Ile kosztuje akademik we Wrocławiu? Wolne miejsca, ceny i remonty

Adriana Boruszewska
Akademik Politechniki Wrocławskiej T22 po remoncie Pawel Relikowski / Polska Press
Półtora miesiąca pozostało do rozpoczęcia roku akademickiego. We Wrocławiu jest prawie 10 tys. miejsc w domach studenckich. „Spóźnialscy” mają jeszcze czas na złożenie wniosku.

W tym roku we wrocławskich akademikach do dyspozycji studentów jest 9155 miejsc. Najwięcej, bo aż 2864 miejsca, w dziewięciu domach studenckich ma Politechnika Wrocławska. Nieco mniej - 2006 miejsc - w pięciu akademikach Uniwersytet Wrocławski. Uniwersytet Przyrodniczy przygotował 1867 miejsc w sześciu akademikach, Uniwersytet Ekonomiczny 1004 miejsca, Uniwersytet Medyczny 914 (dwa akademiki), a Akademia Wychowania Fizycznego (jeden akademik) - 500.

Gdzie są jeszcze miejsca?

Wrocławskie uczelnie różnie rozłożyły sobie terminy związane z rekrutacją. W niektórych domach studenckich rekrutacja dobiegła końca, ale są też akademiki, gdzie na studentów czekają jeszcze wolne pokoje.

Na Politechnice Wrocławskiej zakończyła się rekrutacja do akademików dla studentów wyższych roczników.

- Odwołania także już rozpatrzono. Teraz studenci mają do 15 sierpnia czas na to, by wpłacić kaucję w wysokości 200 zł. Jeśli tego nie zrobią, to przyznane im miejsce zostanie anulowane i trafi do puli, która zostanie ponownie rozdysponowana na początku września - wyjaśnia Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej i dodaje, że 7 sierpnia ruszyła rekrutacja do akademików dla studentów pierwszego roku. - Dla nich mamy zarezerwowane ok. 25% miejsc z całkowitej liczby, czyli ponad 700 miejsc - wyjaśnia.

Uniwersytet Wrocławski, który zaraz po Politechnice, jest drugi w kolejności pod względem liczby miejsc w akademikach, również już zakończył rekrutację. Z dostępnych 2006 miejsc zajętych jest już 1940. - Pozostałe zostają dla studentów studiów stacjonarnych II stopnia, którzy zaczną się meldować we wrześniu - tłumaczy nam Michał Raińczuk z uczelni i dodaje, że w tym roku 450 osób nie dostało miejsc w akademikach. Ze względu na kryterium finansowe.

W tym roku liczba miejsc na Uniwersytecie Wrocławskim zmniejszyła się o 150 w porównaniu do poprzednich lat. Powodem jest przebudowa wind w „Kredce”.

Na wolne miejsca mogą liczyć jeszcze „medycy”, „ekonomiści” i „przyrodnicy”. W akademikach Uniwersytetu Medycznego zajętych jest obecnie blisko połowa miejsc. - Na podstawie pierwszych list jak na razie przyznano miejsca 57 osobom do pokoju dwuosobowego oraz 298 osobom do pokoi 3-osobowych w „Bliźniaku” a także 110 osobom do pokoi 2-osobowych w „Jubilatce” - wylicza Katarzyna Szulik z biura prasowego uczelni. Dodaje także, że wnioski o miejsca w akademikach przyjmowane są do 30 sierpnia. Są jednak wyjątki. - W szczególnych wypadkach wnioski o przyjęcie do akademika są przyjmowane do 15 września, przy czym taki komunikat musisz zostać oficjalnie ogłoszony przez Kierownika Sekcji ds. Studenckich na stronie internetowej Działu Spraw Studenckich - wyjaśnia Szulik.

„Ekonomicy” starszych lat mają już „zaklepane” łóżka w domach studenckich. Na swoją kolej czekają jednak pierwszoroczniacy. - Podania o miejsca w domach studenckich przyjmowaliśmy od 8 do 19 maja. Listy przyjętych studentów zostały zamieszczone na stronie internetowej Działu Domów Studenckich UEWr. Na podania studentów, którzy rozpoczynają studia na naszej uczelni czekamy do 16 sierpnia, a lista przyjętych będzie dostępna na koniec miesiąca - informuje nas rzeczniczka Uniwersytetu Ekonomicznego, Jolanta Nowacka. Do 16 sierpnia przyjmowane są również podania od studentów, którzy spóźnili się ze złożeniem dokumentów w odpowiednim terminie. - Podania o miejsce w akademiku mogą składać tylko studenci studiów stacjonarnych - podkreśla Nowacka.

Podobnie jak na innych uczelniach, w domach studenckich Uniwersytetu Przyrodniczego trwa jeszcze nabór dla studentów I roku. Mają oni jeszcze czas na złożenie podania do 14 sierpnia.

Wszystkie uczelnie określają kryteria, według których rozpatrzeniu podlegają wnioski studentów ubiegających się o pokój w akademiku.

- Pierwszeństwo w otrzymaniu akademika posiadają studenci oraz doktoranci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej oraz ci, którym codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie - wylicza Katarzyna Szulik z Uniwersytetu Medycznego. Zaś rzeczniczka Uniwersytetu Ekonomicznego dodaje, że uczelnia pod uwagę przy rekrutacji do domów studenckich bierze nie tylko odległość zamieszkania czy sytuację materialną, ale także średnią ocen z poprzedniego roku. U studentów I roku patrzy się na liczbę punktów, które student uzyskał przy rekrutacji na uczelnię. Co ciekawe w sześciu akademikach Uniwersytetu Przyrodniczego zamieszkają także studenci z innych uczelni.

- Pierwszeństwo w przyznawaniu miejsc mieli nasi studenci, których sytuacja materialna i odległość miejsca zamieszkania od uczelni uniemożliwia codzienny udział w zajęciach. Ponieważ miejsc było więcej niż podań naszych studentów, miejsca otrzymali również studenci innych uczelni - słyszymy na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Ile trzeba zapłacić za akademik? Czytaj na kolejnej stronie.

Zobacz też: "Kościół to nie tylko pytania o seks". Oryginalne zaproszenie na kolędę w gdańskich akademikach

Ile trzeba zapłacić?

Uczelnie remontując akademiki, podnoszą standard, ale też i ceny. Obecnie miesięczne opłaty w pokojach jednoosobowych niczym nie odbiegają cenowo od „jedynki” w mieszkaniu studenckim. Najwięcej studenci muszą zapłacić w słynnej „Kredce i Ołówku” w pokojach jednoosobowych. Według cennika Uniwersytetu Wrocławskiego miesiąc pobytu w „jedynce” kosztuje aż 936 zł. Ten sam pokój w „Dwudziestolatce” to koszt 738 zł. O połowę taniej zapłacimy w pokojach dwuosobowych: „Kredka i Ołówek” - 540 zł, „Dwudziestolatka” - 530 zł (większy metraż) i 490 zł, „Słowianka” oraz „Parawanowiec” - 450 zł. Za miejsce w 3-osobowym pokoju zapłacimy odpowiednio 429 zł w „Dwudziestolatce” i 399 zł w „Parawanowcu”.

Nieco taniej mają studenci Politechniki Wrocławskiej.

- Opłaty różnią się w zależności od wielkości pokoju. Ceny wahają się od 370 zł do 450 zł w T-2, T-3, T-4, T-6, T-16. W akademikach, w pokojach jedno-i dwuosobowych, które są po remoncie, czyli T-15, T-19 i T-22 , stawka to 400-450 zł plus opłata za zużycie prądu i wody - wylicza Andrzej Charytoniuk z Politechniki Wrocławskiej.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym, w zależności od tego czy wybierzemy „jedynkę”, „dwójkę” lub „trójkę”, zapłacimy od 380 do 750 złotych. Wysokość depozytu wynosi 100 złotych. Ceny w „Ślężaku”: 2-osobowe pokoje duże - 480 zł/m-c od osoby, 2-osobowe pokoje małe- 400 zł/m-c od osoby, 3-osobowe - 380 zł/m-c od osoby; w „Przegubowcu” I: 2-osobowe- 500 zł/m-c od osoby; w „Przegubowcu” II: 1-osobowe - 750 zł/m-c, 2-osobowe duże -500 zł/m-c od osoby oraz 2-osobowe małe -480 zł/m-c od osoby.

Podobnie kształtują się ceny w dwóch akademikach Uniwersytetu Medycznego. Ceny w „Bliźniaku”: miejsce w 2-osbowym pokoju bez łazienki -360 zł/miesiąc, miejsce w 3-osobowym pokoju bez łazienki - 340 zł/miesiąc. Ceny w „Jubilatce”: pokój jednoosobowym z łazienką - 680 zł/miesiąc, pokój jednoosobowym bez łazienki - 580 zł/miesiąc i pokój dwuosobowy z łazienką- 450 zł/miesiąc.

Wynajem podczas wakacji

Studenci w akademikach pojawią się dopiero pod koniec września, jednak czas wakacyjny nie oznacza, że kilkupiętrowe obiekty latem stoją puste. Np. „Talizman” Uniwersytetu Przyrodniczego funkcjonuje w całości jako hostel. W pozostałych akademikach tej uczelni mieszkają studenci (którzy np. pracują w wakacje), a wolne miejsca są również wynajmowane turystom. Na Politechnice Wrocławskiej funkcjonują „dwa dyżurne akademiki”: T-16 i T2, w których może mieszkać łącznie 550 osób. Uniwersytet Medyczny od lat udostępnia „Bliźniaka” i „Jubilatkę” w wakacje turystom, pracownikom i sportowcom. Cena za dobę w „medycznym” domu studenckim, w zależności od wielkości pokoju i liczby miejsc, waha się od 16 do 30 zł złotych.

Jak co roku podczas wakacji uczelnie „odświeżają” swoje akademiki, by studentom mieszkało się przyjemniej.

- W „Bliźniaku” planujemy remont dachu, remont piętra pokoi studenckich, wymianę kaloryferów, wymianę podłogi, wymianę oświetlenia na LED, remont natrysków, a także remont toalety w Samorządzie Studentów. Z kolei „Jubilatce” przeprowadzimy remont instalacji elektrycznej, wymianę systemu sygnalizacji pożaru oraz malowanie piwnic - wylicza tegoroczne remonty w akademikach Uniwersytetu Medycznego Katarzyna Szulik. Uniwersytet Przyrodniczy planuje, jak co roku, prace w czterech domach studenckich. - Oprócz drobnych prac remontowych we wszystkich akademikach, jak malowanie ścian. Planowane są też nieco większe prace, np. remont całej klatki schodowej w „Labiryncie”, wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych w „Arce”, przebudowa wejścia w „Centaurze” i wymiana wind w „Raju” - słyszymy na uczelni.

„Lifting” akademików to jednak nie wszystko. W ostatnich latach sukcesywnie są przeprowadzana generalne remonty, które mają na celu podnieść standard domów studenckich i zmniejszyć liczbę osób w pokojach oraz tak przebudować akademiki, by w swojej ofercie miały one np. pokoje jednoosobowe z własną łazienką.

Uniwersytet Ekonomiczny przebudował w ostatnim czasie dwa swoje domy studenckie. - W „Przegubowcu” przebudowane zostały wszystkie pomieszczenia. Studenckie M1 składa się z pokoju jedno-lub dwuosobowego, łazienki, aneksu kuchennego wyposażonego w szafki, lodówkę, 2-palnikową kuchnię elektryczną i zlewozmywak. Każdy pokój ma dostęp do internetu. Budynek jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Podobny lifting przeszedł „Ślężak” - zachęca Jolanta Nowacka, rzeczniczka uczelni.

W tym roku generalne remonty czekają dwa akademiki Politechniki Wrocławskiej, czyli T-17 i T-3, które od października nie będą dostępne dla studentów. Remont potrwa prawie dwa lata. Wymienione zostaną wszystkie instalacje, podłogi, tynki oraz okna. Będzie też nowa elewacja i wyburzenie ścian wewnątrz budynku. 10-osobowe moduły (dwa pokoje po dwie osoby i dwa pokoje po trzy osoby ze wspólną łazienką) w „Ikarze” zostaną zastąpione przez czteroosobowe moduły (dwa moduły po dwie osoby i wspólna łazienka). W domu studenckim T-3 znikną 3-osobowe pokoje z łazienkami na korytarzu. Po remoncie studenci zamieszkają w dwuosobowych pokojach z łazienkami.

Politechnika Wrocławska sukcesywnie odnawia swoje akademiki. Cztery lata temu odremontowano T-19, pięć lat temu T-15, a pół roku temu oddano do użytkowania T-22, w którym mieszkają doktoranci (od 1. do 5. piętra) i studenci (od 6. do 10. piętra). Doktoranci mają do dyspozycji moduły, w których znajdują się dwa jednoosobowe pokoje ze wspólną łazienką, częścią jadalną i lodówką. W części studenckiej do dyspozycji są pokoje dwuosobowe. Na każdym piętrze T-22 jest kuchnia, jadalnia i pralnia z suszarnią. W akademiku znajduje się również świetlica i sala telewizyjna. W planach uczelnia ma kolejne remonty. Tym razem w T-16. Remont ruszy dopiero za dwa lata, gdy zakończą się prace w „Ikarze”.

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
BJ

A czy pracownik inzynieryjno-techniczny zatrudniony na uczelni moze byc zakwaterowany w akademiku caly rok?? Zna ktos taki przypadek? Wtedy to by mialo sens...

123

ile za akademik

A
Asia

Dobrze, ze przybywa akademików prywatnych np Student Depot i studenci maja większy wybór. Ten nowy ma super pokoje z pełnym umeblowaniem i siłownie w czynszu

M
Murarz

Skoro jest więcej chętnych niż pokoi, to znaczy że ceny są jeszcze za niskie.

Niezależnie od powyższego - niestety Ci, którzy nie studiują (czytaj: nie siedzą u rodziców w kieszeni), tylko pracują na budowach oczekują że będą mieli zapłacone za wykonaną pracę, czyli za wybudowanie czy wyremontowanie akademika, a to oznacza, że Ci, którzy studiują muszą za taki pokój zapłacić. Jeśli Ci co budują oczekują uczciwej zapłaty, to Ci co wynajmują muszą uczciwie zapłacić.

m
mieszko

Ceny są takie że nie dziwi iż chcą ludzie wynajmować mieszkania. Później człowiek który nie studiuje (czytaj: nie siedzi u rodziców w kieszeni) ma problem ze znalezieniem wynajmu w rozsądnej cenie. Rozumiem że miasto jest studenckie, ale akademiki powinny być cenowo dostosowane do studentów, a na dzień dzisiejszy nie są. Ceny wynajmu wiecznie będą takie chore, i cierpieć będą na tym wszyscy prócz wynajmujących.

T
To

Znowu najedzie się tych słoi,najgorsze to to ,że znaczna ich część nie chcę się asymilować ze społecznością Wrocławia.Chodzi o Tramwaje,galerie,chodniki,sklepy itp.

S
Student

Chyba Pani nawet nie studiowala. Elementarna wiedza na poziomie liceum pozwala wiedziec ze prezydent miasta nie ma nic do powiedzenia w kwestii kosztow akademika. A jesli kilkudniowy zarobek to za duzo na samodzielne zycie to niech Pani zmieni prace - z pisania platnych komemtarzy nie da sie zyc. Nawet jesli placi PIS.

J
Justyna

na szczęscie nie musiałam korzystać z akedemika, ale jak patrze na te ceny to jestem przerażona za takie pieniądze studenci mogą sobie wynająć pokój jednoosobowy- akademik jest dla studentów milionerów a nie pochodzących z rodzin z trudną sytuacją Panie Dutkiewiczu chyba Pana nie interesuje w ogóle los młodzieży ważniejsze są zdjęcia M.Monroe -pięknie !

q
ququ

Będzie przerobiony na lofty. Ceny od 12 tyś zł / m2

m
młody

co z akademikiem Politechniki - T8 "nad fosą" ???? (przy Podwalu)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3