Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IV Zjazd Niemcoznawców we Wrocławiu. "Niemcy doszli do wniosku, że polska ocena Rosji była bardziej realistyczna niż niemiecka"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Goście z Niemiec przyznali jednoznacznie, że wojna w Ukrainie zmieniła niemiecką perspektywę na wschód Europy. Niemcy przekonali się, że polskie spojrzenie na Rosję jest wiarygodne.
Goście z Niemiec przyznali jednoznacznie, że wojna w Ukrainie zmieniła niemiecką perspektywę na wschód Europy. Niemcy przekonali się, że polskie spojrzenie na Rosję jest wiarygodne. Maciej Rajfur
We Wrocławiu odbył się IV Zjazd Niemcoznawców pod hasłem: „Niemcy patrzą na Wschód”. Jeszcze do niedawna taki temat dla konferencji naukowej wydawałby się mało interesujący. Dziś to niezwykle paląca kwestia.

Tegoroczny zjazd traktował o relacjach między Niemcami, a ich sąsiadami i partnerami na Wschodzie. Całość zorganizowało Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, które obchodzi swoje 20-lecie.

- Cieszę się, że możemy się spotkać w miejscu, które jak niewiele innych w naszej historii, jest naszym wspólnym dobrem i platformą do wspólnych sukcesów. Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta to ucieleśnienie doskonałej współpracy między nami – przemawiał prof. Joybrato Mukherjee, President of the German Academic Exchange Service (DAAD). - W związku ze zbrodniami, które zostały popełnione przez nas na Polakach, centrum jest ważnym projektem, wspiera akademicką pracę polskich i niemieckich naukowców. Od początku chodziło o kształcenie ekspertów, którzy dbają o stosunki polsko -niemieckie i polsko-europejskie. Kto jeżeli nie studenci i doktoranci byłby lepszy, by wejść w polemikę z przeszłością europejską, stawić czoła wyzwaniom i wspierać dialog - stwierdził rektor uniwersytetu w Giessen.

Przyznał, że inwazja na Ukrainę zmieniła w Niemczech spojrzenie na Polskę, która stała się punktem centralnym.

- Natychmiastowa pomoc uchodźcom spotkała się z uznaniem Niemiec. Wielu w Niemczech doszło do wniosku, że ocena Polski o Rosji i innych krajach Europy Wschodniej była bardziej realistyczna niż Niemiec. Nauczyliśmy się dużo od naszych wschodnich sąsiadów. Ten przełom w Niemczech wydaje się wolny z perspektywy Warszawy, ale on następuje – przekonywał niemiecki profesor.

Niemcy dziś zdecydowanie częściej spoglądają na Wschód, dlatego zintensyfikowały wymianę akademicką i naukową.

- My jako DAAD jeden dzień po inwazji rosyjskiej na Ukrainę zamroziliśmy wszystkie programy współpracy z Rosją. Jednocześnie oferty naukowe dla Ukraińców zostały wzmożone – stwierdził prezydent DAAD - Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej.

- Niemcy i Polacy mają inny kąt widzenia jeśli chodzi o wschód. Taka dyskusja jak tutaj, odbywa się również na co dzień w Niemczech. Zmiana epoki, która nastąpiła po wybuchu wojny w Ukrainie, jest niesiona także u nas w kraju, ale Niemcy byli zawsze bardziej tankowcem niż szybką motorówką. Potrzeba nam więcej czasu i pomocy, także krytyki naszych polskich partnerów, ponieważ tylko wtedy możemy zmianę epok zorganizować w taki sposób, aby objęła ona Unię Europejską. Chodzi o bezpieczeństwo przed Rosją, a nie z Rosją - oświadczył Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Martin Kremer.

- Niemcy są związani ze Wschodem przez intensywną i trudną historię. Po II wojnie światowej jedna połowa Europy była prawie że wymarła - chodzi o kraje pod wpływem Związku Radzieckiego. Nie zwracano na nie uwagi. Wojna z Ukrainą zmieniła to myślenie. Wiele narodów na wschodzie Europy jest już od dawna częścią Zachodu - przemawiał Thomas Guddat, dyrektor biura Saksonii we Wrocławiu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska