Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odpowiednio dobrać buty?

Materiał partnera
Odpowiednie dobranie obuwia jest niezwykle ważne. Wie o tym każdy, kto choć raz kupił sobie nienajlepsze buty, przez co cierpiał z powodu otarć, odcisków i bólu stóp a nawet łydek. Niestety nieodpowiednie obuwie może doprowadzić nawet do deformacji stóp, szczególnie u małych dzieci. Jak zatem dobierać buty by były jak najbardziej odpowiednie, wygodne i nie szkodziły naszym stopom? Jest kilka rad, które możemy zastosować kupując obuwie.

Buty dla osób dorosłych

Wbrew pozorom dobór obuwia nawet dla osoby dorosłej nie jest taką prostą sprawą. Wiele osób cierpi z powodu źle dobranych butów, bóle stóp, łydek, a nawet kręgosłupa mogą być tego wynikiem.

  • Rozmiar

Rozmiar jest bardzo ważny, buty nie powinny być ani zbyt duże, ani zbyt małe. W za dużych butach stopa będzie się przesuwała i może ulec obtarciu. Poza tym noszenie takiego obuwia zaowocuje bólem stóp i łydek. Zbyt małe buty doprowadzić mogą do deformacji stopy. Człowiek poruszający się w takich butach stawia stopę na jej zewnętrznej krawędzi lub pięcie, co może skończyć płaskostopiem. Nie wspominając o bólu, jaki będzie nam towarzyszył po całym dniu poruszania się. W prawidłowo dobranych butach między noskiem, a palcami powinna być niewielka przerwa około 5 milimetrów.

  • Odpowiedni kształt

Według zaleceń nosek buta powinien być dopasowany do kształtu naszej stopy. Nie może jej uciskać ani zniekształcać. Niestety grozi to zmianami zwyrodnieniowymi stawów i palców a także tak zwanymi halluksami. Bardzo ważna w butach jest podeszwa to dzięki niej nogi nas nie bolą podczas chodzenia. Podeszwa powinna być tak wyprofilowana, aby dawać odpowiednie oparcie stopie. Szczególnie ważna jest ona w butach sportowych, musi amortyzować wstrząsy. Jeśli przymierzamy buty w sklepie i czujemy lekki ucisk nie liczmy na to, że się rozciągną, w butach od razu musimy czuć się dobrze.

  • Jak kupować?

Specjaliści zalecają, aby buty kupować popołudniami. Chodzi o to, że nogi po całym dniu chodzenia lekko nam puchną. Dużym błędem jest to, że często przymierzamy but tylko na jedną, prawą nogę. Zawsze powinniśmy przymierzyć oba buty, niestety nasze nogi nie są symetryczne, cechują się różnicami w wielkości i grubości. Zawsze powinniśmy założyć oba buty i przejść w nich kilka kroków, aby upewnić się, że jest nam wygodnie. Pamiętajmy o tym, że buty powinny być dobrej jakości, te uszyte z najtańszych materiałów nie przepuszczają wystarczającej ilości powietrza. W związku z tym nasza stopa nie oddycha, nadmiernie się poci. Kupując musimy zwrócić uwagę także na wagę butów, chodzi o to by były w miarę możliwości jak najlżejsze. Bez wątpienia będzie to miało wpływ na stopień zmęczenia naszych stóp po całym dniu chodzenia. Jeśli planujemy zakup butów na zimę zwróćmy uwagę na podeszwę od spodu, czy nie będzie zbyt śliska. Śliska podeszwa może przysporzyć nam wielu nieprzyjemnych upadków i kontuzji. (źródło http://shoe-mania.pl/ ).

  • Przykładowe schorzenia stóp wywołane noszeniem złego obuwa

Płaskostopie, wrastające paznokcie, halluksy, odciski, modzele, stopa płasko-koślawa, stopa szpotawa, stopa wydrążona, pękające pięty, bóle kolan, bóle bioder, bóle pleców, skrócenie mięśni łydek, zniekształcenie palców, grzybica.

Buty dla dziecka

Dobierając obuwie dla dziecka musimy wykazać się szczególną rozwagą i ostrożnością. Małe stópki milusińskich dopiero się rozwijają, dlatego są szczególnie wrażliwe i narażone na zniekształcenia. Stan stopy naszego dziecka ma ogromny wpływ na jego cały układ ruchu.

  • Rozmiar

Buty dla dziecka nigdy nie powinny być za duże, ani też za małe. Buty za duże nie dają stopie odpowiedniego oparcia, w związku z tym dziecku będzie się ciężko chodzić, natomiast za małe będą powodować obtarcia, deformacje stóp, bóle nóg, kolan, płaskostopie. Odległość palców od noska buta powinna wynosić 5-6 milimetrów, natomiast nosek nie powinien krępować ruchów palców. Buty powinny zapewnić stopie stabilność, ale jej nie uciskać i nie blokować.

  • Kształt

Buty dla dziecka powinny być kształtem dopasowane do stopy i mieć okrągłe noski, aby zapewnić palcom swobodę ruchu. Bardzo ważna jest podeszwa i jej profil. Najlepiej, aby były wykonane z miękkich materiałów, naturalnej skóry, bawełny. Mogą być sznurowane lub na rzepy, o wiele łatwiej będzie je założyć i ściągnąć. W przypadku małych dzieci, które nauczyły się niedawno chodzić, buty powinny mieć wysoką cholewkę, aby zapewnić stabilność kostce.

  • Chodzę boso

Szczególnie zdrowe dla małej stopy jej chodzenie boso. Dlatego jeśli tylko warunki są odpowiednie, pozwólmy naszym maluchom chodzić boso na przykład w domu, na plaży, w ogrodzie lub na działce. Stąpanie boso znacznie wzmacnia mięsnie, zapobiega płaskostopiu i bólom pleców, a także relaksuje. Dzięki temu stopa, na co dzień skrępowana obuwiem, może odpocząć i „pooddychać”.

Bez wątpienia odpowiedni dobór butów jest niezwykle ważny. Jeśli będziemy odpowiednio dbali o nasze stopy, odwdzięczą nam się za to długim chodzeniem bez bólu. Niestety to w jakim stanie są nasze stopy ma duży wpływ na nasze zdrowie, szczególnie jeśli chodzi o układ ruchu, a także na nasze samopoczucie. Zły dobór obuwia i katowanie stóp może skończyć się zwyrodnieniami, zniekształceniami i wieloma wadami. Buty muszą do nas pasować, mają stanowić odpowiednie podparcie dla stopy, ale jej nie krepować i nie uciskać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska