Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internauci pytają: Po co ten cyrk? Zabierzecie nam kolejne święta? Premier Morawiecki odpowiada

m
Wideo
od 16 lat
Czy sylwestra odwołacie za pięć dwunasta, czy dacie trochę czasu? Co z Bożym Narodzeniem? Po co nosimy maseczki, skoro zakażeń dalej przybywa? Kiedy dzieci wrócą do szkół? To tylko niektóre z pytań internautów, na jakie w środę wieczorem odpowiadali na żywo premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Zobaczy wybrane odpowiedzi.

Po co cały ten cyrk?
To nie jest cyrk. To jest jedno z najpoważniejszych wyzwań, z jakimi mierzmy się od drugiej wojny światowej. To potężne wyzwanie społeczne, gospodarcze, a przede wszystkim ogromne wyzwanie dla służby zdrowia

Maseczki nosimy, a zakażeń nie jest mniej. Jaki jest tego sens?
Byłoby więcej, gdyby nie było tych obostrzeń. Z danych włoskich naukowców wynika, że bez maseczek ryzyko zakażenia jest nawet tysiąc razy większe.

Czy sylwestra odwołacie za pięć dwunasta, czy dacie trochę czasu?
Na pewno w tym roku lepiej nie szykować się na hucznego sylwestra. Ryzyko że pandemia będzie trwała i zagrażała nam, jest za duże. Stąd apelują, żeby i w grudniu - także jeśli chodzi o targi bożonarodzeniowe - też je odwołać, też o nich nie myśleć.

Czy zabierzecie nam kolejne święta?
Ostatnia rzecz jaką chcielibyśmy robić, tozabieranie świąt. Ale Covid zabiera życie. Trzeba o nich zadbać. To czego teraz potrzebują, to dystansu, tego aby się nie spotykać, a jednocześnie noszenia maseczek i dezynfekcji. Czas przed nami wymaga wielkiej solidarności

Czy strajk kobiet wpływa na liczbę zakażonych?
Oczywiście. Zdaniem ekspertów, także naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, mamy dzisiaj już nie tylko przypuszczenie ale i wiedzę, że protesty wpływają na znacząco większą liczbę zakażeń. Dane mówią nawet o 5000 zakażonych dziennie. Dlatego mam gorącą prośbę do wszystkich, którzy chcą wykrzyczeć swoją rację - protestujcie w internecie. Dzięki temu ocalicie życie wielu ludzi.

11 listopada marsze niepodległości. Może warto zaapelować o dystans i maseczki?
Nasze zalecenie jest jednakowe dla wszystkich - przepisy obowiązują wszystkich. Dlatego apeluję o powstrzymanie się od tych marszów w tym roku. W przyszłym roku mam nadzieję koronawirusa nie będzie i bardzo chętnie pójdę w tych marszach razem z innymi.

Zobacz także

Kiedy dzieci wrócą do szkół? To nie nauka, to cofanie się w rozwoju
Mało rzeczy których tak bym sobie życzył, jak powrotu dzieci do szkół. Ale dzieci są dużymi roznosicielami. Dlatego pozostawiliśmy na nauce zdalnej także klasy I-III. To jeden z czynników, który ma doprowadzić do zmniejszenia współczynnika R, który decyduje o przyspieszeniu liczby zakażeń. Wraz z ograniczeniem lekcji w szkołach, ogranicza się również ten współczynnik.

Czy maturzyści wrócą do szkoły?
Te roczniki, te klasy które są w tym roku szkolnym obciążone egzaminami na pewno będą miały możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych z nauczycielami. To jedna z najważniejszych rzeczy przy przejściu na zdalne nauczanie.

Czy Pan Premier będzie na żywo losował kubeczki z kolejnymi ograniczeniami lockdownu?
Wszystkie nasze decyzje poprzedzone są rozmowami z ekspertami, samorządowcami, pracownikami, przedsiębiorcami ale przede wszystkim epidemiologami. To daje nam podstawę do podejmowania decyzji o obostrzeniach.

Czemu zamykacie gastronomię?
To miejsce gdzie przez dłuższy czas siedzi się przy jednym stoliku z kilkorgiem osób. Pomieszczenia często nie są wietrzone, osoby te są w stosunkowo dużej bliskości i mają zdjętą maseczkę. Dlatego gastronomia tworzy większe ryzyko.

Zobacz także

Dlaczego chcecie obowiązkowej szczepionki, skoro nie będzie przebadana?
Nie chcemy robić eksperymentów i dlatego czekamy na potwierdzono badania. Ale do tego są też odpowiednie agencje, które leki będą zatwierdzały. Dlatego już na początku pandemii, wspólnie z innymi krajami europejskimi, kupiliśmy niejako "bilet wstępu", który pozwoli kupić szczepionki gdy się pojawią. Jedna z firm zapowiedziała, że szczepionka może być dostępna już w styczniu - dla służby medycznej czy osób starszych. Szczepionki nikt na siłę nie będzie aplikował. Ale dzięki niej będziemy mogli normalnie uczyć się, normalnie żyć, normalnie pracować

Kiedy skończycie z tą farsą? W innych krajach rządy pokazują że epidemii nie ma. Swoimi działaniami doprowadzacie kraj do ruiny
Covid jest współcześnie zagrażającą milionom ludzi chorobą. Boryka się z nią cały świat. Nie znam krajów, w których rządy nie zajmują się wirusem i uważają że to naciągana historia. Znam za to rządy, które w pierwszej fazie zlekceważyły wirusa i poniosły potężne straty. To jest poważne zagrożenie, poważna choroba. Może przynosić poważne komplikacje także u osób, które przejdą ją bezobjawowo. Każdy musi się liczyć z konsekwencjami do końca życia. Dlatego chrońmy się przed tą chorobą. Jeżeli tylko to jest możliwe, lepiej jest nie zachorować.

Co z chorymi na Covid przebywającymi w domu? Czy będą pozostawieni sami sobie? Nie mają wskazówek
Każda osoba mająca wynik dodatni musi poddać się izolacji. Ale nie zostaje sama. Opiekę ma prowadzić lekarz rodzinny, po ósmym dniu musi przeprowadzić dodatkową konsultację by sprawdzić czy izolacja może skończyć się po 10 dniach. Może ją przedłużyć, albo - jeśli nasilą się objawy - skierować do szpitala. Ale wprowadzamy też pulsoksymetry - urządzenia pozwalające odczytać nasilenie tlenem i wysyłają dane do centrum monitoringu. Będą rozdawane w całej Polsce.

Przeczytaj koniecznie

Dlaczego zamknęliście bary i siłownie, skoro w sklepach ludzi jest więcej?
Podejmując decyzję o zamykaniu różnych miejsc kierujemy się nie tylko wskazaniami epidemicznymi, nie tylko tym gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej. Szukamy też takich miejsc, gdzie jest największa ilość interakcji między ludźmi.

- To przedostatni krok. Ostatnim będzie dotkliwa, narodowa kwarantanna - zapowiedzieli w środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłaszając kolejny etap obostrzeń w Polsce. Jeśli zakażeń będzie jeszcze więcej niż obecnie, możemy spodziewać się godziny policyjnej, zakazu przemieszczania się oraz zamknięcia kolejnych dziedzin gospodarki. Kolejne decyzje, także te pozytywne - o powrocie do zasad strefy czerwonej albo żółtej mają być uzależnione od liczby nowych zakażeń koronawirusem w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców na przestrzeni ostatnich siedmiu dni. Co to oznacza w praktyce? Przy ilu dziennych zakażeniach w Polsce musimy spodziewać się narodowej kwarantanny, a przy ilu możemy liczyć na rezygnację z części obostrzeń? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Premier zapowiada zakaz wychodzenia z domu i "dotkliwą kwara...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska