Impel Gwardia - Stal Mielec 3:2 (ZDJĘCIA)

Paweł Witkowski
Choć nie tak gładko, jak przewidywano, ale udało się. Impel Gwardia Wrocław ograła Stal w 3. kolejce PlusLigi Kobiet po 5-setowym horrorze.

Stal przed sezonem opuściły m.in. Dorota Wilk (Trefl), Dorota Ściurka (MKS), Anita Kwiatkowska i Dominika Koczorowska (obie Budowlani). W ich miejsce przyszły Marta Szymańska (Budowlani), Katerina Kociova (Slavia Praga) i Rita Liliom (Alemannia Aachen). Ta ostatnia wyrasta na liderkę Stali. 25-latka przewodzi klasyfikacji PlusLigi w przyjęciu piłki. W przegranym meczu z MKS-em (1:3) zdobyła najwięcej punktów (20) spośród wszystkich przebywających na boisku zawodniczek.

W środę nie spisywała się tak dobrze. Często się myliła i nie potrafiła znaleźć sposobu na blok wrocławianek. Jej rozpaczliwe ataki kilkakrotnie zatrzymywały się na dolnej części siatki.
Gwardia od początku pierwszego seta wypracowała sobie kilkupunktową przewagę. Bardzo dobrze prezentowały się w ataku Katarzyna Jaszewska i Monika Czypiruk. Trochę słabiej zagrała najrówniej spisująca się do tej pory w drużynie gospodyń Katarzyna Mroczkowska, ale wrocławianki i tak wygrały 25:15.

W drugiej partii Gwardia dalej punkty zdobywała seriami, jednak częściej do głosu zaczęły dochodzić przyjezdne. Blokiem i zagrywką nękała gwardzistki złota medalistka mistrzostw Europy z 2005 roku - Sylwia Pycia. To ona była matką sukcesu w tym secie. Ostatnie słowo powiedziała wolno rozpędzająca się Liliom, której ataku gospodynie nie były w stanie wybronić.

Najbardziej emocjonująca była trzecia partia. Dużą przewagę miała Stal. Sygnał do ataku dla Gwardii dała Arielle Wilson, której punkty pozwoliły dogonić rywalki. Wrocławianki miały dwie piłki setowe, jednak ostatecznie triumfowały przyjezdne.

Czwarta część to walka punkt w punkt. Po raz pierwszy na libero zaprezentowała się 18-letnia Dorota Medyńska. Częściej na parkiecie przebywała też Milena Rosner. Gwardia zaczęła się trochę lepiej spisywać w obronie. W końcówce gospodynie wywalczyły dwupunktową przewagę, którą utrzymały do końca.

W ostatnim secie nie brakowało emocji. Gwardzistki wybroniły dwie piłki meczowe i wygrała do 16. Asem serwisowym spotkanie zakończyła Rosner.

Impel Gwardia Wrocław - KPSK Stal Mielec 3:2 (25:15, 21:25, 27:29, 25:23, 18:16)

Impel Gwardia: Haładyn (1), Jaszewska (18), Efimienko (18), Mroczkowska (12), Czypiruk (6), Krzos (libero) oraz Rosner (8), Folta (1), Matyjaszek (1), Medyńska (0), Wilson (16).

Stal: Pycia (15), Szymańska (1), Kociova (15), Babicz (17), Liliom (22), Kandora (2), Wojtowicz (libero) oraz Wilczyńska (0), Sadowska (5) i Pykosz (12).