Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obecnie rozwija się rynek nieruchomości biurowych we Wrocławiu?

opr. BMK
Tak ma wyglądać 14-piętrowy biurowiec powstający na skrzyżowaniu Wielkiej i ul. Powstańców Śląskich w miejscu budynku, w którym mieścił się powiatowy urząd pracy we Wrocławiu.
Tak ma wyglądać 14-piętrowy biurowiec powstający na skrzyżowaniu Wielkiej i ul. Powstańców Śląskich w miejscu budynku, w którym mieścił się powiatowy urząd pracy we Wrocławiu. Materiały prasowe
2017 był dla Wrocławia rokiem dużych dysproporcji. Popyt (170.000 m2) znacznie przewyższył nową podaż (53.600 m2), co jest dowodem na bardzo duży potencjał rynku. Na liście 10 największych transakcji na rynku biurowym w Polsce w 2017 r. trzy to kontrakty wrocławskie. To jasny sygnał dla inwestorów – warto myśleć o nowych projektach we stolicy Dolnego Śląska. Co wpływa na tak optymistyczne nastroje?

Dobre wskaźniki makroekonomiczne świadczą o stabilnym rozwoju gospodarki – PKB w 2017 r. wyniosło 4,6%. Zarówno firmy krajowe, jak i korporacje międzynarodowe planują ekspansję i zwiększają zatrudnienie.

Wrocław gra kluczową rolę na mapie centrów BPO/SSC/R&D/IT - biorąc pod uwagę liczbę osób zatrudnionych w sektorze shared services, jest na trzecim miejscu w Polsce (po Krakowie i Warszawie). Dowodem są zeszłoroczne transakcje o imponującej skali – 15.500 mkw. wynajęte przez Credit Agricole w Business Garden II czy 13.100 mkw. dla Capgemini w Business Garden.

Dodatkowym czynnikiem wspierającym rozwój rynku nieruchomości biurowych jest efekt Brexitu – Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków relokacji dla firm, które planują przeniesienie części swojej działalności operacyjnej z Wielkiej Brytanii do krajów Unii.

Wrocław ma tu szczególne atuty, m.in. dobrą sieć komunikacyjną. Lokalne lotnisko w 2017 r. odprawiło ponad 2 mln 850 tys. pasażerów, rozwinięta sieć dróg ekspresowych i autostrad oferuje dobre połączenie z granicą niemiecką i ukraińską (A4) oraz większymi miastami w Polsce. Infrastruktura biurowa jest nowoczesna i oferuje korzystną relację ceny do jakości w porównaniu do miast w Europie Zachodniej. Mimo niskiego bezrobocia i presji na podwyżki płac, koszt pracy jest dla inwestorów zagranicznych wciąż bardzo atrakcyjny w relacji do kwalifikacji i poziomu wykształcenia pracowników.

- Popyt na nowe powierzchnie biurowe we Wrocławiu jest rekordowy i wciąż rośnie. Mimo wielu realizowanych już projektów jest przestrzeń na nowe inwestycje. Wskaźnik pustostanów jest wyraźnie niższy niż w roku ubiegłym - to dobry znak dla właścicieli budynków oraz inwestorów. To również ważna informacja dla najemców: jeżeli chcą przenieść się do biura spełniającego wszystkie najważniejsze kryteria, powinni rozpocząć proces relokacji z dużym wyprzedzeniem. Firmy mają różną specyfikę i potrzeby, nie każda dostępna na rynku powierzchnia spełni ich oczekiwania – wypowiada się Daria Dudek, dyrektor wrocławskiego biura Nuvalu Polska.

Wrocław w budowie

Lata 2018-2019 istotnie zmienią obraz rynku nieruchomości biurowych we Wrocławiu. Okres niskiej nowej podaży skończył się – aktualnie w budowie jest ponad 238.000 mkw. nowej powierzchni.

