Jak i na co możesz dostać unijne pieniądze

Wojciech Kowalski
Udostępnij:
Złożone przez przedsiębiorców wnioski o dotacje będą następnie weryfikowane przez specjalistów. Ocena formalna potrwa 45 dni. Pracownicy DIP sprawdzają m.in., czy wszystkie rubryki we wniosku zostały uzupełnione, czy dołączono niezbędne załączniki, czy można dofinansować przedstawione wydatki itd. Jeśli przedsiębiorca popełnił drobne błędy, zostanie poproszony o ich usunięcie lub uzupełnienie wniosku.

Na ocenę merytoryczną przeznaczono 80 dni. Nowością jest powołanie panelu ekspertów, który wstępnie będzie oceniał wnioski pod kątem najważniejszych kryteriów: innowacyjności oraz zgodności z Dolnośląską Strategią Innowacji. Panel będzie składał się z ekspertów - specjalistów w dziedzinach, w których inwestycje będą dofinansowywane. Przedsiębiorcy będą mieli również możliwość przedstawienia swojego projektu podczas krótkich prezentacji.

Wnioski, które przejdą etap preselekcji, zostaną następnie ocenione przez Komisję Oceny Projektów. Za spełnienie poszczególnych kryteriów przyznawane będą punkty. Do dofinansowania zostaną wybrane te projekty, które uzyskały największą ich liczbę.

Po zakończeniu oceny merytorycznej tworzona jest lista rankingowa, którą zatwierdza Zarząd Województwa. Przedsiębiorcy, których projekty uzyskały największą liczbę punktów, zostaną zaproszeni do DIP, żeby podpisać umowę o dofinansowanie inwestycji. Te projekty, które zostały ocenione pozytywnie, a nie starczyło pieniędzy, żeby je dofinansować, zostaną wpisane na listę rezerwową.

Przedsiębiorca musi pamiętać o następujących sprawach:
Projekt musi być zlokalizowany w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego.
Działalność gospodarczą też trzeba prowadzić na terenie województwa dolnośląskiego (musi to wynikać z dokumentów rejestrowych).

Trzeba należeć do sektora MŚP (małe i średnie firmy, mikrofirmy muszą działać dłużej niż 2 lata).
Inwestycja zgłaszana do konkursu o dotacje ma być nowa. Wydatki na to przedsięwzięcie można ponosić już dzień po złożeniu w DIP wniosku, jedyny wyjątek to zakup gruntu).

W wyniku realizacji projektu trzeba wprowadzić innowację - rozumianą jako zasadnicza zmiana produktu, zmiana procesu produkcyjnego, wprowadzenie nowych produktów, wprowadzenie nowego procesu produkcyjnego o charakterze regionalnym. Innowacyjność o charakterze regionalnym to taka, która prowadzi do zmian struktury gospodarki regionu (nowe rynki, nowe dziedziny działalności, nowe produkty).

Firmę musi być stać na zrealizowanie inwestycji (możliwe źródła finansowania: kredyt, leasing, pożyczka udziałowców, środki własne firmy oceniane z bilansu i przepływów). Unijna dotacja jest tylko częściowym zwrotem wcześniej wydanych przez firmę pieniędzy.

Jeśli otrzyma się dotację, poniesione wydatki rozliczać można w całości lub kwartalnie. Raz można wziąć zaliczkę (do 35 proc. przyznanej dotacji).

Wnioski o dofinansowanie wypełnia się przy pomocy "Generatora wniosku" - aplikacji, która zostanie udostępniona w dniu ogłoszenia konkursu.

Sposób oceny wniosków i przyznawania punktów jest opisany w "Kryteriach wyboru operacji finansowanych" (w zakładce "Dokumenty podstawowe" i w "Dokumentacji konkursu 1.1.A1") na stronie internetowej DIP.
Lista inwestycji, na które możesz dostać dofinansowanie:

Projektowanie, wytwarzanie i zastosowanie materiałów zaawansowanych, w tym:
1. Technologie przyrządów - przyrządy półprzewodnikowe, układy elektroniczne (układy scalone IC, mikroprocesory), urządzenia mikromechaniczne (MEMS) i mikrooptyczne (MOEMS). Najbardziej zaawansowanymi technologicznie przyrządami są urządzenia typu MEMS i MOEMS. Łączą one w sobie funkcje urządzeń mikroelektronicznych, mikromechanicznych i optycznych.

2. Technologie zol-żel do otrzymywania nanostruktur oraz materiałów o specjalnym przeznaczeniu (w tym materiałów sensorowych),

3. Nowe materiały funkcjonalne - to materiały, które posiadają określone funkcje i właściwości w urządzeniach, układach, pełniąc np. rolę czujników bądź warstw powierzchniowych (materiały o zmodyfikowanych właściwościach powierzchniowych). Wykonywane są za pomocą nowych technologii i często naśladują właściwości materiałów występujących w przyrodzie, są to m.in. biomateriały, materiały kompozytowe, materiały biomimetyczne, materiały SMART, materiały do magazynowania wodoru. Biomateriałami określamy substancje, materiały, które mogą być stosowane w kontakcie z tkankami organizmu. Rozumiemy przez to kontakt długotrwały. Materiały takie służą do budowy protez, elementów urządzeń wspomagających pracę organów ludzkich (np. sztuczne serce, rozruszniki, stenty) bądź też stosowanych w chirurgii naczyniowej.

4. Rozwiązania oparte na nanomagnetyzmie i materiałach typu "smart". Materiały takie zmieniają swoje właściwości w reakcji na bodziec z otoczenia. Są to materiały inteligentne, a dzielimy je na: zmieniające kolor, emitujące światło, zmieniające swój kształt lub wielkość, temperaturę, gęstość, samogrupujące się, samonaprawiające się.

5. Materiały i warstwy do ogniw paliwowych. Ogniwa paliwowe (wodorowe) są urządzeniami elektro-chemicznymi, stanowiącymi przełom w dziedzinie źródeł energii, pozwalają na uzyskanie energii elektrycznej i ciepła bezpośrednio z zachodzącej w nich reakcji chemicznej. Ogniwa charakteryzują się dużą czystością, sprawnością i gęstością energetyczną. Wodór i inne paliwa wysokowodorowe będące paliwem dla ogniw paliwowych można uzyskiwać wykorzystując alternatywne źródła energii, takie jak energia słoneczna, energia wiatru oraz ze źródła biologicznego: np. bakterie z rodzaju clostridium uzyskujące wodór z odpadów biologicznych. Badania nad pozyskiwaniem wodoru mają na celu uniezależnienie się społeczeństwa częściowo lub całkowicie od paliw kopalnych. Obecnie ogniwa paliwowe stosuje się do budowy baterii dla urządzeń przenośnych, generatorów małej i dużej mocy, elektrowni stacjonarnych, pojazdów i wielu innych. Ogniwa paliwowe z powodzeniem zastępują źródła energii stosowane w innych dziedzinach.

6. Nowe materiały o specjalnych właściwościach i przeznaczeniu, ze szczególnym uwzględnieniem technik oddziaływań (inżynieria powierzchni).

7. Kompozyty o ekstremalnych właściwościach wytrzymałościowych, fizykochemicznych i eksploatacyjnych. Kompozyt jest to materiał składający się z różnych substancji połączonych za pomocą warstwy spajającej. Oprócz efektywnego zmniejszenia wagi konstrukcji uzyskuje się wielokrotną poprawę właściwości fizykochemicznych w porównaniu do materiałów wyjściowych. Dużą zaletą materiałów kompozytowych w porównaniu do wysokowytrzymałych stopów jest niższy ciężar oraz praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania.

II. Technologie informacyjne, w tym:
1. Nowe technologie informatyczne w oprogramowaniu i technikach obliczeniowych ,
2. Nowe technologie układów cyfrowych, inteligentnych układów i interfejsów, systemów wbudowanych.

III. Technologie na rzecz poprawy jakości życia, w tym:
1. Technologie wytwarzania zdrowej żywności (z wyłączeniem PKD określonych w dokumencie "Rodzaje działalności gospodarczych wykluczonych z możliwości ubiegania się o dofinansowanie oraz mogących ubiegać się o dofinansowanie w ograniczonym zakresie w ramach Działania 1.1 "Inwestycje dla przedsiębiorstw" oraz Działania 1.2 "Doradztwo dla firm oraz wsparcie dla Instytucji Otoczenia Biznesu" Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013"). Stawiane warunki przed stosowanymi technologiami wytwarzania zdrowej żywności to: zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń w produktach, uwzględnienie ochrony środowiska.

Metody dozwolone do produkcji zdrowej żywności to metody: mechaniczne (bez ultrafiltracji, homogenizacji mleka i przetworów), termiczne (bez produkcji koncentratów, techniki mikrofalowe), fermentacyjne (bez organizmów i produktów pochodzących z modyfikacji genetycznej), wędzenie, ekstrakcja przy użyciu wody, etanolu i olejów, octu, CO2.

Metody niedozwolone to: napromienianie żywności promieniami jonizującymi, metody chemiczne (hydroliza białek), stosowanie organizmów (kultur mikrobiologicznych), modyfikowanych genetycznie (GMO) i ich produktów.

a. technologie służące jakości, bezpieczeństwu i wykrywalności zagrożeń w całym procesie produkcyjnym wytwarzania zdrowej żywności,
b. alternatywy dla stosowania środków do zwalczania drobnoustrojów w żywności.

2. Biotechnologia i farmaceutyki:
a. produkcja nowych, bezpieczniejszych i bardziej efektywnych leków, szczepionek i terapeutycznych biocydów,
b. wytwarzanie urządzeń i materiałów medycznych nowej generacji,
c. komputerowe wspomaganie projektowania, modelowania i testowania leków.

3. Technologie ochrony środowiska:
a. nowe technologie oczyszczania wody, ochrona gleby i wód gruntowych,
b. nowe technologie oczyszczania wód ściekowych ze składników szkodliwych i toksycznych oraz odzyskiwanie składników do ponownego wykorzystania,
c. nowe technologie odzysku i unieszkodliwiania odpadów oraz zarządzanie odpadami, technologie recyklingu.

4. Rozwój nowych technologii wpływających na poprawę jakości życia:
a. nowe technologie z zakresu biologii molekularnej,
b. nowe technologie z zakresu optoelektroniki i mikroelektroniki. Optoelektronika - to technika wykorzystująca światło, jako nośnik do pozyskiwania, gromadzenia, przesyłu, obróbki informacji,
c. nanotechnologie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wiemy, w których krajach najciężej prowadzi się biznes

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie