Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilu wrocławian odwiedziło Muzeum Pana Tadeusza? Sprawdź program na maj

BO
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Materiały Polska Press
Minął rok od otwarcia Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Przez pierwsze 12 miesięcy działalności muzeum w Rynku odwiedziło ponad 52000 osób.

Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu zostało otwarte pod koniec kwietnia 2016 roku. Przez rok wystawę stałą odwiedziło prawie 25000 osób oraz ponad 19500 dzieci i młodzieży w ramach regularnych lekcji muzealnych. Wśród gości muzeum znaleźli się między innymi Andrzej Wajda, Elżbieta Dzikowska, a także ambasador USA w Polsce - Paul W. Jones, burmistrz Reykjaviku - Dagur B. Eggertsson i przewodniczący Bundestagu - Norbert Lammert. Dodatkowo ponad 7700 osób wzięło udział w programie wydarzeń, w tym m.in. sobotnich warsztatach rodzinnych, spotkaniach autorskich, historycznych wykładach z pogranicza kultury i psychologii czy unikatowych koncertach kameralnych promujących młodych muzyków. Muzeum przygotowało również kilka ekspozycji czasowych, w tym chociażby "Wspomnienie miłosnego święta", która poprzez ślubną modę i obyczaje z PRL opowiadała o pamięci i nostalgii, czy też najnowszą "Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz", przybliżającą relację trzech wrocławskich artystów.

W Muzeum Pana Tadeusza można zobaczyć dzieło Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Główna wystawa stała składa się z dwóch części: rękopisu „Pana Tadeusza” oraz "Misji: Polska", która prezentuje ponad 700 unikatowych obiektów, od romantycznego malarstwa i grafik aż po osobiste pamiątki Świadków Historii (Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego) w ich Gabinetach. Wykorzystuje rozmaite media, jak gry komputerowe, animacje, multimedialne prezentacje oraz technologie augmented reality, Oculus czy Kinect.

W ciągu pierwszego roku od otwarcia Muzeum Pana Tadeusza gościło wydarzenia Festiwalu Literatury dla Dzieci, Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, a także brało udział w ogólnopolskich akcjach, takich jak Noc Muzeów czy Dzień Wolnej Sztuki.

Jeszcze w 2017 roku Muzeum planuje kolejne wydarzenia, w tym specjalny program w ramach Nocy Muzeów, koncert L.U.C z projektem Kurier z Warszawy, wystawę grafik i rzeźb Güntera Grassa, a także Festiwal Tradycji Literackich Mickiewicz-Różewicz. Do końca roku prowadzony będzie również projekt Księgi „Pana Tadeusza”, czyli prezentacja serii plakatów przygotowanych przez współczesnych artystów wizualnych, w tym m.in. Jana Kallwejta, Karolinę Zajączkowską czy Bartka Kociembę znanego jako Arobal. Jednocześnie ważnym zadaniem jest rozbudowanie programu i dostępności muzeum dla osób niepełnosprawnych, a także organizacja akcji #muzealniaki, w ramach której promowana będzie obecność dzieci w muzeach i innych przestrzeniach związanych z kulturą. Na 2018 rok muzeum przygotowuje odsłonę trzeciej części wystawy stałej poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi.

MUZEUM PANA TADEUSZA - MAJ 2017

niedziela, 7 maja 2017, godz. 12.00
Kolekcjoner. Jan Nowak-Jeziorański 
cykl Niedzielne oprowadzanie
prowadzenie: dr Mateusz Palka

piątek, 12 maja 2017, godz. 17.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz
prowadzenie: Mariusz Urbanek

sobota, 13 maja 2017, godz. 16.00
„Skąd męka. Cierpi człowiek, bo służy sam sobie za kata”.
Jak polubić siebie
cykl Współcześni romantycy
prowadzenie: Zofia Szynal (SWPS)

niedziela, 14 maja 2017, godz. 17.30
Paulina Marcisz / skrzypce & Paulina Wiśniewska-Małkowicz / gitara
cykl Salon dźwięków romantycznych

wtorek, 16 maja 2017, godz. 17.00
Czytanie Różewicza – wiersze z tomu Nauka chodzenia; czyta Jerzy Trela w ramach wystawy czasowej Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz

sobota, 20 maja 2017, godz. 17.00–24.00 - Noc Muzeów w Muzeum Pana Tadeusza
warsztaty od godz. 16.00, ekspozycja czynna od 17.00 do 24.00 (ostatnie wejście o 23.00). Wejście na ekspozycję odbywają się co 15 minut w grupach 15-osobowych. Wstęp wolny.

16.00–17.00 Książka marzeń – papier z wyobraźni
warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat
prowadzenie: Kinga Łaska
Sala warsztatowa
obowiązują zapisy: [email protected]

17.00–19.00 oraz 21:00–23:00 Roman Tyczek – spotkanie z Awatarem
Interaktywne spotkanie z tajemniczym gościem w Muzeum Pana Tadeusza, który zabierze nas w podróż w czasie i opowie wiele niesamowitych historii z dawnych lat.

17.00 Muzyka na żywo (Johannes Brahms, Heitor Villa-Lobos)

środa, 24 maja 2017, godz. 17.00
Mateusz Ławniczak / lutnia i śpiew
koncert w ramach festiwalu Maj z Muzyką Dawną

sobota, 27 maja 2017, godz. 16.00
Bartoszewski był wzorcem miary przyzwoitości – spotkanie z Marianem Turskim
cykl Świadkowie Historii – Soboty z historią

WYDARZENIA SPECJALNE
w ramach wystawy Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz

piątek, 12 maja 2017, godz. 17.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
prowadzenie: Mariusz Urbanek
wstęp wolny

wtorek, 16 maja 2017, godz. 17.00
Czytanie Różewicza – wiersze z tomu Nauka chodzenia, czyta Jerzy Trela
wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska