Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak powstrzymać ocieplanie klimatu? Rozwiązanie tkwi w glebie, a konkretnie jej regeneracji. Jak środowisku może pomóc rolnictwo?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Świat potrzebuje coraz więcej żywności, ale miejsca na jej uprawę jest wciąż tyle samo. Jak to wpływa na środowisko i czy istnieje rozwiązanie dla tej sytuacji?
Świat potrzebuje coraz więcej żywności, ale miejsca na jej uprawę jest wciąż tyle samo. Jak to wpływa na środowisko i czy istnieje rozwiązanie dla tej sytuacji? 123rf
Im cieplejszy klimat, tym więcej pytań, jak powstrzymać jego ocieplanie. Jednym z problemów jest rolnictwo, które musi produkować coraz więcej żywności, a gruntów do hodowli nie przybywa. Potrzebne są więc nowe metody upraw i produkcji żywności. Rozwiązaniem może być rolnictwo węglowe, zorientowane na regenerację gleby. Ten ogromny rezerwuar węgla odgrywa kluczową rolę w powstrzymywaniu negatywnych zmian klimatycznych.

Coraz więcej mówi się o włączeniu rolnictwa do rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Inicjatywy sektora prywatnego w tym obszarze zostały właśnie wzmocnione przez przełomową propozycję Komisji Europejskiej.

Węgiel w glebie, a zmiany klimatu

Gleba zawiera trzy razy więcej węgla niż atmosfera. Temperatura rośnie, bo w atmosferze przybywa dwutlenku węgla. Odwrócenie tego procesu pomogłoby zahamować negatywne zmiany klimatyczne. Coraz więcej w tym kontekście mówi się o roli rolnictwa węglowego – zorientowanego na praktyki prowadzące do regeneracji gleby. W dobrze odżywionej glebie rośnie ilość węgla, a sama gleba zyskuje większy potencjał plonotwórczy.

Dr. inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyjaśnia sytuację na przykładzie lasów i struktury siedlisk, które przed laty były ubogie, a przed duże zanieczyszczenie powietrza lasy były w bardzo złym stanie. – Teraz, kiedy zanieczyszczenie się zmniejszyło, związki, które zostały w glebie, zaczęły w niektórych miejscach działać jak nawozy. Przez to polepszyła się jakość gleby, zaczęło rosnąć więcej roślin i to są lepsze warunki do życia dla zwierząt – wyjaśnia.

Rolnictwo regeneracyjne to zestaw praktyk, które regenerując glebę, zwiększają w ten sposób sekwestrację węgla. Proces ten, stanowiąc przeciwieństwo emisji gazów cieplarnianych, bywa nazywany „odwróconą emisją”.

Nowy projekt Komisji Europejskiej

Pod koniec listopada Komisja Europejska przedstawiła projekt regulacji dotyczącej certyfikacji usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. Proponowane rozporządzenie znacznie poprawi zdolność UE do ilościowego określania, monitorowania i weryfikacji pochłaniania dwutlenku węgla. W rolnictwie mają temu służyć praktyki rolnictwa węglowego. To szansa na stworzenie nowego, trwałego modelu biznesowego dla rolników i leśników.

– Sekwestracja węgla w glebie ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania zmian klimatycznych. Sama redukcja emisji gazów cieplarnianych nie wystarczy do realizacji celu, jakim jest zatrzymanie wzrostu temperatury na poziomie 1,5 stopnia C. Jeśli mamy osiągnąć ten cel, sekwestracja węgla powinna jak najszybciej stać się modelem działania na dużą skalę – mówi Erica Johnson, Sustainability Affair Officer w Agreena.

Gleba jest drugim największym rezerwuarem węgla na planecie, co daje rolnikom ogromne możliwości uczestniczenia w procesie powstrzymywania ocieplania klimatu. – Decyzja Komisji Europejskiej pobudzi wzrost i zapewni właścicielom gruntów większą pewność udziału w rynkach uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Rozszerzenie wsparcia dla rolników, którzy mają już silną zachętę ze strony rynku, z pewnością nabierze teraz dodatkowego rozpędu. Uzyskanie środków publicznych pomoże zapewnić przejrzystość i integralność środowiskową rynku – dodaje Johnson.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak powstrzymać ocieplanie klimatu? Rozwiązanie tkwi w glebie, a konkretnie jej regeneracji. Jak środowisku może pomóc rolnictwo? - Strefa Agro

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska