Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak warzyć dobre piwo? Studenci Politechniki Wrocławskiej znają odpowiedź!

OPRAC.:
Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Mateusz Jackowski z Katedry Inżynierii Bioprocesowej, Mikro i Nanoinżynierii prowadzi zajęcia ze studentami na kierunkach: biotechnologia i inżyniera chemiczna. W trakcie kilkutygodniowego kursu uczy ich produkcji piwa od początku, czyli przygotowania materiałów, do momentu butelkowania gotowego produktu.
Mateusz Jackowski z Katedry Inżynierii Bioprocesowej, Mikro i Nanoinżynierii prowadzi zajęcia ze studentami na kierunkach: biotechnologia i inżyniera chemiczna. W trakcie kilkutygodniowego kursu uczy ich produkcji piwa od początku, czyli przygotowania materiałów, do momentu butelkowania gotowego produktu. Politechnika Wrocławska
Na terenie Politechniki Wrocławskiej działa browar, w którym studenci poznają techniki przemysłowej produkcji piwa. Mateusz Jackowski, doktorant z Wydziału Chemicznego i opiekun sprzętu browarniczego, wyjaśnia jak powstaje dobre piwo, na co zwracać uwagę przy degustacji oraz gdzie najlepiej przechowywać złocisty trunek.

W laboratorium warzenia piwa na Politechnice Wrocławskiej znajduje się aparatura, którą wykorzystują wielkie browary. Różnica polega jedynie na wielkości - instalacja jest wykonana w dużo mniejszej skali i dostosowana do uczelnianych warunków. Dzięki niej studenci poznają działanie poszczególnych sprzętów, aby lepiej poznać pracę browarnika. Samodzielnie też przechodzą przez każdy etap powstawania piwa.

"Kurs zaczyna się od przygotowania materiałów, czyli napełnienia zbiorników wodą i podgrzania ich do odpowiedniej temperatury potrzebnej do wystartowania procesu. Uczestnicy dobierają surowce i mielą je zgodnie z określonymi parametrami" - wyjaśnia Mateusz Jackowski, doktorant z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Następnie studenci przeprowadzają proces zacierania, badają, jak skrobia przekształca się w cukier, który jest głównym pokarmem dla drożdży podczas fermentacji. Kolejne etapy to: odfiltrowanie wysłodzin od brzeczki i gotowanie brzeczki z chmielem po to, by dodać aromat i goryczkę do piwa.

"Studenci chłodzą brzeczkę, przetłaczają ją do fermentorów, "zadają" drożdżami i później przez klika tygodni monitorują proces fermentacji, jak i leżakowania" - dodaje naukowiec.

Piwo jest gotowe po miesiącu. Wtedy można zbadać jego wszystkie parametry jakościowe, identycznie jak w profesjonalnych laboratoriach browarniczych. Finalnie studenci uczą się piwo butelkować, bo to też jest elementem procesu.

"Zajęcia nie przewidują jedynie testów organoleptycznych. To jest kierunek inżynieryjny, a nie gastronomiczny" - śmieje się Mateusz Jackowski.

Jak rozpoznać dobre piwo?

Po pierwsze: zapach.

"Chodzi o związki metaboliczne, które odpowiadają za fermentację drożdży. Gdy czujemy zapach słodkawy, albo delikatny zapach siarki, to może oznaczać, że proces fermentacji się nie zakończył i droższe nie zdążyły "po sobie posprzątać" i przetworzyć niektórych swoich metabolitów pośrednich, które są obecne w piwie" – mówi Mateusz Jackowski.

Z kolei zapach podobny do zapachu jabłka może świadczyć o tym, że proces fermentacji nie przebiegł właściwie. Nieprzyjemny zapach piwa oznacza, że było ono źle składowane np. wystawione na promienie słoneczne.

Po drugie: smak.

"Zdarzyło mi się pić piwo, które smakowało jak masło. Oznacza to, że proces prowadzony był w zbyt wysokiej temperaturze. Może w browarze był problem z chłodzeniem, albo podwyższono temperaturę fermentacji, aby proces zachodził szybciej - zdradza naukowiec.

Wskazuje także na kolor piwa i chociaż podkreśla, że barwa jest w miarę "stabilnym parametrem", to uważać należy na zmętnienie.

"Jeżeli piwo było filtrowane lub pasteryzowane i widzimy po jakimś czasie zmętnienie, to może oznaczać, że piwo jest stare, albo zachodzą w nim jakieś procesy chemiczne niekorzystne dla jakości piwa" - wyjaśnia Mateusz Jackowski.

Z puszki, butelki czy kufla?

Jeżeli chodzi o przechowywanie piwa, okazuje się, że piwo z puszki może być lepsze niż butelkowe.

"Puszka nie przepuszcza w ogóle promieni świetlnych, czyli bardzo dobrze izoluje piwo od warunków zewnętrznych. Metal bardzo dobrze przewodzi ciepło, czyli łatwo jest schłodzić napój lub go podgrzać. Obecnie bardzo dużo browarów kraftowych, rzemieślniczych inwestuje w linię do produkcji piwa puszkowego. Coraz lepsze piwa trafiają do puszek" - tłumaczy doktorant.

Naukowiec zaznacza, że jako koneser piwa, zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak piwo smakuje oraz jak wygląda. Dodaje przy tym, że dobrze jest spożywać napitek w naczyniach do tego przeznaczonych - odpowiednich szklankach czy kuflach.

"Wtedy możemy bardziej skupić się na jego barwie, smaku, aromacie i pianie, która jest nieodzownym elementem tego trunku. Ważne jest, aby odbierać piwo jako całość, a nie doszukiwać się wad, jak zwykli to robić niektórzy koneserzy. Warto pamiętać, że to co dla jednego stylu piwa jest wadą, dla innego może być zaletą podkreślającą smak" - wyjaśnia Mateusz Jackowski.

Część jego doktoratu na Wydziale Chemicznym, który planuje obronić w tym roku akademickim, poświęcona jest produkcji piwa bezalkoholowego. Jak zauważa, od jakiegoś czasu preferencje kupujących skłaniają się właśnie ku temu rodzajowi browaru.

"Konsumenci uwielbiają smak piwa. Ponieważ modny jest zdrowy tryb życia, ludzie ograniczają spożycie alkoholu. Jednocześnie nie chcą rezygnować z ulubionego smaku. Poza tym piwo to bardzo dobry napój izotoniczny, zawiera duże ilości antyoksydantów, witamin z grupy B czy substancji biologicznie czynnych znajdujących się w chmielu. Gdyby nie alkohol, byłby najzdrowszym napojem dla człowieka" – mówi doktorant.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska