Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile gatunków pszczół w Polsce jest zagrożonych wyginięciem? Pomóż w badaniach nad zapylaczami!

Piotr Bera
Stowarzyszenie Natura i Człowiek
Europejska czerwona lista pszczół opublikowana w 2014 r. po raz pierwszy przedstawia faktyczne dane na temat statusu wszystkich, niemal 2000 gatunków pszczół w Europie. Wynika z niej, że nawet 9 proc. gatunków pszczół jest zagrożonych wyginięciem, głównie z powodu utraty siedlisk, w wyniku intensyfikacji rolnictwa, w tym stosowania pestycydów i nawozów, zwiększonej urbanizacji, częstotliwości pożarów i zmian klimatu - mówi dr Paweł Michołap ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek, gdzie zajmuje się m.in. badaniami nad dzikimi pszczołami. I zaprasza wszystkich Polaków do pomocy w badaniach nad zapylaczami i poszukiwaniem gatunków zagrożonych wyginięciem.

- Jednak najbardziej zdumiewający i niepokojący jest fakt, że na temat 57 proc. gatunków nie posiadamy odpowiednich danych, aby określić ich status zagrożenia. Ta luka wynika z tego, że zarówno w Polsce, jak i całej Europie jest bardzo niewielu ekspertów zajmujących się dzikimi pszczołami - przyznaje Michołap.

Dlatego Stowarzyszenie Natura i Człowiek chce zaangażować jak najwięcej grup społecznych w projekty badawcze nad pszczołami. Nie jest to dziedzina zarezerwowana jedynie dla naukowców, wręcz przeciwnie, każdy z nas powinien mieć możliwości prowadzenia obserwacji, zdobywania wiedzy i samokształcenia.

Znajdź trzmiela

Trzmiele są objętymi ochroną prawną i niezwykle pożytecznymi pszczołami społecznymi. Od lat 70 XX wieku stwierdza się ciągły spadek liczebności i liczby gatunków trzmieli we wszystkich krajach w Europie. Rozpoznanie ich rozmieszczenia na terenie kraju pozwoli lepiej chronić trzmiele i ich siedliska. Owady te ze względu na niezwykle kolorowe i niepowtarzalne ubarwienie są w wielu przypadkach łatwe i pewne w oznaczeniu do gatunku po zdjęciu.

Przyłącz się do społecznego monitoringu trzmieli!

Aby się przyłączyć wystarczy ściągnąć aplikację „Znajdź trzmiela”. Aplikacja pomoże Ci zrobić zdjęcie owada, które po wysłaniu automatycznie trafi do bazy Stowarzyszenia Natura i Człowiek. Aby dowiedzieć się jak i gdzie prawidłowo zrobić zdjęcie, a także poznać fascynujące trzmiele trochę bliżej sprawdź bazę wiedzy dostępną w aplikacji.

ŚCIĄGNIJ APLIKACJĘ TUTAJ

- Kilku naukowców nie było by w stanie zrobić tego, co może dokonać wielu zaangażowanych wolontariuszy na obszarze całego kraju w ramach społecznego monitoringu. Zrobione przez Ciebie zdjęcia trafią do naszej bazy, a trzmiele będą oznaczone przez naszych specjalistów. Zaznaczamy, że nadesłane zdjęcia służyły będą jedynie niekomercyjnym celom naukowym. - dodaje Michołap.

Co roku publikowany będzie "Raport ze społecznego monitoringu trzmieli" na stronie www.nic.org.pl. Stąd będziesz mógł sprawdzić czy z Twojego regionu zostały oznaczone gatunki trzmieli nadesłane także przez Ciebie. Być może uda Ci się wysłać zdjęcie bardzo rzadkiego gatunku trzmiela, które będzie potwierdzeniem szczególnego potencjału przyrodniczego Twojego regionu.

Ile gatunków pszczół w Polsce jest zagrożonych wyginięciem? Pomóż w badaniach nad zapylaczami!
Stowarzyszenie Natura i Człowiek

To bardzo ważne, ponieważ korzystając z aplikacji bierzesz udział w pierwszych tego typu badaniach naukowych dotyczących rozmieszczenia trzmieli w Polsce. Tym samym wspierasz Stowarzyszenie NiC w pracach naukowych i jesteś częścią ogólnopolskiego projektu badawczego Znajdź Trzmiela.

- Liczymy na Twoją pomoc i życzymy Ci udanych wypraw terenowych. Chroń trzmiele razem z nami! - zapowiada Stowarzyszenie Natura i Człowiek.

Podjęte przez stowarzyszenie badania nad występowaniem trzmieli na Dolnym Śląsku są najszerzej zakrojonymi obserwacjami nad tą grupą owadów od lat 70. XX wieku w Polsce. Od 2011 roku nieprzerwanie co roku monitorowan jest aglomeracja Wrocławska i szczególnie cenne przyrodniczo obszary chronione pod kątem występowania tych owadów. Do tej pory oznaczono 25 gatunków trzmieli, co daje łącznie około 70 proc. z pośród 36 występujących w Polsce. Określono także około 600 gatunków roślin pożytkowych, co jest przyczynkiem do podejmowania akcji czynnej ochrony poprzez dosiewanie czy dosadzanie pożytków. Przeprowadzone przez stowarzyszenie badania są kluczowe w zrozumieniu powiązań przyrodniczych i są podstawą do upowszechniania wiedzy poprzez artykuły naukowe i popularnonaukowe oraz edukację przyrodniczą.

Fioletowa pszczoła znów pojawiła się w Polsce

Fioletowe pszczoły we Wrocławiu. Nie widziano ich od 70 lat (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska