Jak pomóc hospicjom? Bieganiem! Ostatnie dni zapisów

Katarzyna Kaczorowska
W zeszłym roku odbyła się pierwsza edycja biegu
W zeszłym roku odbyła się pierwsza edycja biegu Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Udostępnij:
Drugi bieg dla hospicjów już w sobotę, 4 marca. Trwają zapisy, a dochód z imprezy zasili konto Hospicjum Domowego i Hospicjum Bonifratrów.

Opłata wpisowa wynosi 40 zł i to ona jest tą cegiełką, która wesprze Hospicjum Domowe przy Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu i Hospicjum Bonifratrów działające przy ul. Poświęckiej. Oczywiście, opłatę można wnieść większą! Nie chodzi jednak tylko o zebranie funduszy. 4 marca na Stadionie Olimpijskim zapanuje sportowy duch rywalizacji – by przekonać wszystkich, że hospicja nie są tematem tabu, a wolontariat hospicyjny to wspólne działanie, radość i dzielenie się czasem.

Według Europejskiego Atlasu Opieki Paliatywnej w takim mieście jak Wrocław potrzeba od 80 do 100 łóżek dla pacjentów w stanie terminalnym, wymagających specjalistycznej opieki towarzyszącej im do śmierci.

– W tej chwili w hospicjum stacjonarnym jest przeciętnie 26 pacjentów. Łóżek do dyspozycji mamy 29, a kontrakt podpisany z nami przez Narodowy Fundusz Zdrowia jeszcze do niedawna obejmował leczenie i opiekę nad 21 pacjentami. Dziś są to 23 łóżka i nie jest rzadkością, że pacjenci czekają w kolejce na przyjęcie i czasem umierają, zanim do nas dotrą– tłumaczy Dominik Krzyżanowski, kierownik placówk. Dodaje, że od stycznia wzrosła wysokość kontraktu, ale nadal są potrzebne duże środki na zakup sprzętu.

– Do tej pory żyliśmy z miesiąca na miesiąc, bo pieniądze z NFZ pozwalały tylko w około 70 proc. pokryć faktyczne koszty funkcjonowania hospicjum. Teraz będzie łatwiej, ale i tak potrzebujemy wsparcia, jeżeli chcemy myśleć o przyszłości i rozwoju, opiekować się większą liczbą pacjentów. Przeciętnie mamy ok. 30 oczekujących na przyjęcie do hospicjum stacjonarnego – tłumaczy Krzyżanowski.

Wyjaśnia, że Hospicjum Domowe, w ramach którego lekarze, pielęgniarki i wolontariusze docierają do chorych przebywających we własnych domach. obejmuje rocznie opieką ok. 1 tys. pacjentów.

– Staramy się poprzez pracowników socjalnych dostosowywać pomoc do potrzeb pacjenta, zapewniając często leki, opatrunki czy pokrywając różne opłaty. Prowadzimy także wypożyczalnię sprzętu medycznego, który wymaga systematycznego odnawiania – mówi Krzyżanowski.

Bonifratr Łukasz Dmowski jest lekarzem. Studiował na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. – Do naszego hospicjum trafiają nie tylko osoby z chorobami nowotworowymi, które coraz częściej uznawane są za choroby przewlekłe. Przyjmujemy chorych z niewydolnością oddechową, odleżynami, otępieniem, w miarę możliwości wszystkich, którzy wymagają specjalistycznej opieki i wsparcia – mówi brat Łukasz, podkreślając, że hospicjum jest otwarte dla każdego, a wyznanie pacjenta nie ma znaczenia, bo liczy się człowiek i to, że trzeba mu pomóc.

– Rozumiem lęk przed hospicjum. Jest naturalny i wynika z naszego lęku przed śmiercią. Ale my, choćby przez takie działanie jak bieg, pokazujemy, że takie miejsca są potrzebne i staramy się, by były pełne nadziei i życia – podkreśla zakonnik.

Pacjenci Hospicjum Domowego mogą liczyć na to, że wolontariusz zrobi im zakupy, obejrzy wspólnie film w telewizji, porozmawia, a chorzy w hospicjum stacjonarnym mają nie tylko zajęcia plastyczne z terapeutą zajęciowym panią Pauliną, muzykoterapię z panem Szymonem, ale i dogoterapię – wizyty wolontariuszy z psami.

– Staramy się też wytłumaczyć chorym, by w miarę możliwości pozamykali swoje niezałatwione sprawy, uporządkowali je. To pomaga – mówi zakonnik, podkreślając jednocześnie, że nie zgadza się ze słowami popularnej piosenki „jakie życie, taka śmierć”.

Dominik Krzyżanowski dodaje: – Czasem ktoś, o kim każdy z nas powiedziałby, że służył innym i był dobry, cierpi do końca. Czasem do człowieka przychodzi tak zwana błogosławiona śmierć, łagodna i cicha. Nikt z nas nie wie, jaki będzie jego koniec, ale by te ostatnie dni czy tygodnie były przeżyte z godnością, potrzebne są właśnie hospicja i profesjonaliści . Tacy, jak ci z naszego zespołu terapeutycznego. Służący fachowym wsparciem.

W biegu 4 marca mogą wziąć udział osoby od 14. roku życia (niepełnoletni muszą przynieść pisemną zgodą rodziców). Zapisy trwają do wyczerpania miejsc (800 osób) lub do 1 marca 2017. Biegacze przebiegną 4,2 km, czyli minimaraton. Opłatę należy wnosić po zapisaniu się na bieg. Na uczestników czekają nagrody, m.in. stroje sportowe, weekend w uzdrowisku Szczawno–Jedlina, zwiedzanie klasztoru Bonifratrów przy ul. Traugutta, wejściówki do wrocławskiego Aqua-parku, karnety na korty tenisowe czy boiska do squasha. Atrakcją będzie też na pewno udział w biegu pracowników hospicjum i wolontariuszy.

– Ja w habicie biec nie będę – śmieje się brat Łukasz Dmowski i zdradza, że tak jak w ubiegłym roku podąży za ostatnim zawodnikiem na rowerze.

Rejestracja biegaczy na stronie datasport.pl

Wpłaty na konto Fundacji: 63 1020 5242 0000 2802 0153 2605 tytuł: opłata za II Bieg dla Hospicjów oraz imię, nazwisko, rok urodzenia zawodnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie