Jacek Protasiewicz bez pracy, żył z euroodprawy. Już ma...

  Jacek Protasiewicz bez pracy, żył z euroodprawy. Już ma zajęcie za 7 tys. miesięcznie

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jacek Protasiewicz, szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej ma nowe stanowisko. Został szefem biura krajowego Platformy Obywatelskiej. Odkąd przestał być europosłem, w maju ubiegłego roku, był bez pracy. Teraz będzie zarabiał 7 tys. zł miesięcznie.
  Jacek Protasiewicz bez pracy, żył z euroodprawy. Już ma zajęcie za 7 tys. miesięcznie

  ©Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse

  Jacek Protasiewicz choć nie miał do tej pory stałego zawodowego zajęcia, to przez ten czas, na brak dochodów nie narzekał, ponieważ zgodnie z przepisami byłym europosłom przysługiwała odprawa. Każdy były poseł dostawał co miesiąc wynagrodzenie, które otrzymywał za pracę w Parlamencie Europejskim, czyli około 7665 euro miesięcznie. Od tego trzeba odliczyć podatek wspólnotowy i składki na ubezpieczenie od wypadków. Suma końcowa wynosi więc około 6 tys. euro, co daje ok. 24 tysięcy złotych miesięcznie.

  Odprawa będzie wypłacana przez miesiąc, za każdy rok w którym poseł sprawował mandat, przez co najmniej 6 miesięcy, a maksymalnie do 2 lat. Jacek Protasiewicz sprawował mandat dwie kadencje, czyli 10 lat, więc należała mu się odprawa przez 10 miesięcy.

  Teraz Jacek Protasiewicz odpowiada za pracę biura krajowego Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Jego partyjny kolega, wiceminister administracji i cyfryzacji - Stanisław Huskowski uważa, że to bardzo ważna funkcja. - Jacek Protasiewicz jest odpowiedzialny za pracę kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu osób. Pozycja biura jest bardzo ważna, tym bardziej przed wyborami parlamentarnymi. Biuro musi ściśle współpracować ze sztabem - mówi Huskowski. - Pozycja Jacka Protasiewicza w Platformie Obywatelskiej jest znacząca. Pani premier Ewa Kopacz ceni sobie pracę Jacka. Wielokrotonie zapraszała go na różne narady - dodaje wiceminister.

  Jacek Protasiewicz karierę polityczną rozpoczynał w Sejmiku województwa dolnośląskiego, będąc w latach 1998-2001 radnym. Potem, w wieku 34 lat został posłem, by w 2004 roku z Wiejskiej przenieść się do Parlamentu Europejskiego. Sukces ten powtórzył w 2009 roku. Jego nazwisko zadziało jak lokomotywa wyborcza i Platforma, dzięki wielu głosom oddanym na Protasiewicza, zdobyła aż trzy z pięciu mandatów w regionie. Protasiewicz był wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Polityka z Wrocławia doceniano także w Warszawie. Jacek Protasiewicz był szefem sztabu wyborczego Donalda Tuska podczas wyborów prezydenckich. Choć Tusk je przegrał, Protasiewicz na tym nie stracił. W 2011 został szefem kampanii wyborczej PO, którą Platforma wygrała. Protasiewicz wygrał też z Grzegorzem Schetyną wybory o stanowisko szefa dolnośląskich struktur partii.

  Ten drugi nie krył rozczarowania takim wynikiem, był pewny zwycięstwa. Protasiewiczowi karierę polityczną pokrzyżowała tzw. afera frankfurcka. Niemiecka bulwarówka Bild napisała, że europoseł pijany awanturował się na lotnisku we Frankfurcie. Sprawa trafiła do prokuratury. Ta zadecydowała, że Jacek Protasiewicz nie usłyszy prokuratorskich zarzutów za swoje zachowanie na lotnisku we Frankfurcie i nie będzie musiał za nie odpowiadać przed sądem, ale pod warunkiem, że zapłaci 5000 euro na cele społecznie użyteczne. Od tego momentu Jacek Protasiewicz był zaangażowany w działalność polityczną na Dolnym Śląsku. Dzięki koalicji z prezydentem Wrocławia, Rafałem Dutkiewiczem Platforma Obywatelska wspólnie z Dutkiewiczem wygrała wybory samorządowe i rządzi Wrocławiem oraz województwem dolnośląskim. Jacek Protasiewicz ma być jedynką Platformy do Sejmu we Wrocławiu.


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (74)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Robota w kamieniołomach

  Halor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 2

  Protasiewicz!!! Zniknij z wizji, nie pokazuj się ludziom na oczy. Do roboty do kamieniołomów. Wstyd za
  takiego "polityka". Dla Wrocławia wstyd i kompromitacja. Raus.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  raus

  mina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  ponoć krzyczał na niemieckim lotnisku auć, a nie raus,ha, ha ha, czy ktoś w to uwierzył???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krach

  wit (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  czy to znaczy ,że filmowe ,białe zęby nie będą już tak bardzo eksponowane???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proponuje dać mu więcej pieniędzy.Odszkodowanie za tyle krzywdy na lotnisku we Frankfurcie.

  Ania. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Oby mu nigdy pieniędzy nie zabrakło.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tt

  tt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 2

  Zly wybor! Pan P zle sie kojarzy-z nieukarana afera lotniskowa, przekupstwem w PO podczas wyborow, chorym, slabym albo przepitym glosem.... to sie nie podoba i zwyciestwa nie prxyniesie. W po...rozwiń całość

  Zly wybor! Pan P zle sie kojarzy-z nieukarana afera lotniskowa, przekupstwem w PO podczas wyborow, chorym, slabym albo przepitym glosem.... to sie nie podoba i zwyciestwa nie prxyniesie. W po ostatnio w sprawach personalnych kreca sie w kolko, jakby nie mogli zainwestowac w czlowieka bez "zlej" historii, zeby sie odciac od tych afer. A oni tylko miejsca zmieniaja, chwile przeczekaja i wyskakuja znowu. To doprowadzi do klapy!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a o aferze z sola drogowa zamieciona pod dywan przez wszystkie partie?

  długo_pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  ciekawe,ze solidarnie wszyscy nabrali wody w usta...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sól z dróg

  mielec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Też szukam informacji na ten temat , które to zakłady mięsne robiły takie wałki i nic. Nie zdziwiłbym się jakbyśmy wciąż tę sól w szyneczce konsumowali każdego dnia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rodzina na swoim

  Arnold (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Kopara da górnikom, górniczkom, górniczątkom, a potem Misiowi Pinoczetowi i Pijasiewiczowi.
  I będzie się cieszyć, jakie ma wzięcie...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powinien emigrować, jest ciekawy świata!!!

  kolega (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 1

  Donek, ratuj Protasia, jakąś fuchę w Brukseli...w końcu jesteś prezydentem ue;) tyle już tam załatwiłeś dla Polski, teraz czas na kolegów;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko idiota pracuje za 7 tysięcy !!

  Prawdziwa forsa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

  przynoszona jest w kopertach, dyplomatkach i pojawia się na zagranicznych kontach
  w rajach podatkowych.
  Tak to się robi.
  A 7 tysięcy ?
  To bajka dla frajerów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...bieg polskiej głupoty na przełaj...

  uszatek_2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 1

  .... Protasiewicz.. to ten od afery na lotnisku...? No i właśnie !!! Jeżeli w dalszym ciągu pani premier będzie się otaczała takimi miernotami o "słabej głowie" jak pan Jacek P. czy gruby i...rozwiń całość

  .... Protasiewicz.. to ten od afery na lotnisku...? No i właśnie !!! Jeżeli w dalszym ciągu pani premier będzie się otaczała takimi miernotami o "słabej głowie" jak pan Jacek P. czy gruby i obleśny "turysta polityczny" Michał Kamiński... - NICZEGO NIE UGRA !!!!! Choćby nawet pozbawiła (chwilowo) pracy 10-ciu "paniczów" Radków Sikorskich i 20-tu ministrów wątpliwej konduity ... - smród w dalszym ciągu snuje się za PO, bo tych wytaplanych w kałuży "polityków" nikt NIE CHCE JUŻ OGLĄDAĆ !!!!!! Aż dziwne, że pani premier tego nie chce przyjąć do wiadomości....?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybory

  wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czarny lud już tego nie kupi. Tym razem lewica (bo być musi) byle bez L.Milera

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 1

  wstyd i koniec PO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo