Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak chronić nasze uprawy, drzewa i krzewy owocowe przed mrozem

J. Lonczak
Wiosenne przymrozki mogą spowodować duże straty w uprawach.
Wiosenne przymrozki mogą spowodować duże straty w uprawach. A. Wiśniewski PolskaPress
Według prognoz, w najbliższą noc 9/10 maja na Podkarpaciu słupki rtęci mogą spaść do 5 kresek poniżej zera. Ekspert z PODR radzi jak można chronić nasze uprawy, drzewka i krzewy owocowe przed nocnymi przymrozkami?

 

- Najłatwiejsze do ochrony przed najbliższymi spadkami temperatur są uprawy płaskie czyli truskawki, sałaty i wszystkie warzywa co nam wyrosły z ziemi. Przykrywamy, osłaniamy je po prostu agrowłókniną - mówi Anna Rydzik, główny specjalista ds. sadownictwa i kwiaciarstwa w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

 

Okazuje się, że trudniejsza jest ochrona przed nocnymi spadkami temperatur drzew i krzewów owocowych. Tu metod jest więcej i są bardziej skomplikowane, począwszy od zraszania, ogrzewanie i mieszania powietrza poprzez zamgławianie, a na środkach uodparniających rośliny na przymrozki.

 

- Zraszanie może być skuteczne, ale trzeba do tego mieć dużo wody i odpowiedni sprzęt. Aby zraszanie było skuteczne trzeba zużywać 25 - 40  kubików wody na godzinę na hektar. Już teraz ziemia jest bardzo wilgotna i nie każdy ma tyle wody, więc ta metoda ma ograniczone zastosowanie. Również zamgławianie czy mieszanie powietrza w sadach czy na plantacjach wymaga odpowiedniego przygotowania oraz specjalistycznego sprzętu i jest stosowane raczej w dużych sadach - tłumaczy Anna Rydzik, główny specjalista ds. sadownictwa i kwiaciarstwa w PODR.

Przymrozki wiosenne, choć często spotykane charakteryzują się dużym zróżnicowaniem temperatury nawet w obrębie tej samej miejscowości. Im przymrozek jest większy, tym straty są też większe. - Dużo zależy od okresu rozwoju kwiatów i zalążków owoców. Jeśli na różowe kwiaty jabłoni przyjdzie mróz do - 4 stopni Celsjusza, to straty wyniosą 10 procent. Jeśli wkrótce po kwitnieniu jabłoni, temperatura spadnie do 3,5 stopnia Celsjusza, to straty wyniosą aż 90 procent przyszłych zbiorów - wyjaśnia Anna Rydzik.

Co zatem mogą zrobić właściciele niedużych działek, ogrodów i rabatek, aby uchronić swoje drzewka i krzewy owocowe oraz rośliny ozdobne?

- Jak już wspomniałam uprawy płaskie, jak warzywa i truskawki okrywamy agrowłókniną. Podobnie możemy okrywać nieduże drzewka, winogrona, krzewy owocowe oraz ozdobne jak różaneczniki i magnolie. Są jeszcze środki do uodparniania roślin na przymrozki i biostymulatory, które uodparniają nasze rośliny na stres wywołany przymrozkiem lub łagodzą jego skutki. Bardziej znany to m.in: Asahi i nowozy krzemowe, czy wyciągi z alg morskich lub aminokwasy - odpowiada nasz ekspert Anna Rydzik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak chronić nasze uprawy, drzewa i krzewy owocowe przed mrozem - Nowiny

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska