Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jadąc do Egiptu lub Bułgarii, zabierz ze sobą euro lub dolary

J. Sadowski, P. Majtkowski
Kupno funtów egipskich w polskim kantorze nie opłaca się, gdyż są one rzadkością.

W czasie wakacji osoby wyjeżdżające za granicę często stają przed wyborem, czy zakupić walutę w kantorze, czy korzystać z karty bankowej. Porównaliśmy kursy stosowane przez polskie kantory z kosztem dokonania płatności kartą. Pod uwagę wzięliśmy też zabranie ze sobą dolarów lub euro i ich wymiana na miejscu na lokalną walutę.

W przypadku bułgarskiego lewa różnica między kursem sprzedaży i kupna w kantorach wynosi ok. 20 proc., a funta egipskiego nawet 30 proc. Do tych krajów opłaca się więc zabrać kupione w Polsce euro.

Za 1500 egipskich funtów (EGP) w kantorze przeciętnie trzeba zapłacić 1110 zł. Płacąc kartą Visa za zakupy w tym kraju, o takiej samej wartości, bank pobierze nam z konta ok. 925 zł. Najtańszym rozwiązaniem jest jednak kupno w Polsce euro lub dolarów i płacenie nimi na miejscu. W większości przypadków sprzedawcy i hotele przyjmują te waluty.

Jeśli jednak zajdzie potrzeba dokonania płatności w funtach egipskich, to można je kupić na miejscu i to po znacznie korzystniejszym kursie niż w Polsce. Ważne jest jednak to, że zwykle nie uda nam się tam wymienić polskich złotych, warto więc zabrać dolary lub euro. Za 1 dolara otrzymamy ok. 5,71 EGP, a za 1 euro ok. 7,22 EGP (kurs sprzedaży National Bank of Egypt). W rezultacie, jeśli musimy zapłacić 1500 EGP, to będzie nas to kosztowało 874 zł (jeśli wymienimy dolary na EGP). W przypadku zabrania euro będzie jeszcze taniej - 860 zł. Zabierając dolary, zaoszczędzamy więc 236 zł, a euro aż 250 zł w porównaniu z zakupem funtów egipskich w polskim kantorze. Ta różnica wynika z mniejszego spreadu dla euro niż dla dolara w polskich kantorach.

Podobnie będzie w przypadku podróży do Bułgarii. W polskich kantorach za 1 lewa przeciętnie trzeba zapłacić 2,3267 zł. W rezultacie za 450 lewów trzeba zapłacić 1047 zł. Jeśli zapłacimy kartą za zakupy o takiej samej wartości, to bank pobierze nam 1012 zł.

Najlepiej do Bułgarii zabrać jednak euro, gdyż tamtejsza waluta jest wymieniana na euro po stałym kursie wynoszącym ok. 1,958. W tamtejszych kantorach kurs wymiany wynosi ok. 1,93. W rezultacie, jeśli zabierzemy do Bułgarii euro i wymienimy je na lewy, to za zakupy o wartości 450 lewów zapłacimy 966 zł. Zaoszczędzimy więc 81 zł w porównaniu z kupnem lewów w polskim kantorze i 46 zł w porównaniu z płatnością kartą. Pamiętajmy jednak, że korzystając z kart bankowych, zyskujemy większe bezpieczeństwo.

Rozwiązujemy problem

Pamiętajmy: jeżeli waluta jest popularna, to różnica między kursem kupna i sprzedaży jest niewielka
Tak jest w wypadku dolarów czy euro. Właściciele kantorów, wymieniając duże sumy, mogą sobie, pozwolić, by na pojedynczej jednostce waluty zarobić kilka groszy. W przypadku egzotycznych walut spread musi być wyższy.

Słownik

Spread jest różnicą między kursem sprzedaży a kursem kupna danej waluty
Jeżeli na przykład średni kantorowy kurs sprzedaży euro wynosił 4,142 zł, a kurs kupna 4,095 zł, to spread, wyrażony w procentach, został ustalony na poziomie 1,1 proc.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska