Ilu Dolnoślązaków zyska na Polskim Ładzie, a kto straci? Oto wyliczenia

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Bogusław Szpytma - wicewojewoda dolnośląski, Anna Maćkowiak - dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu oraz Leszek Syguła - dyrektor Izby Administracji Skarbowej.
Bogusław Szpytma - wicewojewoda dolnośląski, Anna Maćkowiak - dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu oraz Leszek Syguła - dyrektor Izby Administracji Skarbowej. Janusz Gajdamowicz
Udostępnij:
36 tysięcy emerytów z Dolnego Śląska otrzyma zwrot nadpłaconego podatku w związku z wprowadzeniem nowego systemu. Wicewojewoda Bogusław Szpytma zapowiedział, kiedy to nastąpi.

Podatkowy Polski Ład był tematem konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek (17.01) w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim i dotyczyła zagadnień programu wprowadzonego w życie od 1 stycznia. W spotkaniu udział wzięli: Bogusław Szpytma, wicewojewoda dolnośląski, Leszek Syguła, dyrektor Izby Administracji Skarbowej oraz Anna Maćkowiak, dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu.

"Polski Ład to największa od 20 lat reforma systemu podatkowego i emerytalnego, która spowoduje, że większa ilość pieniędzy pozostanie tam, gdzie jest ich miejsce, czyli w kieszeniach Polaków. Trudno się dziwić, że w związku z tak dużą zmianą legislacyjną oraz zmianą mechanizmów wypłaty emerytur doszło do nadpłacenia podatku za styczeń, przez co ok. 5 proc. emerytów dostało mniejsze świadczenie. Już w najbliższych dniach, 36 tys. emerytów z województwa dolnośląskiego otrzyma zwrot nadpłaconego podatku" – zapewnił Bogusław Szpytma.

Jak podkreślił wicewojewoda, Polski Ład to ok. 17 mld zł rocznie, jakie pozostaną w portfelach Polaków. Dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce, nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne. Zyska niemal 18 mln podatników. Prawie 9 mln przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów i rencistów. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie około 50 procent osób mniej niż dotychczas.

"Pozytywnych zmian jest zdecydowanie więcej: podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tys. zł, podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł, w wyniku czego o połowę spadnie liczba osób, które płaciły podatek według drugiego progu podatkowego. Idea Polskiego Ładu jest jedna – w tym roku i następnych latach w kieszeniach Polaków pozostanie więcej pieniędzy, a nasza formacja Zjednoczona Prawica uważa, że jest to dobre, bo każdy obywatel wie najlepiej jak gospodarować swoimi pieniędzmi" - konkludował Szpytma.

Uczestniczący w konferencji Leszek Syguła, dyrektor Izby Administracji Skarbowej przedstawił działania jakie są organizowane przez Krajową Administrację Skarbową, a w szczególności przez dolnośląskie urzędy skarbowe. Organizują one specjalne spotkania i prelekcje, do udziału w których dyrektor Izby serdecznie zachęcał.

"Polski Ład niesie za sobą bardzo ważne zmiany społeczne, które dotyczą działalności ZUS-u w zakresie świadczeniobiorców jakimi są emeryci i renciści, ale też przedsiębiorcy oraz płatnicy składek. Jako ZUS będziemy kontynuowali wsparcie dla wszystkich naszych klientów, a także będziemy je rozszerzali o współpracę z Krajową Izbą Skarbową" - podkreśliła Anna Maćkowiak, dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
PiSowska propaganda. Myślicie że wykonczycie przedsiębiorców tak jak zapowiadał Mateusz? Nie, przedsiębiorcy podniosą ceny nierobom, tylko po to żeby wyjść na zero albo mniej stracić.
G
Gość
żona pracuje w szkole dostała 9 zł brutto więcej , jesteśmy bardzo szczęśliwi że w tych trudnych czasach rząd o nas dba
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie