Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN we Wrocławiu przypomina historię misia Wojtka na różne sposoby. Adoptował niedźwiadka we wrocławskim zoo

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Marcin Marczak zapowiada regularną współpracę IPN-u z wrocławskim zoo. Rozpoczęła ją adopcja niedźwiedzicy Przemisi.
Marcin Marczak zapowiada regularną współpracę IPN-u z wrocławskim zoo. Rozpoczęła ją adopcja niedźwiedzicy Przemisi. Archiwum IPN
Adopcja niedźwiedzicy Przemisi to pierwszy krok do szerokiej współpracy IPN-u z ogrodem zoologicznym, a także pomysł na propagowanie historii misia Wojtka, który pomagał podczas II wojny światowej polskim żołnierzom.

Historie opowiadamy na wiele sposobów - poprzez wykłady, wydawnictwa, konferencje. To te bardziej tradycyjne metody. Ale coraz częściej instytucje sięgają po mniej konwencjonalne rozwiązania, np. ze świata kultury jak przedstawienia, koncerty.

„Przystanek Historia” - biuro IPN - już od 19 września organizuje przedstawienia dla dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat. Spektakle będą opowiadać o misiu Wojtku, który wraz z żołnierzami generała Andersa niósł wolność w okupowanej Europie. Niedźwiadek był od małego wychowywany przez ludzi. Dotarł z polskimi żołnierza aż pod Monte Cassino, gdzie pomagał w starciu z niemiecką armią.

- Ruszamy z projektem kulturalno-edukacyjnym - Tydzień z misiem Wojtkiem. To cykl teatrzyków, w których weźmie udział 500 przedszkolaków z ponad 20 grup, by poznać historię niezwykłego niedźwiadka. Materiał został przygotowany przez profesjonalnych aktorów, a inscenizacja przystosowana do percepcji najmłodszych - mówi Marcin Marczak, pełniący obowiązki zastępcy dyrektora wrocławskiego oddziału INP.

Przedszkola chętnie zgłosiły się do projektu, rozumiejąc, że to świetny sposób, by rozbudzić w dzieciach zainteresowanie historią, ale także, by kształtować miłość do Polski. Przedszkolaki otrzymają po przedstawieniach specjale upominki.

Historię misia Wojtka przypomina nam także niedźwiedzica Przemisia, która żyje we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

- Przemisia trafiła do Polski z Ukrainy. Tam prawdopodobnie pracowała w cyrku, była wychowywana przez ludzi. Najpierw wylądowała w Przemyślu, a finalnie we Wrocławiu. Wcześniej nie potrafiła się odnaleźć w środowisku naturalnym, bo nie bała się ludzi. Zagrażała w ten sposób innym i sobie. Przypomnijmy, że miś Wojtek po skończonej II wojnie światowej również trafił do zoo w Edynburgu, gdzie dokonał swojego żywota – opowiada Marcin Marczak.

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej podjął współpracę z wrocławskim zoo i adoptował Przemisię.

- Chcemy pomóc zwierzęciu w tych zamkniętych warunkach. Niedźwiedzica choruje na epilepsję. Zarówno leczenie jak i zapewnienie opieki jest bardzo kosztowne. Nasza pomoc ma zwrócić uwagę na historię niedźwiadka Wojtka, która dla wielu jest jeszcze nieznana – stwierdza M. Marczak.

IPN będzie przeznaczał 1000 złotych miesięcznie na mieszkańca zoo. Ogród zoologiczny potrzebuje tej pomocy i jego przedstawiciele ucieszyli na taką chęć współpracy, która będzie miała również aspekt edukacyjny.

- Podpisaliśmy na razie kontrakt na 12 miesięcy, ale chcemy go przedłużać, żeby dalej współpracować. Co miesiąc będziemy organizować w zoo różnego rodzaju przedstawienia, pokazy filmowe, spotkania z dziećmi, spacery historyczno-przyrodnicze. Mamy sporo planów. Adopcja niedźwiedzia jest pierwszym krokiem, który otwiera ten worek pomysłów – zapowiada pełniący obowiązki wicedyrektora wrocławskiego IPN-u.

Marcin Marczak zapowiada regularną współpracę IPN-u z wrocławskim zoo. Rozpoczęła ją adopcja niedźwiedzicy Przemisi.

IPN we Wrocławiu przypomina historię misia Wojtka na różne s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska