Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o dobrostan pracowników i wykorzystać wellbeing w firmie (ZDJĘCIA)

Bartłomiej Łata
Agnieszka Czerkawska, organizator konferencji
Agnieszka Czerkawska, organizator konferencji Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
12 kwietnia w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu rozmawiano m.in. o atmosferze w pracy

Na konferencji „Wellbeing w praktyce” pojawili się m.in. właściciele i zarządcy firm, menedżerowie, liderzy, pracownicy działów HR, CSR, EB, coachowie, trenerzy biznesu oraz doradcy personalni.

Celem konferencji jest podniesienie świadomości czym jest wellbeing i jak możemy go wdrożyć w swojej firmie.
– Chcemy też pokazać liderom firm, że można zupełnie inaczej zarządzać organizacjami i tworzyć takie miejsca pracy, do którego pracownicy chcą przychodzić – mówi Agnieszka Czerkawska, organizator konferencji. – Zarządzanie na zasadzie „kija i marchewki” już się nie sprawdza. Obecnie pracownicy mają coraz większą świadomość i chcą mieć wellbeing cały czas, nie tylko po pracy – dodaje.
Właściciele firm i liderzy także odpowiadają za dobrostan pracowników. – Kierują firmą, wytyczają kierunek, dlatego ważne jest, aby wartości jakimi kieruje się firma były zgodne z wartościami pracowników, którzy w niej pracują. Nowoczesne organizacje zachęcają i zapraszają pracowników, by wspólnie tę firmę tworzyli, wzrasta wtedy poczucie sprawstwa, a co za tym idzie zaangażowanie pracowników – podkreśla Agnieszka Czerkawska Wellbeing to w skrócie wspieranie dobrostanu pracowników i dostrzeżenie ich różnorodności.

Gośćmi specjalnymi konferencji byli: Wojciech Eichelberger, psychoterapeuta, coach i autor wielu książek z pogranicza psychologii, antropologii i duchowości, Ewa Foley, promotorka pozytywnego życia, trener rozwoju osobistego, autorka popularnych poradników oraz Beata Kapcewicz, trener liderów, autorka książek z dziedziny kariery.

Rynek pracownika. Jakie problemy mają rekruterzy?
Czy wellbeing wejdzie na stałe do polskich firm? Jest duża szansa, że tak. Rynek pracy staje się obecnie rynkiem pracownika. – Na rynku pracy są millenialsi, którzy chcą żyć inaczej niż ich rodzice. Millenialsi nie chcą, by praca była męką związaną z upokorzeniami, tak jak często miało to miejsce kilkanaście lat temu. To pokolenie chce z pracy uczynić część swojego dobrego życia – uważa Wojciech Eichelberger. Problemy pojawiają się już na etapie rekrutacji. – Obecnie młodzi, wykształceni, znający kilka języków często pytają rekruterów: „Co Państwo chcecie zrobić bym wybrał waszą firmę?” – mówi Wojciech
Eichelberger. – Rekruterzy nie nadążają nad zmianami i bardzo często dziwią się, że nikt inny nie chce aplikować na stanowisko. To w największym skrócie opisuje dramat rekrutacji – dodaje.
– Godnym do naśladowania jest turkusowa firma. To nowatorskie podejście do zarządzania. Chodzi o daleko posuniętą demokratyzację zarządzania. Wiele wskazuje na to, że młodzi ludzie, którzy szukają pracy są na to gotowi. Okazuje się, że tak zorganizowane firmy nie dość, że nie tracą na efektywności to jeszcze zyskują – zaznacza Wojciech Eichelberger.
Turkusowa firma to taka, w której zysk przestaje być celem, ale nadal pozostaje koniecznością.

– 40 lat temu jak zaczynałam karierę menedżerską, nie było w Polsce takiej wiedzy i zarządzania ludźmi jak dzisiaj. W Stanach Zjednoczonych i Australii prowadzono wówczas szkolenia z zarządzania ludźmi. W Polsce o miękkich umiejętnościach właściwie się nie mówiło. Na szczęście to wszystko się zmieniło – mówi Ewa Foley.
Według Ewy Foley pracownik wchodząc do swojego biura powinien czuć się dobrze. Bardzo często korporacje tworzą rodzinny klimat. W Stanach Zjednoczonych system pracy zapewnia nawet opiekę nad dziećmi. – Gdy byłam doradcą w jednej z firm w USA, zauważyłam, że panowała tam postawa prorodzinna. Właściciel firmy znał imiona wszystkich pracowników, wiedział jak mieli na imię ich małżonkowie oraz dzieci. Wszyscy zwracali się do siebie na „ty” – wspomina Ewa Foley.

Rola coacha w firmie
Wellbeing nie byłby możliwy bez trenera. – Myślę, że rola trenera/coacha jest niedoceniana. Uważam, że zewnętrzny coach powinien pracować z wewnętrznym, czyli menedżerem. Jestem zwolenniczką budowania w firmie tandemu – jest trener strateg i trener mentalny, wtedy organizacje osiągają najlepsze rezultaty – zaznacza Beata Kapcewicz.

Podczas konferencji dr n. med. Elżbieta Trypka, adiunkt w Katedrze i Klinice Psychiatrii Akademii Medycznej we Wrocławiu opowiadała o tym jak zatrzymać młodość umysłu.

Obecny był również Tomasz Kryszczyński, psycholog i trener, który wygłosił prelekcję „Redukcja stresu i profilaktyki depresji opartej o Mindfulness". Mindfulness to szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę.

W panelu ekspertów prowadzonym przez dr Katarzynę Kulig-Moskwę, wykładowcę i kierownik zespołu zarządzania zasobami ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu wzięli udział Wojciech Eichelberger, Tomasz Kryszczyński, Barbara Wawrzynek, Małgorzata Czernecka z Human Power oraz Kalina Pasternak z Objectivity. Eksperci dyskutowali na temat tego, jak dbać o wellbeing pracowników, dzielili się doświadczeniami i praktycznymi rozwiązaniami w tym obszarze.

Warto dodać, że w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu trwa rekrutacja na studia podyplomowe o kierunku Wellbeing w organizacji. Kierownikiem merytorycznym jest Agnieszka Czerkawska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska