Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Implanty poprawią uśmiech

Bogumiła Nehrebecka
Tomasz Bolt
Co można zrobić, kiedy ząb nadaje się tylko do usunięcia? Często implant jest najlepszym rozwiązaniem. Implant dentystyczny to niewielka śrubka umieszczona w kości szczęki, zastępująca korzeń własnego zęba. Wykonana jest z tytanu, metalu doskonale tolerowanego przez organizm człowieka, co pozwala mu na szybkie zespolenie się z kością i czyni go naturalnym, bardzo stabilnym podłożem dla przyszłego zęba. Na takim fundamencie wykonuje się potem część naddziąsłową, czyli koronę, most lub protezę.

Kiedy zęby są uszkodzone lub ich brakuje, powinno się je zawsze naprawić lub uzupełnić ów brak. Trzeba bowiem uświadomić sobie, jak ważne jest takie szybkie uzupełnianie ubytków.

Usuwanie zęba skutkuje bowiem zanikiem kości (w ciągu 2 lat od 20 do 40 proc.), co odbija się nie tylko na estetyce całej twarzy, powodując np. zapadanie się jej profilu, ale z czasem prowadzi do chorób przyzębia, dziąseł, żuchwy i w konsekwencji do stanów zapalnych i schorzeń układu pokarmowego. Dlatego w każdym wieku należy uzupełniać implantami brakujące zęby. Należy to robić jak najszybciej po usunięciu zębów, zanim kość zacznie zanikać, a sąsiadujące z luką zęby zaczną się przemieszczać.
Dziś implanty pozwalają nie tylko uzupełnić brakujące zęby bez uszkodzenia zębów sąsiednich, ale poza odbudową jednego zęba (czyli założeniem jednej korony) można odbudowywać także całe grupy zębów i wykonywać mosty, uzupełniając w ten sposób brak nawet wszystkich zębów.

Implanty pozwalają zrezygnować z wypadających protez i nieestetycznych metalowych klamer.

Implanty pozwalają zrezygnować z wypadających protez i nieestetycznych metalowych klamer. Nie wymagają stosowania kleju mocującego protezy zębowe i skutecznie pomagają w eliminowaniu dyskomfortu powodowanego przez źle dopasowane protezy. A co najważniejsze, rekonstruowany ząb jest trwale i solidnie umocowany i w praktyce nie różni się wyglądem ani funkcjonalnością od własnych zębów.

Implant to dla pacjenta wydatek kilku tysięcy złotych. Dlatego też trzeba ostrożnie wybierać zarówno implant, jak i dentystę, który go nam wszczepi, orazgabinet stomatologiczny, w którym chcemy poddać się temu zabiegowi.
Pamiętajmy, że nie ma w Polsce specjalności – implantolog. Wybierajmy więc tych lekarzy, którzy mają certyfikat wydany przez jednostki naukowe czy medyczne, a nie legitymują się tylko dyplomem ukończenia kursu organizowanego przez producentów implantów.
Kryteria wyboru implantów są następujące: firma implantologiczna z długoletnią tradycją (nie zniknie z rynku za 2 lub 3 lata), sprawdzony produkt (pewność, że będzie dobrze funkcjonował w organizmie pacjenta), gwarancja producenta (dożywotnia gwarancja na utrzymanie implantu w organizmie), dostępność części zamiennych oraz wielość rozwiązań protetycznych.

Warto, aby w gabinecie można było wykonać zdjęcie pantomograficzne. Standardem były do tej pory zwykłe pantomografy. Najlepiej jednak postawić na cyfrowe 3D w technologii CBCT, które mają lepszą jakość i emitują niższą dawkę promieni rentgenowskich. Pantomograf uwidacznia jednocześnie wszystkie zęby – również te, które nie są widoczne w jamie ustnej, a także tkanki otaczające zęby, co czyni go przydatnym w każdej dziedzinie leczenia stomatologicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska