Nasza Loteria

Jak się nie dać koronawirusowi? Dziesięć cennych rad profesora

15.03.2020 wroclawkoronawirus stan wyjatkowy epidemia maska maseczka zabezpieczenie antywirusowe zdrowie gazeta wroclawskatomasz holod / polska press
15.03.2020 wroclawkoronawirus stan wyjatkowy epidemia maska maseczka zabezpieczenie antywirusowe zdrowie gazeta wroclawskatomasz holod / polska press Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Stworzyłem dekalog na te trudne dni - mówi profesor Andrzej Gamian, kierownik Zakładu Immunologii Chorób Zakaźnych w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu. Ma 10 rad jak postępować, by nie dać się koronawirusowi, a jeśli już wirus nas zaatakuje - zachorowanie przejść łagodnie. - Wychodzić na słońce, być w ruchu, przestrzegać diety - zaczyna profesor.

Co chwilę słyszymy o nowych zachorowaniach na koronawirusa w Polsce. Wielu Polaków stara się pozostawać w domu. Czy słusznie? Nie do końca, wrocławski immunolog - profesor Andrzej Gamian radzi, by zażywać świeżego powietrza, łapać słońce i przestrzegać diety. Profesor Gamian przygotował dla czytelników portalu GazetaWroclawska.pl dekalog dla odporności. Stosowanie tych zasad może nie sprawi, że unikniemy zachorowania - ale na pewno nasz organizm będzie silniejszy i łatwiej poradzi sobie z intruzem.

Dekalog profesora Gamiana

  • Dbaj o różnorodność posiłków
  • Jedz małe porcje
  • Jedz dania nisko przetworzone
  • Dbaj o to, by żywność świeża
  • Składnikiem posiłku powinien być naturalny probiotyk
  • Nie szczędź przypraw ziołowych
  • Jedz dania dostosowane do wieku
  • Jedz dania dostosowane do wykonywanej pracy
  • Nie zapominaj o ruchu
  • Zadbaj o mały post, kilkunastogodzinną głodówkę

Zobacz koniecznie

Nie przegap tych informacji

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Odzywają się znawcy ! Ma gość rację, to absolutne podstawy. Może lepiej nic nie robić i panikować ? Może lepiej od razu jakąś chemią się szprycować, co być może pomoże, ale wątrobę i nerki być może nadwyręży ! Wybór zależy od Ciebie !

J
Jarun

Gdy niebiosa drżą -Tytani go podtrzymują. A wy najbogatsi Polacy, co zrobiliście dla kraju ? Oby wam bogactwo w gardle stanęło.

G
Gość
18 marca, 8:59, Ja:

Sądząc po komentarzach coraz więcej specjalistów od zdrowia nam się robi w kraju. Ludzie skończcie... Umiar we wszystkim umiar. Przeżyjemy...

Tego jeszcze nikt nie wie

G
Gość
18 marca, 13:58, Krytyk:

Co on pierd......li masakra jakaś......wolę szamanów i kapłanów o tego czegoś.....

Nikt Ci nie zabrania wulgarny czlowieku

G
Gość
18 marca, 6:20, Popcorn:

To jakiś żart? Serio? Ktoś z tytułem doktorskim wymyślił takie androny!? Dla lepszego zrozumienia jakie to głupie i naiwne dam podobmy przykład: aby uniknąć wypadku drogowego ubierz się w coś przewiewnego, nie krepujacego ruchów, w jasnych żywych kolorach, najlepiej z bawełny ostatecznie z domieszką polimeru! Cizez nie wierzę że to opublikowaliscie!!

Sądzę że ten doktor ma rację a ty człowieku jesteś zielony ruch i to na świeżym powietrzu zawsze wzmacnia odporność w zapobiega iu każdej chorobie i zdrowa żywność to ty żeś się urwał z kosmosu

Z
Zenek m.

Czy można kulać gruszkę?

G
Gość

Zgadzam się z immunologiem w 100%. Higienę zwiększyłam o mycie ciała wodą z octem jabłkowym. Poprawia wygląd i odkażanie.

B
Błażej

No gratulacje, nareszcie sensowny, pożyteczny artykuł w tej gazecie. Kompaktowo i w punkt. Brawo Wrocławska!

o
ociec
18 marca, 9:44, Gość:

Jezdem w ciąży i to na 1.5 miesiąca przed maturą.

18 marca, 09:46, Gość:

Mariolka nie rób mi tego.

óruć pszed matórom

G
Gość
18 marca, 9:44, Gość:

Jezdem w ciąży i to na 1.5 miesiąca przed maturą.

Mariolka nie rób mi tego.

G
Gość

Jezdem w ciąży i to na 1.5 miesiąca przed maturą.

U
Usb
18 marca, 4:46, Dw:

Czyli codziennie mam stać w warzywniaku w skupisku ludzi po świeże owoce i warzywa narażając siebie i rodzine na tego wirusa. Świetne rady.

Kup se lepiej mózg. Można kupić warzywa raz raz tydzień.

G
Gość
18 marca, 04:46, Dw:

Czyli codziennie mam stać w warzywniaku w skupisku ludzi po świeże owoce i warzywa narażając siebie i rodzine na tego wirusa. Świetne rady.

Lepiej idz sobie postój w lidlu i biedrze po makaron :) Tam jest mniej niż w twoim warzywniaku ;)

J
Ja

Sądząc po komentarzach coraz więcej specjalistów od zdrowia nam się robi w kraju. Ludzie skończcie... Umiar we wszystkim umiar. Przeżyjemy...

G
GAMIAN PROF. JUDE

...jesc duzo czosnyku...i kupic se PO kozie...

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska