Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilu Ukraińców mieszka we Wrocławiu? Stanowią oni już niemal 25 proc. wszystkich mieszkańców

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Z 200 tysięcy obywateli ukraińskich mieszkających we Wrocławiu aż połowa mieszkała tu przed wojną. Po 24 lutego przyjechało ich około 100 tysięcy.
Z 200 tysięcy obywateli ukraińskich mieszkających we Wrocławiu aż połowa mieszkała tu przed wojną. Po 24 lutego przyjechało ich około 100 tysięcy. Pawel Relikowski / Polska Press
Na koniec roku 2021 we Wrocławiu zameldowanych było 642,7 tysięcy mieszkańców. Od lutego do Wrocławia zaczęli zjeżdżać uchodźcy. Obecnie liczba obywateli Ukrainy zamieszkujących Wrocław to ok. 200 tysięcy osób. Zobacz inne dane nt. naszych gości.

Z 200 tysięcy obywateli ukraińskich mieszkających we Wrocławiu aż połowa mieszkała tu przed wojną. Po 24 lutego przyjechało ich już około 150 tysięcy.

Miasto zrealizowało ponad 10 tys. wniosków o "40 plus" dla osób, które gościły lub nadal goszczą pod swoim dachem uchodźców. Codziennie realizowanych jest 120 takich wniosków.

Obywatele Ukrainy którzy nie zdołali załapać się na mieszkanie we Wrocławiu mogą skorzystać z 9 punktów noclegowych. Co noc w każdym z nich śpi ok. 1000 osób, które mogą także liczyć na opiekę i posiłki.

Każdego dnia obywatelom Ukrainy przyznawane jest 200 numerów PESEL. W sumie do tej pory zostało ich wydanych 53 tysiące.

W ramach pomocy uchodźcom MOPS wypłacił 22 790 (dla 37 604 osób) świadczeń z wniosków 300 +.

W szkołach i przedszkolach od września będzie się uczyło ok. 6000 ukraińskich dzieci wojennych uchodźców, oraz 4500 dzieci, które przyjechały z rodzicami przed wojną lub już urodziły się we Wrocławiu.

Zatrudnionych od marca zostało ponad 15 tys. osób. Każdego dnia zatrudnia się ich około 100. Poza pracownikami i mieszkańcami przybyło też kierowców. Łącznie wymieniono 130. obywatelom Ukrainy ukraińskie prawa jazdy na polskie odpowiedniki. 69. natomiast wydano karty kwalifikacji dla kierowców zawodowych.

- Wyjaśniam tutaj, ze zgodnie z przepisami ustawy o kierujących pojazdami, cudzoziemiec, który nie posiada miejsca zamieszkania w Polsce, a zamierza wykonywać pracę w transporcie otrzymuje kartę kwalifikacji kierowcy - wyjaśnia Agata Dzikowska z biura komunikacji UM we Wrocławiu. - Jeżeli spełnia natomiast warunek zamieszkania w Polsce zobowiązany jest do wymiany zagranicznego dokumentu na prawo jazdy polskie i w tym prawie jazdy dokonuje się wpisu o uprawnieniach do pracy w transporcie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska