Impact Roundtable AI zapoczątkował szeroką debatę pomiędzy rządem, biznesem i środowiskiem akademickim o przyszłości sztucznej inteligencji

AIP
Kluczowa jest rola systemu edukacji, a w szczególności ośrodków akademickich oraz ich współpracy z biznesem, by kształcić odpowiednich specjalistów i ekspertów.
Kluczowa jest rola systemu edukacji, a w szczególności ośrodków akademickich oraz ich współpracy z biznesem, by kształcić odpowiednich specjalistów i ekspertów. mat. pras.
17 maja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbył się pierwszy w Polsce roundtable dotyczący stworzenia polskiej strategii rozwoju sztucznej inteligencji z udziałem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, wiceministra cyfryzacji Karola Okońskiego oraz czołowymi przedstawicielami krajowego i międzynarodowego biznesu, z udziałem przedstawicieli środowiska naukowego i instytucji wspierających, w tym z prof. Maciejem Chorowskim - dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Impact Roundtable AI zapoczątkował szeroką debatę pomiędzy rządem, biznesem i środowiskiem akademickim o przyszłości sztucznej inteligencji. Dyskutowano o tym, jak opracować dobre polityki oraz jakich narzędzi użyć, by stworzyć optymalne warunki i klimat dla dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.

Uczestnicy dyskusji jednogłośnie stwierdzili, że “Polska Strategia Rozwoju Sztucznej Inteligencji” jest koniecznością. Bez jej implementacji Polska może nie znaleźć się w gronie najbardziej zaawansowanych technologicznie państw. Aby pozostać liczącym się krajem w Unii Europejskiej oraz na świecie, musimy stworzyć własny, prężny ekosystem instytucji oraz podmiotów wspierających rozwój sztucznej inteligencji. Polska administracja rządowa przy współpracy z przedsiębiorstwami oraz organizacjami pozarządowymi, powinna stworzyć warunki i zachęty umożliwiające szybkie wdrożenie oraz komercjalizację rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Kluczowa jest rola systemu edukacji, a w szczególności ośrodków akademickich oraz ich współpracy z biznesem, by kształcić odpowiednich specjalistów i ekspertów.

Jednak bez silnego wsparcia biznesu oraz odpowiednich zachęt, trudno będzie stworzyć innowacyjną gospodarkę wykorzystującą wysoko zaawansowane narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Kluczem do tego jest synergia wszystkich podmiotów i grup zaangażowanych w dyskusję o SI.

Premier Jarosław Gowin podkreślał po spotkaniu, że polskie władze są świadome, jak ważnym będzie w przyszłości wykorzystanie sztucznej inteligencji. Dlatego przygotowania do przyjęcia odpowiedniej strategii już się rozpoczęły. Według Premiera taka strategia jest niezbędna ponieważ - jak mówił podczas spotkania - potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań w: funkcjonowaniu służby zdrowia, administracji publicznej, w kształceniu czy budowaniu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński podkreślał, że Polska jest na początku drogi do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju i wykorzystywania sztucznej inteligencji. Jednak niebawem chce przedstawić pierwsze plany stworzenia strategii jej wdrażania. – Ta strategia musi uwzględniać postulaty i oczekiwania tych, którzy będą w przyszłości współtworzyli cały system sztucznej inteligencji – zaznaczył.

– Okrągły stół, do którego zasiedli przedstawiciele środowisk kluczowych dla rozwoju sztucznej inteligencji, to dobry początek. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób opracować polityki oraz jakich narzędzi użyć, aby stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce – relacjonował dyr. Chorowski z NCBR. – Istnieje realne ryzyko, że bez skutecznej współpracy między zainteresowanymi podmiotami Polska nie znajdzie się w gronie najbardziej rozwiniętych i technologicznie zaawansowanych państw. Jako agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego NCBR ma możliwości oraz potrzebne kompetencje, by zarówno integrować prace środowisk naukowego i biznesowego nad polską strategią SI, jak i proponować konkretne rozwiązania rozwijające rynek. Wierzę, że wykorzystamy ten potencjał – uzupełnił Chorowski.

Roundtable ImpactCEE to już kolejny okrągły stół organizowany w ramach przygotowań do kongresu Impact’18, który odbędzie się 13-14 czerwca 2018 r. w Krakowie. Liczby pokazują, że potencjał wykorzystania sztucznej inteligencji jest ogromny. Pytanie jak wpłynie ona na rozwój realnej gospodarki, rynku finansowego, biotechnologii czy miast i ich mieszkańców? Spotkanie z humanoidalnym robotem Sophie podczas Impact'18 będzie wstępem do szerokiej debaty na temat powszechnego wykorzystania sztucznej inteligencji.

Ciekawe informacje i porady

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Materiał oryginalny: Impact Roundtable AI zapoczątkował szeroką debatę pomiędzy rządem, biznesem i środowiskiem akademickim o przyszłości sztucznej inteligencji - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie