Jak urządzić salon z miejscem na duży stół?

Materiał informacyjny
Duży i wygodny stół to rozwiązanie, które pozwala całej rodzinie komfortowo spożywać posiłki. Łączy domowników i daje im poczucie wspólnoty. Nie zawsze jednak ustawienie go w pokoju dziennym jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jak znaleźć miejsce na stół w salonie i stworzyć funkcjonalną przestrzeń?

Jak zaaranżować jadalnię w salonie z aneksem?

Stół to centralne miejsce domu – punkt spotkań przy kawie, wspólnych posiłków, rodzinnego świętowania, ważnych rozmów i dyskusji. Odpowiedni stół do salonu z IKEA może podkreślić charakter wnętrza:

  • loftowy – wykończenia takie jak mosiężne lub żeliwne nóżki, blat z niejednolitego drewna lub wyraźne ślady zużycia dodadzą industrialnego, fabrycznego wyrazu całej aranżacji;
  • skandynawski – jasne drewno lub biel ładnie wpasują się w jasny i prosty styl skandynawski;
  • rustykalny – naturalne drewno, ozdobne wykończenia i ciężkie nóżki pomogą stworzyć przytulną, wiejską aranżację.

By stół był odpowiednio wyeksponowany, trzeba pamiętać o odpowiednim wydzieleniu przestrzeni. Salon powinien mieć wyraźną strefę wypoczynkową i jadalną, a jeśli jest w nim również aneks, to także kuchenną. Strefy nie powinny zbytnio wkraczać w swoją przestrzeń, a poruszanie się między nimi powinno być swobodne i wygodne.

Strefę jadalną ze stołem warto umieścić pomiędzy częścią salonową i kuchenną. W naturalny sposób będzie je ze sobą łączyła. Stół dobrze jest ulokować również w pobliżu okna. Światło dzienne pozytywnie nastroi do działania i zafunduje domownikom zastrzyk energii o poranku.

Umieszczając stół pod oknem, kącik wypoczynkowy można zaaranżować w bardziej zacienionej przestrzeni, która da wrażenie większej przytulności i prywatności. Takie ustawienie będzie sprzyjało relaksowi.

Drewniany stół do jadalni – jaki wybrać?

W sklepach można spotkać stoły wykonane z różnych rodzajów drewna. Największą trwałością wykazuje się stół dębowy. Jego odcień jest uniwersalny i jasny, dzięki czemu ładnie prezentuje się w połączeniu i z jasnymi i z ciemniejszymi barwami na ścianach. Drewno sosnowe jest jaśniejsze i bardziej miodowe w odcieniu. Nada lekkości wnętrzu i ociepli surową aranżację minimalistyczną lub skandynawską.

Świetnie sprawdzi się w połączeniu z bielą lub beżem. Zarówno w aranżacjach skandynawskich, industrialnych, jak i rustykalnych czy angielskich naturalne drewno dodaje przytulności i elegancji. Jednocześnie widoczne słoje tworzą bardziej organiczny i naturalny wystrój. Taki stół będzie wyglądał świetnie w połączeniu z bogatą roślinnością doniczkową.

Nowoczesne rozwiązanie do salonu – krzesła z różnych kompletów

By ożywić wnętrze i sprawdzić, że będzie nieco bardziej ekstrawaganckie można zastosować krzesła do stołu z IKEA z kilku różnych kompletów. Mogą one różnić się kolorami lub samymi tapicerkami. Lepiej jednak nie różnicować za bardzo wielkości, gdyż to może być mniej komfortowe przy użytkowaniu.

Takie połączenie sprawdzi się w stylach:

  • retro – dla lepszego efektu można wykorzystać meble vintage lub antyki;
  • eklektycznym – tu można sobie pozwolić także na miszmasz stylów;
  • nowoczesnym – wprowadzi nieco charakteru do bardziej sterylnej, nowoczesnej przestrzeni;
  • rustykalnym – podkreśli swobodny i przytulny charakter wnętrza;
  • industrialnym – tu można połączyć ciężkie drewniane taborety ze stołkami barowymi.

Oczywiście warto pamiętać, że nie każdy stół będzie nadawał się do połączenia z różnymi krzesłami. Jeśli same krzesła są krzykliwe i nietypowe, stół powinien być w miarę prosty i jednolity. Wtedy zabieg będzie wyglądał na celowy, a nie przypadkowy.

Stół okrągły – rozwiązanie do dużych pomieszczeń

Przyjęło się, że stoły z zaokrąglonymi brzegami i o owalnym kształcie wprowadza się w małych pomieszczeniach, by ułatwić przechodzenie między meblami i zaoszczędzić miejsce. Jednak duży okrągły stół to doskonałe i bardzo eleganckie rozwiązanie także do dużej i otwartej przestrzeni. Szczególnie w połączeniu z ozdobą lampą wisząca nada wnętrzu wytworności i klasy. Mebel warto umieścić w centrum pokoju, by wyeksponować strefę jadalną.

Okrągły kształt pozwoli gościom i domownikom na swobodną i wygodną rozmowę (każdy będzie widział każdego). Takie stoły można tez kupić w wersji rozkładanej, dzięki czemu możliwe jest przyjęcie jeszcze większej ilości osób.

Jakich kolorów użyć w aranżacji salonu z aneksem kuchennym?

Kolory użyte w strefie jadalnej powinny być spójne ze strefą wypoczynkową i pasować do koncepcji całego mieszkania. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się barwy jasne: szarości, biele, beże.

Gdy ma się więcej przestrzeni, można postawić na mocniejsze kolory i kontrastowe zestawienia. Warto też zagrać fakturą i wprowadzić wykończenia z cegły, drewna lub betonu dekoracyjnego. Sprawią one, że wnętrze będzie ciekawsze i bardziej zróżnicowane oraz pomogą optycznie wydzielić poszczególne strefy salonu.

Podsumowując – wygodny stół to rozwiązanie, które warto wprowadzić do salonu, bo dzięki niemu cała rodzina może być ze sobą bliżej. Wystarczy stosować się do powyższych wskazówek, by uzyskać spójną i funkcjonalną przestrzeń.

Advertisement

Dodaj ogłoszenie