Jeszcze w tym roku Wrocław jako trzecie miasto w Polsce po Warszawie i Krakowie dołączy do „klubu milionerów” – łączna podaż przekroczy 1 mln mkw. Na koniec 2020 r. powinna wynieść 1,3 mln mkw., co pokazuje skalę rozwoju rynku. Wskaźnik pustostanów na koniec 2017 r. wyniósł zaledwie 9,5% (spadek o 3 pp. w porównaniu do 2016 r.) i będzie rósł do poziomu 11% na koniec 2018 r.

Wiele planowanych na 2018 i 2019 r. projektów jest już w części wynajętych. Oznacza to, że zainteresowanie inwestorów nowymi lokalizacjami będzie się utrzymywało na wysokim poziomie. Kluczową kwestią jest lokalizacja; gęsta zabudowa Wrocławia sprawia, że deweloperzy poszukujący terenów pod nowe inwestycje mają niewielki wybór. Najbardziej poszukiwana przez klientów jest przestrzeń w Centrum, jednak jej dostępność jest bardzo ograniczona. Zachodnia część miasta jest już od wielu lat uznawana za centrum biznesowe Wrocławia.

Mimo dużego nasycenia budynkami biurowymi wciąż powstają tam kolejne projekty (m.in. Business Garden II). Najbardziej perspektywiczną okolicą wydaje się południowa część Wrocławia, której granice wyznacza budynek Sky Tower. Oprócz lokalizacji, o powodzeniu nowych projektów będzie również decydował dostęp do infrastruktury komunikacyjnej.

Wobec deficytu niezagospodarowanych działek deweloperzy coraz częściej będą rozważać kupno istniejących nieruchomości z zamiarem ich wyburzenia i postawienia na ich miejscu nowoczesnych obiektów. Trend ten jest już widoczny – przy ul. Kolejowej w miejscu nieukończonej budowy powstanie nowy kompleks biurowy Kolejowa Business Point, którego inwestorem jest Nowa Nadzieja. Na Wielkiej 27 po wyburzeniu kamienicy, w której mieścił się powiatowy urząd pracy, deweloper i2 Development wybuduje 14-piętrowy budynek biurowy.

Kluczowym motywem branym pod uwagę przy projektowaniu nowych budynków jest komfort pracujących w nich osób. Podwyższając atrakcyjność swoich inwestycji deweloperzy wspierają najemców w budowaniu strategii employer brandingu. Dobrze zlokalizowane, przemyślane i atrakcyjnie zaaranżowane biuro to kluczowa broń w walce o najlepszych kandydatów na rynku pracy. Właściciele budynków inwestują w rozwiązania dla rowerzystów - szatnie, przebieralnie i suszarnie (Sagittarius przy ul. Borowskiej czy Green2Day przy Szczytnickiej), rozbudowują zaplecze gastronomiczne, organizują przedszkola (Kompleks Biurowy Zita - Promenady Wrocławskie, West Link przy ul. Na Ostatnim Groszu). To tylko kilka przykładów - pomysłów jest znacznie więcej.

Rosną ambicje deweloperów, by ich projekty wyróżniały się na tle innych i miały pozytywny wkład we współtworzenie tkanki miejskiej. Wiele z nich powstaje z udziałem znanych pracowni architektonicznych. Krakowska 29, budynek zaprojektowany przez AP Szczepaniak wygląda jak nowoczesny loft ze stali, cegły klinkierowej i szkła.

Szklana elewacja Diamentum Office przy ul. Robotniczej przypomina oszlifowany diament. Przy Sagittariusie powstaje rozległy, wypełniony zielenią i małą architekturą plac. Część biur w wieżowcu Wielka 27 (najwyższy budynek budowany we Wrocławiu) będzie miało wyjście na taras.

- Najbliższe trzy lata całkowicie zmienią wrocławski rynek nieruchomości biurowych. Urośnie o 30%, pojawi się wiele nowoczesnych, atrakcyjnych projektów, które wzbogacą krajobraz miasta. Mimo imponującego tempa przyrostu nowych inwestycji rynek wrocławski jest bezpieczny – nowe projekty mają pokrycie w dynamicznie rosnącym popycie. Póki co nie ma przesłanek, by obawiać się zahamowania tempa rozwoju – komentuje Marek Ciunowicz, członek zarządu Nuvalu Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska