Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak głosować? Praktyczny poradnik

MG
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Marcin Oliva Soto
W niedzielę, 21 listopada, wybieramy władze samorządowe. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 8 do 22.

We Wrocławiu, Legnicy i Jeleniej Górze w komisji wyborczej dostaniesz trzy karty do głosowania.
Wybieramy tu:
- prezydenta miasta
- radę miasta
- sejmik województwa

W pozostałych gminach Dolnego Śląska w komisji wyborczej dostaniesz cztery karty do głosowania.
Wybieramy tu:
- prezydenta, burmistrza lub wójta
- radę miasta lub gminy
- radę powiatu
- sejmik województwa

WYBORY PREZYDENTA, BURMISTRZA LUB WÓJTA (RÓŻOWA KARTA DO GŁOSOWANIA)
Na karcie wydrukowane będą nazwiska wszystkich kandydatów wraz z informacją o komitecie wyborczym, jaki reprezentują i ich wieku. Wskazujemy tylko jednego kandydata, stawiając znak "X" w kratce po lewej stronie obok jego nazwiska. Postawienie znaków "X" przy więcej niż jednym nazwisku albo wskazanie kandydata w inny sposób (np. tylko podkreślenie jego nazwiska) sprawi, że głos będzie nieważny.

Wygra ten kandydat, który otrzyma przynajmniej połowę głosów. Jeśli nie uda się to żadnemu z kandydatów, za dwa tygodnie - 5 grudnia - dwóch najlepszych spotka się w drugiej turze.
W gminach, w których zgłosił się tylko jeden kandydat, na karcie do głosowania pojawi się tylko jego nazwisko oraz odpowiedzi "tak" i "nie". Aby wygrać wybory, kandydat musi zdobyć więcej głosów na "tak", niż na "nie".

WYBORY RADY MIASTA LUB GMINY (BIAŁA KARTA DO GŁOSOWANIA)
W gminach do 20 tysięcy mieszkańców na karcie wydrukowane będą - podobnie jak w przypadku wyborów wójta - nazwiska wszystkich kandydatów wraz z informacją o komitecie wyborczym, jaki reprezentują i ich wieku. Wybranego kandydata wskazujemy, stawiając znak "X" w kratce po lewej stronie obok jego nazwiska. W różnych okręgach wybieramy różną liczbę radnych (od 1 do 5 - ilu dokładnie dowiemy się od swojej komisji wyborczej). Znaki "X" możemy postawić maksymalnie przy tylu nazwiskach, ilu kandydatów wybieramy w danym okręgu. Jeśli postawimy ich więcej, albo wskażemy kandydata w inny sposób (np. tylko podkreślimy nazwiska), głos będzie nieważny. Wygrają ci kandydaci, który otrzymają największą liczbę głosów w danym okręgu.

W gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców na karcie wydrukowane będą nazwiska wszystkich kandydatów, ale w podziale na komitety (listy) wyborcze. W każdym okręgu wybieramy od 5 do 8 radnych, ale podczas głosowania wskazujemy nazwisko tylko jednego.

Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. Tak wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Głos będzie nieważny, jeżeli na karcie do głosowania postawimy znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list lub nie postawimy tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list. Jeżeli znak "x" postawimy w kratce obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów, ale z tej samej listy, głos będzie ważny, ale zaliczony na poczet tego kandydata, którego nazwisko na liście umieszczone jest najwyżej.

To, kto zostanie radnym, zależy nie tylko od liczby głosów zdobytych przez danego kandydata, ale i od sumy głosów oddanych łącznie na wszystkich kandydatów danego komitetu. W podziale miejsc w radzie biorą udział te komitety, na których listy w całej gminie oddanych zostanie co najmniej 5 proc. ważnych głosów.
WYBORY DO RADY POWIATU (ŻÓŁTA KARTA DO GŁOSOWANIA)
Na karcie wydrukowane będą nazwiska wszystkich kandydatów, ale w podziale na komitety (listy) wyborcze. W każdym okręgu w powiecie wybieramy od 3 do 10 radnych, ale podczas głosowania wskazujemy nazwisko tylko jednego.

Tak jak w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. Tak wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Głos będzie nieważny, jeżeli na karcie do głosowania postawimy znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list lub nie postawimy tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list. Jeżeli znak "x" postawimy w kratce obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów, ale z tej samej listy, głos będzie ważny, ale zaliczony na poczet tego kandydata, którego nazwisko na liście umieszczone jest najwyżej.

I tutaj to, kto zostanie radnym, zależy nie tylko od liczby głosów zdobytych przez danego kandydata, ale i od tej oddanej łącznie na wszystkich kandydatów danego komitetu. W podziale miejsc w radzie biorą udział te komitety, na których listy w całym powiecie oddano co najmniej 5 proc. ważnie oddanych głosów

WYBORY SEJMIKU WOJEWÓDZTWA (NIEBIESKA KARTA DO GŁOSOWANIA)
Na karcie wydrukowane będą nazwiska wszystkich kandydatów, ale w podziale na komitety wyborcze. Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. Tak wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Głos będzie nieważny, jeżeli na karcie do głosowania postawimy znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list lub nie postawimy tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list. Jeżeli znak "x" postawimy w kratce obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów, ale z tej samej listy, głos będzie ważny, ale zaliczony na poczet tego kandydata, którego nazwisko na liście umieszczone jest najwyżej.

Także w przypadku sejmiku, to, kto zostanie radnym, zależy nie tylko od liczby głosów zdobytych przez danego kandydata, ale i od tej oddanej łącznie na wszystkich kandydatów danego komitetu. W podziale miejsc w radzie biorą udział te komitety, na które w całym województwie oddanych zostanie co najmniej 5 proc. głosów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska