Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak jeździć po Wrocławiu na rowerze? Co wolno cykliście zgodnie z przepisami?

Piotr Bera
We Wrocławiu narasta konflikt na linii rowerzyści - kierowcy. Oficer rowerowy Daniel Chojnacki apeluje o więcej szacunku i zrozumienia - wtedy będzie bezpieczniej
We Wrocławiu narasta konflikt na linii rowerzyści - kierowcy. Oficer rowerowy Daniel Chojnacki apeluje o więcej szacunku i zrozumienia - wtedy będzie bezpieczniej Pawel Relikowski / Polska Press
Nawet 30 tysięcy cyklistów regularnie podróżuje po liczącej ponad 200 km sieci dróg rowerowych oplatających Wrocław. Jazda rowerem jest jednak coraz bardziej skomplikowana. Drogi rowerowe powstają często kosztem jezdni. Jest wąsko, nie zawsze wiemy też lub pamiętamy, kto ma pierwszeństwo i kto kogo powinien przepuścić. Czy wiemy, kiedy możemy jechać rowerem po chodniku albo do czego służy śluza rowerowa? Jak jeździć na rowerze, żeby uniknąć wypadku? Przypominamy, w jaki sposób należy zachować się na drodze.

W 2015 r. rowerzyści byli w Polsce sprawcami 1644 wypadków, w których zginęły 133 osoby, a 1574 odniosło rany. W 4416 przypadkach to rowerzyści byli ofiarami wypadków, które doprowadziły do 300 zgonów - wynika z raportu rocznego policji „Wypadki drogowe w 2015 roku”. We Wrocławiu do użytku oddawane są kolej-ne trasy rowerowe, ale poruszaniesię jednośladem po mieście nie jest łatwe.

- Rowerzyści popełniają najczęściej wykroczenia wjeżdżając na chodnik lub przejeżdżając przez pasy. Powinni korzystać z drogi rowerowej, a jeśli jej nie ma, to należy poruszać się prawym poboczem jezdni - mówi Grzegorz Muchorowski z wrocławskiej straży miejskiej.

Od tej reguły są jednak wyjątki. Paweł Petrykowski z wrocławskiej policji wskazuje na trzy sytuacje, w których cyklista może korzystać z szerokiego na co najmniej dwa metry chodnika, pamiętając jednak, że pierwszeństwo ma pieszy.

- Cykliści mogą poruszać się po chodniku, gdy opiekują się dzieckiem na rowerze do 10. roku życia, gdy na drodze można jechać powyżej 50 km/h oraz w trakcie warunków atmosferycznych zagrażających bezpieczeństwu rowerzysty - silnego wiatru, gołoledzi, ulewy czy gęstej mgły - tłumaczy Petrykowski.

We Wrocławiu do wypadków z udziałem rowerzystów najczęściej dochodzi w trzech lokalizacjach

- Regularnie analizujemy zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów. Najczęściej dochodzi do nich na przejazdach rowerowych, gdzie kierowcy nie ustępują pierwszeństwa. Dwa lata temu najbardziej niebezpieczne były wloty ulic Dobrej do Legnickiej, Wittiga do Wróblewskiego oraz Białowieskiej do Legnickiej. Wszystkie trzy zostały przebudowane w taki sposób, że w ubiegłym roku bezpieczeństwo radykalnie się poprawiło. Podobne działanie przygotowujemy aktualnie dla kolejnych 10 najbardziej niebezpiecznych miejsc - przyznaje Daniel Chojnacki, oficer rowerowy Wrocławia.

We Wrocławiu coraz więcej pasów rowerowych powstaje na jezdni, co powoduje jej zwężenie.

Tak jest m.in. na ul. Kazimierza Wielkiego w kierunku ul. Białoskórniczej, gdzie jest tak wąsko, że na dwóch pasach drogowych ledwo mieszczą się samochody. A przecież tuż obok poruszają się również cykliści.

- Kierujący są wtedy zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerzystom jadącym po pasie ruchu dla rowerów - wyjaśnia Lucjan Górski, główny specjalista egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego we Wrocławiu.

Natomiast kierowcy mają pierwszeństwo, gdy kończy się ścieżka rowerowa na chodniku i prowadzi nagle na jezdnię, która nie ma wydzielonego pasa dla rowerzysty. W takiej sytuacji rowerzysta włączający się do ruchu z prawej strony jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pojazdom poruszającym się już po jezdni.

- Odbieramy sygnały od kierowców dotyczące niestosownej jazdy rowerzystów i odwrotnie. Rowerzyści skarżą się na nieprawidłowe zachowanie, do których najczęściej można wymienić nie ustąpienie pierwszeństwa na przejeździe rowerowym oraz wyprzedzanie na przysłowiową gazetę. Niestety, jedno złe zachowanie na drodze powoduje, że jednej bądź drugiej grupie przypina się negatywną łatkę. Czasami brakuje nam wzajemnego szacunku i zrozumienia - nad tym powinniśmy pracować i wtedy na pewno będzie bezpieczniej - podkreśla Daniel Chojnacki.

Jak jeździć na rowerze zgodnie z przepisami? TUTAJ ROWERZYŚCI I KIEROWCY MOGĄ MIEĆ WĄTPLIWOŚCI - SPRAWDŹ
CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Tłumaczymy, w jaki sposób powinniśmy zachować się na drodze w określonych sytuacjach.

  • Śluza rowerowa - to wydzielone miejsce na jezdni znajdujące się pomiędzy skrzyżowaniem a resztą pojazdów. Służy do zajęcia przez cyklistów miejsca bezpośrednio przed innymi uczestnikami ruchu drogowego, dzięki czemu rowerzysta jako pierwszy włącza się do ruchu.
  • Kolumna - w kolumnie nie może jechać więcej niż 15 rowerów. Inni uczestnicy ruchu drogowego mają zakaz wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.
  • Wyprzedzanie z prawej strony - rowerzysta może wyprzedzić prawą stroną pojazdy stojące w korku lub na czerwonym świetle, dzięki czemu znajduje się w uprzywilejowanej pozycji przy ruszaniu.
  • Chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerowego - rowerzysta może poruszać się po chodniku, ale powinien pamiętać, że pierwszeństwo ma pieszy.
  • Kto ma pierwszeństwo na wąskim pasie? Kierowcy są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerzystom jadącym po pasie ruchu dla rowerów.
Jak jeździć po Wrocławiu na rowerze? Co wolno cykliście zgodnie z przepisami?
  • Gdy droga dla rowerów kończy się na jezdni - gdy rowerzysta wjeżdżający na jezdnię z drogi dla rowerów włącza się do ruchu, obowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pojazdom jadącym jezdnią.
    (KLIKNIJ I ZOBACZ GRAFIKĘ W POWIĘKSZENIU)
  • Przewożenie innej osoby na rowerze - obowiązuje zakaz przewozu pasażerów siedzących na ramie lub bagażniku. Dzieci można przewozić w specjalnym foteliku lub przyczepce.
  • Jazda pod prąd - rowerzyści mogą jechać pod prąd tylko w przypadku drogi jednokierunkowej ze znakiem „nie dotyczy rowerów”.
Jak jeździć po Wrocławiu na rowerze? Co wolno cykliście zgodnie z przepisami?
  • Pierwszeństwo na przejeździe rowerowym - wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, łącznie z pieszymi, mają obowiązek przepuścić cyklistę na przejeździe dla rowerzystów (powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczona do przejeżdżania przez rowerzystów).
    (KLIKNIJ I ZOBACZ GRAFIKĘ W POWIĘKSZENIU)
  • Sygnalizacja wyprzedzania - rowerzysta powinien sygnalizować wyprzedzanie innego cyklisty oraz pamiętać, że nie może wykonywać tego manewru na przejściu dla pieszych.
  • Sygnalizacja zamiaru wykonania skrętu - jeśli rowerzysta planuje skręcić w lewo, to powinien wyciągnąć lewą rękę, dzięki czemu poinformuje o swoim zamiarze innych uczestników ruchu drogowego. Analogicznie wygląda sytuacja przy zamiarze skrętu w prawo.
  • Jazda po chodniku - cykliści mogą poruszać się po chodniku, gdy opiekują się dzieckiem na rowerze do 10. roku życia, na drodze można jechać powyżej 50 km/h oraz gdy warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty (silny wiatr, gęsta mgła, gołoledź, ulewy).
Jak jeździć po Wrocławiu na rowerze? Co wolno cykliście zgodnie z przepisami?
  • Koniec drogi rowerowej. Cyklista przemieszcza się na kolejną drogę rowerową położoną tuż obok - zmiana drogi rowerowej. Nowa trasa niekoniecznie musi być bezpośrednią kontynuacją poprzedniej (grafika obok). Pierwszeństwo ma rowerzysta.
    (KLIKNIJ I ZOBACZ GRAFIKĘ W POWIĘKSZENIU)
  • Jazda ze słuchawkami - prawo nie zakazuje podróżowania w słuchawkach na uszach, ale można stracić koncentrację, która jest tak istotna w ruchu drogowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska