Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile za dawną Halę Gwardii przy Krupniczej? Znamy szczegóły przetargu

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Gmach Nowej Giełdy przy ulicy Krupniczej we Wrocławiu.
Gmach Nowej Giełdy przy ulicy Krupniczej we Wrocławiu. Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse
Zapowiada się na rekordowa transakcja na rynku nieruchomości we Wrocławiu. Agencja Mienia Wojskowego ogłosiła datę sprzedaży i szczegóły oferty.

Sprzedaż gmachu Nowej Giełdy przy ulicy Krupniczej wraz z działką zapowiadano od kilku lat. Zabytek należący do wojska miał trafić pod młotek w ubiegłym roku, ale przetarg wstrzymano. Agencja Mienia Wojskowego w końcu wyznaczyła datę przetargu. Ostatecznie pozostano przy zapowiadanej cenie wywoławczej, czyli 16 mln złotych.

Budynek usytuowany jest w ścisłym centrum Wrocławia i wpisany do rejestru zabytków. Murowany gmach z cegły, tynkowany wzniesiony został na planie kwadratu, z prostokątną salą giełdową otoczoną galeriami, zajmującą środkową część gmachu. Kubatura czterokondygnacyjnego budynku to łącznie 32 384 metrów sześciennych. Powierzchnia użytkowa liczy 4 975 mkw. Działka, na której stoi gmach, ma powierzchnię 2 208 mkw. Agencja Mienia Wojskowego wyznaczyła datę przetargu na 1 lipca na godz. 12:00. Cena wywoławcza to 16 mln złotych. Chcący wziąć udział w przetargu będą musieli wnieść wadium w wysokości 1,6 mln złotych.

Co może się znaleźć w Nowej Giełdzie po sprzedaży?

Budynek w minionym roku wyremontowano na polecenie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu. Gmach był w tak kiepskim stanie, że z fasady odpadały fragmenty tynku i rzeźb, którymi jest bogato zdobiony. Nowa giełda objęta jest zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, określającego przeznaczenie nieruchomości pod „komercyjne usługi centrotwórcze z zielenią”. Mogą być w niej urządzone np. hotel, lokale gastronomiczne, apartamenty czy instytucje sportowe.

Budynek Nowej Giełdy powstał w latach 1864-67 w stylu angielskiego gotyku Tudorów z elementami neorenesansu. Gmach jest dziełem jego twórcy radcy budowlanego Karla Lüdecke'go absolwenta berlińskiej Akademii Architektury. Lüdecke został uwieczniony w rzeźbie przedstawiającej kupca (alegorię handlu). Do 1945 roku właścicielem gmachu była Izba Przemysłowo-Handlowa. W gmachu Nowej Giełdy miało przed wojną swoją siedzibę między innymi przedstawicielstwo Targów Lipskich. Po 1945 roku i przebudowie przez 70 lat była siedzibą dla wrocławskich siatkarzy i pięściarzy. Ci po przejęciu gmachu przez Agencję Mienia Wojskowego od Policji, musieli się z niego wynieść.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska