Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje WOŚP? Jak wiele trzeba wydać, żeby dużo zebrać do puszek Wielkiej Orkiestry?

Marcin Walków
Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ubiegłym roku zebrano we Wrocławiu #ponad 900 tys. zł. Na koncerty na wrocławskim Rynku przychodzi co roku około 40 tysięcy osób
Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ubiegłym roku zebrano we Wrocławiu #ponad 900 tys. zł. Na koncerty na wrocławskim Rynku przychodzi co roku około 40 tysięcy osób Jaroslaw Jakubczak/zdjęcie ilustracyjne
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już w niedzielę, 11 stycznia 2015 r. Ile kosztuje WOŚP? Jak dużo pieniędzy wydadzą poszczególne miasta na Dolnym Śląsku na organizację Wielkiej Orkiestry? Na wrocławskim Rynku może się pojawić nawet 40 tysięcy wrocławian.

Organizacja koncertu na wrocławskim Rynku podczas niedzielnego 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie kosztować ok. 80 tys. zł. Organizatorzy spodziewają się ponad 40 tys. wrocławian.

- Zebrane do puszek podczas aukcji i licytacji pieniądze trafiają w całości na konto Wielkiej Orkiestry - wyjaśnia Bartosz Malec, szef sztabu WOŚP przy Biurze Festiwalowym Impart. Dodaje, że w ubiegłym roku we Wrocławiu zebrano łącznie ponad 900 tys. zł.

Koszty organizacji koncertów i imprez są w całości pokrywane przez sponsorów - prywatne firmy, instytucje oraz urzędy miast. Wrocławski magistrat od kilku lat dofinansowuje organizację koncertu kwotą blisko 40 tys. zł.
- Udzielamy też innego wsparcia, np. udostępniamy miejsce na ustawienie sceny, pomieszczenia dla sztabu - wymienia Anna Bytońska z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Połowa kosztów organizacji koncertu to wypłaty dla zespołów - zwrot pieniędzy wydanych na transport. W ciągu 10 godzin na scenie pojawi się 12 zespołów. - Artyści nie dostają od nas honorariów. Pokrywamy koszty przewiezienia sprzętu czy dojazdu - dodaje Malec.

ZOBACZ KONIECZNIE: 23. finał WOŚP 2015 we Wrocławiu bez światełka do nieba (KONCERTY, ATRAKCJE, AUKCJE)

W Oławie organizacja tegorocznego finału kosztuje ok. 30 tys. zł. - Scena, nagłośnienie i oświetlenie to razem 10 tys. zł. Światełko do nieba to kolejne #7 tys. zł - mówi Witold Niemirowski, szef sztabu w Oławie.

Dwie trzecie wydatków pokrywa urząd miasta, resztę - starostwo powiatowe i sponsorzy. Rok temu w Oławie zebrano #do puszek Orkiestry 77,6 tys. zł. W Jeleniej Górze z miejskiej kasy przeznaczono na koncert 23,5 tys. zł. - Pokaz sztucznych ogni kosztuje 5 tys. zł, występy artystów 3950 zł. Reszta to m.in. wydatki na ochronę - wyjaśnia Cezary Wiklik, rzecznik prezydenta Jeleniej Góry. Dodaje, że z puli dla artystów Natalia Lubrano otrzyma 3 tys. zł za występ. Koncert odbędzie się na scenie należącej do domu kultury.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to też okazja, by dla mieszkańców zorganizować ciekawą imprezę. - WOŚP nie płaci artystom. To naczelna zasada. Ale część sztabów ją omija. Gdy chcą przyciągnąć ludzi występem znanych zespołów, płaci urząd miasta albo firma - przyznaje Maciej Durczak, menedżer gwiazd. Współpracuje od lat z Orkiestrą. - Gramy bez honorariów - dodaje.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Robert Pawłowicz z Events Group wylicza, ile kosztuje organizacja koncertu. - Nawet gdy artysta nie pobiera honorarium, to koszty oprawy, nagłośnienia, oświetlenia są wysokie, bo muszą odpowiadać wymaganiom zespołu - wyjaśnia. Zwraca uwagę, że wynajęcie konstrukcji sceny to wydatek 5-8 tys. zł. Minuta pokazu fajerwerków kosztuje 1-1,5 tys. zł, wynajęcie ochrony - 15-20 tys. zł.

W Zgorzelcu rok temu zrezygnowano z zapraszania znanych zespołów i wykonawców na finałowy koncert. - Był to eksperyment, ale się udał. Zebraliśmy tyle samo pieniędzy do puszek - mówi Aneta Hajduczek, szefowa zgorzeleckiego sztabu WOŚP.

W ubiegłym roku na konto Wielkiej Orkiestry zebrano ponad 48 tys. zł. Koszt organizacji tegorocznego finału to... 900 zł.
- Musimy zapłacić tylko za nagłośnienie. Resztę sprzętu bezpłatnie udostępnia i obsługuje Miejski Dom Kultury, na scenie występuje młodzież z sekcji artystycznych i nasze lokalne zespoły - dodaje Hajduczek.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent Dutkiewicz dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zobacz Wrocław "od kulis"

Sztaby po zakończeniu finału raportują do Fundacji, ile zebrały, ile wydały na organizację. - Jeśli stwierdzimy nieprawidłowości, taki sztab już nigdy nie będzie brał udziału w kolejnych finałach - mówi Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP.

W 12 największych miastach Dolnego Śląska Wielka Orkiestra zebrała w ubiegłym roku blisko 2 mln zł. W całym kraju - ponad 52 mln zł. W tegorocznym finale WOŚP w naszym regionie udział bierze 115 sztabów w 106 miejscowościach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska