Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

INNOPOLIS wspiera najlepszych

Kamil Wołoszyn
Innowacje z Wrocławskiego Parku Technologicznego przenoszą nas w inny świat. Poznaj jego uroki

Od 2009 Wrocławski Park Technologiczny SA (WPT) realizuje projekt pod nazwą "Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do INNOPOLIS Wrocław". Ma on na celu stworzenie grupie obecnych i przyszłych przedsiębiorstw - lokatorów Parku sprzyjających warunków dla prowadzenia oraz rozwoju konkurencyjnej, rynkowo innowacyjnejdziałalności gospodarczej.

Projekt został znacznie poszerzony
Budowanie przez WPT przyjaznego otoczenia dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) to przede wszystkim udostępnianie nowoczesnej infrastruktury badawczej, wdrożeniowej czy technologii. Oznacza to możliwość rozpoczęcia i rozwoju działalności bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów początkowych na zakup takiej infrastruktury, co ma szczególne znaczenie dla podmiotów wywodzących się z inkubatorów. W przyjętym modelu funkcjonowania Park przekazuje pozyskane przez siebie dofinansowanie beneficjentom końcowym przez udzielanie pomocy de minimis.

Wysoka ocena przez instytucje wspierające (m.in. ministerstwa: rozwoju regionalnego i gospodarki oraz PARP) dotychczasowego przebiegu realizacji, a także pierwszych efektów projektu sprawiło, że w ostatnich dniach zaakceptowano 34 procentowe rozszerzenie jego zakresu rzeczowo-finansowego. Obecnie, w kształcie poszerzonym o kolejny etap, koszt całkowity projektu wzrósł do 182,73 mln zł. Ponad 64 proc. stanowi koszt wybudowania budynków biurowo-laboratoryjnych i technologicznych kompleksu INNOPOLIS Wrocław o łącz-nej powierzchni 34 tys. mkw., W obiektach tych przedsiębiorcy z Parku będą mogli docelowo ulokować około 1750 swoich pracowników.

Z większości pozostałych środków projektu (33 proc.) dokonywane są zakupy aparatury badawczo-technologicznej stanowiącej wyposażenie 13 specjalistycznych laboratoriów, pracowni i prototypowni tworzonych w nowo budowanych obiektach. Będą mogli z nich korzystać wszyscy kontrahenci Parku, ale przede wszystkim funkcjonujący na jego terenie.
Laboratoria można pogrupować według kilku wzajemnie przenikających się dziedzin, jak: energetyka; właściwości i inżynieria materiałowa; chemia, biochemia i biotechnologia; technologie medyczne; IT i cyfryzacja; elektronika i mechatronika. Daje to możliwość wykonywania wielu zadań interdyscyplinarnych, czemu dodatkowo sprzyja ulokowanie rozmaitej aparatury w jednym kompleksie budynków.

Specjalistyczne laboratoria dla firm

Kluczowym dla funkcjonowaniu kompleksu INNOPOLIS Wrocław jest Laboratorium Energetyki. Pozwala ono na badanie nowatorskich rozwiązań w zakresie lokalnego, skojarzonego wytwarzania energii.
Wszystkie dotychczasowe budynki Parku są zasilone w energię elektryczną, cieplną oraz chłodniczą (klimatyzacja) w oparciu o zainstalowaną w budynku OMEGA wysokosprawną kogenerację gazową sprzężoną z klimatyzacją absorpcyjną. Prowadzone w partnerstwie biznesowym ze spółką KOGENRACJA SA z francuskiej grupy EDF, nowatorskie na skalę krajową rozwiązanie energetyczne, ma za-gwarantować podmiotom Parku wysoką pewność dostawy energii. Jest to szczególnie ważne dla firm telekomunikacyjnych i informatycznych świadczących usługi przez internet lub z nim związanych.

Również istotnym dla kompleksu INNOPOLIS Wrocław jest Laboratorium Badań Nieniszczących, powstające jako oddzielny obiekt technologiczny. Wykonywane w nim będą usługi w zakresie niedestrukcyjnego badania m.in. wielkogabarytowych wyrobów przemysłowych o znacznej grubości oraz prowadzenie eksperymentów dla celów naukowych. Badania obejmą całą grupę metod pomiarowych dostarczających informacji o cechach, własnościach, strukturze i stanie testowanychobiektów.Defektoskopia, o której mowa, służy wykryciu ognisk korozji, uszkodzeń budowy wewnętrznej materiału, jakości spawów czy nieszczelności. Ponadto laboratorium będzie stanowiło miejsce do prowadzenia badań pozwalających na poszukiwania nowych możliwości przemysłowego wykorzystania liniowego akceleratora elektronów jako źródła promieniowania rentgenowskiego do innych zastosowań niż badanie struktury materiałowej.

INNOPOLIS posiada powierzchnię przeznaczoną dla przedsiębiorców, którzy będą mogli prowadzić tu działalność: od naukowo-badawczej czy badawczo-rozwojowej po doświadczalną, a nawet produkcję wskalipółprzemysłowej. Wszystko to przy użyciu infrastruktury oraz usług laboratoryjnych oferowanych przez WPT.
Wrocławski Park Technologiczny SA stara się aktywizować innowacyjność przedsiębiorców poprzez umożliwienie im korzystania na preferencyjnych warunkach finansowych (pomoc de minimis) z infrastruktury oraz laboratoriów podmiotom o nowatorskich pomysłach na biznes. Firmy funkcjonujące w Inkubatorze Przedsiębiorczości mają atrakcyjny cenowo dostęp do wszelkich zasobów Parku. Umożliwia on środowiskom akademickim zapoczątkowanie działalności w bardzo przyjazny sposób.

Odnieśli tu sukces
Firma Nexwell Egineering Michał Kowalczyk rozpoczęła swoją działalność na terenie WPT w 2006 r. Głównym przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja "systemu inteligentnego domu". Pierwszym projektem był system NEXO. Łączy on w sobie funkcje systemu alarmowego, monitoringuCCTV, wideodomofonu, sterowania oświetleniem i wielu innych. System automatyki domowej NEXO składa się kilku części składowych, które odpowiadają m.in. za: podejmowanie decyzji w procesie systemu automatyki, interfejsu sterującego, elementów wykonawczych i urządzeń sensorowych lub urządzenia umożliwiające sterowanie systemem za pośrednictwem internetu lub smartfona. Za swoją działalność firmę nagradzano w konkursach działalności innowacyjnej.

Silesian Catalysts Sp. z o.o. to kolejny przykład firmy korzystającej z projektu INNOPOLIS Wrocław. Jej działalność dotyczy prac badawczo-rozwojowych w zakresie nauk chemicznych, a w szczególności syntezy organicznej z wykorzystaniem techniki mikrofalowej. Wynikiem zrealizowanych prac są dwa zgłoszenia patentowe: heterogeniczne chiralne katalizatory syntezy organicznej i innowacyjny wysokociśnieniowy rektor chemiczny. Przykładem zrealizowanego projektu jest synteza nowegoczynnika allosterycznego hemoglobiny ludzkiej zrealizowana dla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2013 roku firma rozpoczęła projekt badawczo-rozwojowy dotyczący znakowania związków chemicznym deuterem.

Trzecią firmą korzystającą z pomocy Parku jest Lipid Systems, założona przez pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej. Spółka zajmuje się opracowywaniem kierowanych postaci leków, w celu poprawy bezpieczeństwa wykorzystywanych terapii, szczególnie tych wykazujących wysokie skutki uboczne przy skuteczności stosowania. Spółka świadczy także usługi w zakresie opracowywania rozwiązań technologicznych i produktowych dla innych podmiotów gospodarczych pracujących w zakresie farmakologii kosmetologii i w przemyśle spożywczym.
Powyższe przykłady pokazują jak skuteczna jest idea wspierania innowacyjnych przedsiębiorców przez Wrocławski Park Technologiczny SA.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że poza realizacją podstawowych założeń projektu, WPT zamierza udostępniać usługi wspierające pracę i pobyt pracowników na terenie kompleksu INNOPOLIS, jak: własne przedszkoleifitness,dostępdo krio-komory czy zajęć sportowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska