Spis treści
Jak powinien ubierać się nauczyciel? Czy szkoła może wymagać określonego stroju?
Kwestie dotyczące ubioru uczniów regulują szkolne statuty, które muszą być sporządzone zgodne z prawem. A przepisy (art. 99 ustawy Prawo oświatowe) dopuszczają wymóg wprowadzenia mundurków lub określonego rodzaju ubioru. Prawo nie pozwala jednak szkole na ingerencję w wygląd ucznia, czyli np. fryzurę, kolor włosów, malowanie paznokci czy makijaż.
Jak to wygląda w kwestii nauczycieli? Żadne przepisy nie określają sposobu ubierania się pedagoga. Swoje oczekiwania w tej kwestii dyrektor może wyrazić ewentualnie w formie uprzejmej prośby czy sugestii, ale ich realizacja zależy tylko od dobrej woli nauczyciela. W żadnym razie szef placówki nie powinien naciskać na zmianę sposobu ubierania nauczyciela, jeśli ten nie „nosi się nieprzyzwoicie”. Dyrektor nie ma też prawa do ingerowania w wygląd pedagoga: fryzurę, makijaż, ewentualne tatuaże czy kolczyki. Tego rodzaju działanie może być bowiem potraktowane jako mobbing i konsekwencje prawne. Kwestie obowiązującego stylu ubierania w placówce można omówić podczas rekrutacji pracownika.
Nauczyciele i nauczycielki z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że ich styl ubierania może mieć wpływ na to, jak są postrzegani przez uczniów. I właśnie strój pedagoga może być również „narzędziem” jego pracy. Nauczyciel, który chce zbudować dystans i sprawiać wrażenie surowego i wymagającego, może budować taki wizerunek również za pomocą formalnego, oficjalnego stroju. Pedagog, któremu zależy na bliskim kontakcie z uczniami, otwartej i partnerskiej relacji, z pewnością zamiast stroju oficjalnego, wybierze raczej styl casualowy, tzw. sportową elegancję czy nawet artystyczny look. Wszystko jest kwestią dobrego smaku i wyczucia.
Czego nie wypada nosić do szkoły? Głębokie dekolty i krótkie spódniczki na cenzurowanym
O ile nauczycielowi, który niespecjalnie przywiązuje wagę do ubioru, można najwyżej zarzucić niedbalstwo czy niechlujność, tak nauczycielki muszą liczyć się z dużo bardziej krytyczną oceną. A ta dotyczyć może zarówno zbyt głębokich dekoltów, niewystarczającej długości spódnic i sukienek, zbyt przezroczystych tkanin.