasu mlekowego nie tracą swoich właściwości.
  • Środkowa półka (temperatura 4-7℃) to odpowiednie miejsce dla wędlin, serów, ugotowanych posiłków, np. zupy.
  • Dolny poziom i szuflady sprawdzą się do przechowywania warzyw i owoców, które można trzymać w lodówce. W warunkach chłodniczych dłużej zachowają świeżość winogrona, owoce leśne, daktyle, świeże grzyby, brokuły, kalafior i sałaty. Jednak niektóre produkty stracą tam swoje właściwości. Dotyczy to m.in. awokado i większości owoców egzotycznych, pomidorów, cebuli i czosnku.
  • Na półkach na drzwiach umieść soki, jajka, oleje, przyprawy w płynie czy sosy.

Jakie pojemniki nadają się do przechowywania żywności w lodówce?

W lodówce najlepiej wykorzystać szklane lub ceramiczne pojemniki, ponieważ nie wchodzą one w kontakt z żywnością. Koniecznie powinny mieć szczelne zamknięcie, które zapobiega wysychaniu jedzenia i przenoszeniu się intensywnych zapachów na inne produkty. W lodówce sprawdzą się również pojemniki z plastiku, jeśli mają atest na kontakt z żywnością. Posegregowane jedzenie w szczelnych naczyniach nie tylko dłużej zachowuje świeżość, ale też dobrze wygląda.

Szafki kuchenne i spiżarnia — jak przechować żywność w temperaturze pokojowej?

W szafkach możesz trzymać produkty sypkie takie jak mąka, cukier, makarony i kasze, a także pasteryzowane przetwory. Szklane słoje, słoiki i słoiczki, ceramiczne pojemniki, kontenerki i przegródki do szuflad to sprzęty, które ułatwią kontrolę nad zapasami. Poza tym mogą stanowić świetną dekorację półek. Równe rzędy pięknych pojemników (przezroczystych albo kolorowych) z własnoręcznie wykonanymi etykietami niewątpliwie cieszą oczy!

A co z przechowywaniem na blatach kuchennych?

Blat kuchenny to przede wszystkim przestrzeń robocza, a nie dodatkowa półka. Im mniej rzeczy na nim stoi, tym łatwiej utrzymać go w czystości. Dlatego na blacie warto trzymać tylko te produkty, których w danym momencie używasz do gotowania, np. owoce i warzywa w szklanych miskach.

Właściwe przechowywanie żywności ma same plusy. Po lekturze tego artykułu pewnie i Ty dojdziesz do wniosku, że dobrze zorganizowane półki w lodówce i szafki kuchenne, wyposażone w piękne, praktyczne pojemniki na żywność, to najlepsza zachęta do utrzymywania ich w czystości, gotowania i planowania posiłków. Pełna oferta artykułów do przechowywania żywności dostępna jest na stronie sklepu Emako.

Dodaj ogłoszenie