Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia lekarz? Jak długo leżymy w szpitalu? Służba zdrowia w liczbach (INFOGRAFIKA)

Marcin Walków
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Andrzej Zgiet
Przeciętny pobyt w szpitalu na Dolnym Śląsku trwa 5,5 dnia. Na każde 10 tys. mieszkańców naszego województwa przypada 51,8 łóżek szpitalnych. Zobacz, co liczby mówią o ochronie zdrowia na Dolnym Śląsku i jak pracę lekarzy oceniają pacjenci.

Na Dolnym Śląsku mamy też 1300 przychodni, 1000 aptek i 80 szpitali. Tegoroczny Indeks Sprawności Zdrowia oceniał stan ochrony zdrowia w każdym z województw w trzech kategoriach. Tzw. wskaźnik poprawy stanu zdrowia najwyższy był w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Dolny Śląsk uplasował się na 7. pozycji.

Wskaźnik efektywnej gospodarki finansowej, uwzględniający sytuację ekonomiczną placówek i wydatki na ochronę zdrowia, najlepszy był w Wielkopolsce, na Pomorzu i na Śląsku. Pod tym względem Dolny Śląsk znalazł się na miejscu 8.

Najgorsze noty, dzięki którym Dolny Śląsk znalazł się na ostatniej pozycji, wystawili pacjenci pod względem tzw. jakości konsumenckiej opieki zdrowotnej. Ten wskaźnik uwzględniał m.in. ocenę dostępu do pomocy lekarskiej i badań, jakość wyposażenia, czas oczekiwania i podejście lekarza do pacjenta.

Dolnoślązacy wydają też najwięcej na zdrowie. Autorzy Indeksu podkreślają jednak, że świadczy to o tym, że system ochrony zdrowia nie zaspokaja ich potrzeb - dlatego wyciągają pieniądze z własnej kieszeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska