Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

InfoWuwa już działa. Kiedyś był tu fryzjer [ZDJĘCIA]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
InfoWuWA
InfoWuWA Materiały prasowe
Niewielka kawiarnia i punkt informacyjny InfoWuWA przy ul. Tramwajowej na Dąbiu - niedaleko zoo i Wittigowa - przeżywają oblężenie. Od dzisiaj jest to nowe miejsce spotkań na mapie Wrocławia.

InfoWuWA to nie tylko kawiarnia, ale też (albo może raczej przede wszystkim) punkt informacji o osiedlu WuWA. Osiedle powstało w 1929 roku między dzisiejszymi ulicami Wróblewskiego, Tramwajową, Dembowskiego, Zielonego Dębu i Kopernika. Miało być wzorcowym osiedlem, przygotowanym jako wystawa dla architektów. Inicjatorem wybudowania takiego osiedla była Śląska Sekcja Werkbundu, która współpracowała przy tym z władzami miejskimi. Chodziło o stworzenie małych i średnich mieszkań, które wtedy miały tak ogromne społeczne znaczenie. Miejsce przyciągało artystów, mieszkali tu m.in. Günter Grundmann i rzeźbiarz Robert Bednorz.

Teraz miasto chce rozpowszechniać wiedzę na temat tej części Wrocławia. Części, którą doceniają również miłośnicy architektury. Gdy rozmawialiśmy dzisiaj z wrocławianami, wielu z nich podkreślało znaczenie architektoniczne tego miejsca i wspominało, że sami uczestniczyli w wycieczkach śladami modernizmu, które prowadziły właśnie tutaj.

- To finalny punkt działania miasta w celu rewitalizacji tej przestrzeni. Działalnością towarzyszącą, taką, która ma utrzymywać to miejsce, jest kawiarnia. Będziemy serwować ciasta, kanapki, kawę z ekspresu i różne inne napoje - mówi Agata Sikora-Jańska, wynajmująca ten lokal od gminy.

W InfoWuWA można zjeść ciastko, napić się kawy, a oprócz tego otrzymać publikacje i mapki, obejrzeć prezentacje multimedialne, kupić książki i katalogi o architekturze modernizmu, zapoznać się z materiałami o pozostałych osiedlach Werkbundu, a także o związanych z nimi wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.

- InfoWUWA jest jednym z działań miasta mających na celu upowszechnianie wiedzy o wartości modernistycznego osiedla WUWA. W tym celu parterowy pawilon przy galeriowcu poddany został gruntownemu remontowi, we wnętrzu zamontowano nowe wyposażenie, a na zadaszeniu pojawił się neon. Prowadzony tu jest nie tylko punkt informacyjny, ale też WUWAcafé. Mieszkańcy zyskają więc kolejne atrakcyjne miejsce spotkań - mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji.

Dziś po raz pierwszy do InfoWUWA mogli zajrzeć wrocławianie. Przy nas wspominali czasy, kiedy zamiast do infopunktu można było tu przyjść do fryzjera.

- Był taki jeden szykowny starszy pan z szarmanckim, cieniusieńkim wąsikiem, zapuszczał stary tranzystor. Miał trochę inną orientację seksualną, więc podobało mu się, kiedy chłopaki przychodzili podstrzyc sobie boki. Podgwizdywał przy tym urocze stare szlagiery, nieraz przedwojenne. Właściwie nic się nie zmieniło, teraz będziemy tu przychodzić na kawkę i jestem z tego bardzo zadowolony - wspominał Mariusz Krajewski, mieszkaniec Sępolna i rezydent Czasoprzestrzeni na Tramwajowej. - Zresztą warto ludziom uświadomić, że jest coś takiego jak WuWa, przez wiele lat niedoceniana, trochę na uboczu, za to piękna architektonicznie.

Z nowego miejsca spotkań cieszy się również pani Olga.

- Dobrze, że to miejsce powstało. Brakuje dobrych miejsc z fajną kawą tutaj, a ta dzielnica jest wyjątkowa - mówi Olga Dokowicz, która mieszka na Tramwajowej. - Kiedy się tu wprowadziłam, nie zwracałam uwagi na architekturę. Teraz, po latach, doceniam.

W tygodniu infopunkt będzie działał w godz. 7.30 - 17.30, a w weekendy w godz. 11.00 - 19.00. Godziny otwarcia mogą jeszcze ulec zmianie.

Zobacz miejsca we Wrocławiu, w których w 2018 roku najczęściej dochodziło do kolizji drogowych - także tych, które nie były zgłaszane policji. Zestawienie powstało na podstawie sygnałów od użytkowników aplikacji Yanosik.Aż 164 kolizji w skali całego 2018 roku - takie żniwo zebrało zaledwie 6 miejsc znajdujących się na terenie Wrocławia. W jakich miejscach kierowcy powinni zachować szczególną czujność?Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji na terenie województwa dolnośląskiego w 2017 r. doszło do ponad 2,1 tys. wypadków, w wyniku których rannych zostało ponad 2,7 tys. osób, a 219 zginęło. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jakich miejscach zachować szczególną ostrożność. Eksperci systemu Yanosik przyjrzeli się obszarowi Wrocławia:– Bazując na częstotliwości występowania wypadków drogowych, stworzyliśmy listę najbardziej niebezpiecznych miejsc we Wrocławiu. System Yanosik umożliwia wysyłanie i odbieranie różnego rodzaju ostrzeżeń przez kierowców, w tym również zgłoszeń o kolizjach. Autentyczność zgłoszeń jest weryfikowana przez samych kierowców, którzy przejeżdżając przez dane miejsce, mogą zatwierdzić lub odwołać dodany wcześniej komunikat – komentuje Magda Zglińska, Yanosik – Dzięki temu możemy określić lokalizacje, w których najczęściej dochodzi do wypadków – dodaje. Gdzie w takim razie wrocławscy kierowcy powinni szczególnie mieć się na baczności?Zobacz na kolejnych slajdach najbardziej niebezpieczne miejsca we Wrocławiu posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestamiZobacz też

6 najbardziej niebezpiecznych miejsc we Wrocławiu. Gdzie doc...

W miejscu, gdzie jeszcze pięć la temu stał market Jysk, powstaje siedmiokondygnacyjny biurowiec Infinity

Tak zmieni się plac Jana Pawła II. Biurowiec zamiast plackar...

Zobacz też

Najstarszy fryzjer we Wrocławiu, 93-letni pan Franciszek, idzie na emeryturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: InfoWuwa już działa. Kiedyś był tu fryzjer [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska