Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mają wyglądać wybory korespondencyjne krok po kroku?

m
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Wciąż nie wiadomo jak, kiedy i czy w ogóle będziemy w maju wybierali prezydenta. Wybory mogą się odbyć już w najbliższą niedzielę. W parlamencie wciąż trwają prace nad ustawą o wyborach korespondencyjnych. Jak ma wyglądać takie głosowanie krok po kroku? Karty ze swoim głosem i podpisanym oświadczeniem trzeba będzie zanieść do specjalnej skrzynki. Gdzie te skrzynki staną, ile ich będzie i jak zostaną zabezpieczone? Oficjalnie dotąd tego nie ogłoszono.

Powstające przepisy zakładają, że wybory odbędą się 10 lub 17 maja. Nie wcześniej niż siedem dni przed wyborami i nie później niż w sobotę przed głosowaniem każdy wyborca do swojej skrzynki pocztowej lub na adres podany w spisie wyborców dostanie przesyłkę z pakietem wyborczym. Zostanie ona dostarczona zwykłym listem - nie poleconym.

W każdym pakiecie będą:

  • karta do głosowania
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu
  • koperta na kartę do głosowania
  • koperta zwrotna

Jak będzie wyglądało głosowanie? Na karcie do głosowania zaznaczamy wybranego kandydata, a następnie kartę wkładamy do koperty na kartę i zaklejamy tę kopertę. Wypełniamy druk oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu, czytelnie wpisujemy swoje imię, nazwisko i numer Pesel, a następnie oświadczenie razem z kopertą zaklejoną w niej kartą do głosowania wkładamy do koperty zwrotnej. I tę kopertę zaklejamy.

Ten zestaw w niedzielę wyborczą między godziną 6 rano a 22 wieczorem musimy dostarczyć do specjalnej skrzynki nadawczej przygotowanej przez Pocztę Polską. Można to zrobić samemu lub "za pośrednictwem innej osoby". Gdzie pojawią się te skrzynki? Ile ich będzie? Jak będą wyglądały? Jak będą pilnowane? Tego jeszcze nie wiadomo, ma to ustalić minister. Podobnie jak zasady odbioru kopert z kartami do głosowania od osób przebywających na kwarantannie, w szpitalach czy w więzieniach. Nieoficjalnie wiadomo, że skrzynki miałyby stanąć przed dotychczasowymi siedzibami lokali wyborczych oraz przed placówkami poczty.

Komisja wyborcza wyjmie z kopert zwrotnych koperty z kartami do głosowania i wrzuci je do urn wyborczych.

Karta wyborcza będzie uznana za nieważną jeśli:
- w kopercie zwrotnej nie będzie podpisanego oświadczenia wyborcy o osobistym i tajnym oddaniu głosu
- na oświadczeniu tym wyborca nie wpisze swojego imienia i nazwiska lub numeru PESEL lub wpisze te dane nieczytelnie
- koperta na kartę do głosowania nie będzie zaklejona;
- wyborca nie widnieje w spisie wyborców przekazanym gminnej obwodowej komisji wyborczej;
- koperta zwrotna, do której dołączono oświadczenie z danymi tego wyborcy, została już wcześniej wrzucona do urny.

Czy kartę do głosowania trzeba oddać i czy oznacza to, że udział w wyborach jest obowiązkowy? Tak wynika z przyjętych przez Sejm przepisów. Wykreślono z nich wprawdzie w drodze poprawki zapis, że za ukrywanie karty grożą trzy lata więzienia. Teraz wprost zapisana jest tylko taka sankcja za jej kradzież lub zniszczenie. Nowe przepisy w innych sprawach odsyłają jednak to tradycyjnego kodeksu wyborczego. A ten za przetrzymywanie karty poza lokalem przewiduje karę ograniczenia wolności do dwóch lat lub grzywnę.

Ważne informacje o koronawirusie

Nie przegap tych informacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska