Ile dostaje "kanar" MPK od każdego wystawionego mandatu?

  Ile dostaje "kanar" MPK od każdego wystawionego mandatu?

  Zdjęcie autora materiału

  Kinga Czernichowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

  Dlaczego tzw. "kanarom" z wrocławskiego MPK tak bardzo zależy na przyłapaniu każdego gapowicza? Ile dostają za każdy wystawiony mandat? - pyta nas Pan Tomasz z Wrocławia. Sprawę wyjaśniała nasza reporterka Kinga Czernichowska.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

  Zarobki kontrolera MPK to 2400 zł brutto. Oprócz tego dostaje on 200 zł premii związkowej (na zasadzie ugody MPK ze związkami zawodowymi), 10 procent tradycyjnej premii od kwoty brutto, czyli 240 zł i... premię dodatkową od każdego zapłaconego mandatu. Ta może sięgnąć 15 złotych.

  Kontroler sam biletu nie kupuje

  Tradycyjną premię (tę w wysokości 240 zł) kontrolerowi przyznaje się za właściwe wykonywanie swoich obowiązków. Jest to kwota, którą kanarom odbiera się w wyjątkowych przypadkach - tych, w których ewidentnie wykazali się nieodpowiednią postawą wobec pasażerów.

  - Na przykład w sytuacji, w której taki kontroler będzie zachowywał się wulgarnie wobec naszych pasażerów - wyjaśnia Bartosz Naskręski, specjalista ds. komunikacji społecznej w MPK Wrocław.

  W sumie (razem z premią tradycyjną i związkową) kontroler zarabia 2100 - 2200 złotych na rękę, oprócz tego otrzymuje pakiet socjalny i bilet wolnej jazdy pozwalający na korzystanie z komunikacji miejskiej bez ograniczeń. Do jego portfela może wpaść jednak znacznie więcej - wszystko zależy bowiem od liczby gapowiczów, których uda mu się zatrzymać.

  Ile premii od jednego gapowicza?

  Wspomniana premia dodatkowa to 10 procent od każdego zapłaconego mandatu (oczywiście dotyczy to mandatów, które wystawił ten sam kontroler).

  Mandat w MPK wynosi 150 złotych i koszt biletu. Jeśli osoba, która została spisana przez kontrolera, zapłaci go w ciągu 7 dni (przy czym istotne jest, by ta kwota była w tym czasie zaksięgowana w MPK Wrocław), wtedy kara za jazdę bez biletu wyniesie 120 złotych plus koszt biletu. Zatem premia od jednego gapowicza to 15,34 zł lub 12,34 zł (przy założeniu, że gapowicz powinien kupić bilet normalny).

  Sonda

  Czy komunikacja miejska we Wrocławiu powinna być darmowa?  We wrześniu na umowę o pracę zatrudnionych było 38 kontrolerów. Tylko w tym miesiącu wystawiono łącznie 2275 wezwań do zapłacenia mandatu. Przy założeniu, że każdy gapowicz nie zapłaciłby w ciągu tygodnia, to kontroler średnio dorobi na mandatach 918 zł i 38 groszy miesięcznie. To prawie połowa jego stałej pensji.

  Liczba kontrolerów i wezwań w poszczególnych miesiącach 2018 roku

  Poprosiliśmy Bartosza Naskręskiego, specjalistę ds. komunikacji społecznej o udostępnienie danych dotyczących liczby kontrolerów i wezwań w poszczególnych miesiącach. Na tej podstawie obliczyliśmy średni dodatkowy zarobek kanara w danym miesiącu. W sumie w tym roku wystawiono 23 032 mandatów.

  STYCZEŃ 2018
  Liczba kontrolerów: 37
  Liczba wezwań: 3029
  Średni wpływ z mandatów: 1255,81 zł

  LUTY 2018
  Liczba kontrolerów: 39
  Liczba wezwań: 3584
  Średni wpływ z mandatów: 1409,71 zł

  MARZEC 2018
  Liczba kontrolerów: 42
  Liczba wezwań: 2347
  Średni wpływ z mandatów:

  KWIECIEŃ 2018
  Liczba kontrolerów: 41
  Liczba wezwań: 2569
  Średni wpływ z mandatów: 961,18 zł

  MAJ 2018
  Liczba kontrolerów: 43
  Liczba wezwań: 2521
  Średni wpływ z mandatów: 899,35 zł

  CZERWIEC 2018
  Liczba kontrolerów: 42
  Liczba wezwań: 2521
  Średni wpływ z mandatów: 920,77 zł

  LIPIEC 2018
  Liczba kontrolerów: 39
  Liczba wezwań: 2360
  Średni wpływ z mandatów: 928,27 zł

  SIERPIEŃ 2018
  Liczba kontrolerów: 39
  Liczba wezwań: 1826
  Średni wpływ z mandatów: 718,23 zł

  WRZESIEŃ 2018
  Liczba kontrolerów: 38
  Liczba wezwań: 2275
  Średni wpływ z mandatów: 918,38 zł

  Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń kontroler miesięczne całkowite wynagrodzenie kontrolera wynosi 2686 zł brutto (mediana, dane dotyczące zarobków kontrolerów w całej Polsce, pochodzą z serwisu wynagrodzenia.pl). Co drugi zarabia od 2143 zł do 3847 zł. Na pensję 3847 zł brutto może liczyć 25 proc. kanarów w całej Polsce.

  Chętny do pracy jako kanar we Wrocławiu musi mieć zaświadczenie o niekaralności, atutem jest biegła znajomość języka angielskiego. A po otrzymaniu pracy wysokość jego zarobków zależeć będzie właśnie od liczby wystawionych mandatów.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (137)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komunikacja w Miastach

  Zgłoś

  Chyba jednak komunikcja w Miastach i Podmiejska powinna być bezpłatna dla wszystkich bez wyjątku. Obcokrajowców też.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie

  Andrex (gość)

  Zgłoś / 1 / 1

  Dla obcokrajowców nie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zakaz Stosowania Pewnych Leków

  Zgłoś / 2

  Jst zgłoszone do Premiera Naszgo Rządu zakaz prawie natychmiastowy stosowania Leków i nie tylko mających działanie KOCIMIĘTKI, brązowienie i ciemnienie tęczówek do czarnego koloru. Blokuje to...rozwiń całość

  Jst zgłoszone do Premiera Naszgo Rządu zakaz prawie natychmiastowy stosowania Leków i nie tylko mających działanie KOCIMIĘTKI, brązowienie i ciemnienie tęczówek do czarnego koloru. Blokuje to dopływ światła prze receptory na tęczówkach. Coś niecoś potrafię jednak zauważyć! Czyli wyciągam odpowiednie wnioski. I zobaczymy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kanar ma okolo 3k do ręki jak zrobi miesięczną normę

  kanar (gość)

  Zgłoś / 6 / 6

  3k to mało, jak na taką robotę, ale żadna praca nie hańbi... a ale koszt nowych zębów może być wyższy niż miesięczna wypłata.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komunikacja Miejska

  Adamski (gość)

  Zgłoś / 18 / 7

  Komunikacja miejska powinna być za darmo,tyle podatków ździerają z wypłaty, według mnie za free

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZX

  zzx (gość)

  Zgłoś

  https://www.gamiss.com/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bilet

  gosc (gość)

  Zgłoś / 7 / 1

  ja chciałem ostatnio kupić bilet i w automacie w autobusie wyświetlił się napis tego typu że karta zablokowana i nie mogłem jej użyć i co teraz?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Twój problem wracaj na wieś

  Al (gość)

  Zgłoś / 1 / 7

  To twój problem, marzy ci się trzeci świat jak na Ukrainie czy w Kongu gdzie za gotówkę bilet kupisz u konduktora albo kierowcy, w dzisiejszych czasach ludzie mają kilka kart, a jak kupisz żarcie...rozwiń całość

  To twój problem, marzy ci się trzeci świat jak na Ukrainie czy w Kongu gdzie za gotówkę bilet kupisz u konduktora albo kierowcy, w dzisiejszych czasach ludzie mają kilka kart, a jak kupisz żarcie jak ta jedna zdechnie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlaczego jego problem?

  Wrocławianin (gość)

  Zgłoś / 6

  dlaczego jego problem? MPK świadczy usługę zakupu biletu kartą a nie jest wstanie tego spełnić więc raczej to nie jego problem.
  Wsiadasz w dobrej wierze do autobusu i chcesz kupić bilet a...rozwiń całość

  dlaczego jego problem? MPK świadczy usługę zakupu biletu kartą a nie jest wstanie tego spełnić więc raczej to nie jego problem.
  Wsiadasz w dobrej wierze do autobusu i chcesz kupić bilet a czytnik nie działa więc to nie Twój problemzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  tymon (gość)

  Zgłoś / 21 / 5

  Rozumiem, że kolejny artykuł - Ile dostaje p*****? Troszkę szacunku dla kontrolerów, wykonują bardzo przydatną pracę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale jaja

  tymon (gość)

  Zgłoś / 9

  Ale jaja, ocenzurowano mi słowo "p i s m a k"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  RiGCz

  Obiłan (gość)

  Zgłoś / 16 / 13

  Nie wyobrażam sobie bycia gapowiczem. Trzeba być całkowicie pozbawionym rozumu i godności człowieka, żeby takie praktyki stosować. Nie mógłbym lustro spojrzeć wiedząc, jak się zhańbiłem i jakim...rozwiń całość

  Nie wyobrażam sobie bycia gapowiczem. Trzeba być całkowicie pozbawionym rozumu i godności człowieka, żeby takie praktyki stosować. Nie mógłbym lustro spojrzeć wiedząc, jak się zhańbiłem i jakim brakiem klasy się wykazałem. Oby kontrolerzy mieli jak najmniej pracy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tępa pała

  mądrzejszy (gość)

  Zgłoś / 15 / 38

  ja nie potrafie sobie wyobrazić jak można tak nisko upaść by być kanarem i jak można kasować bilet za komunikację która powinna być darmowa!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do mądrzejszego

  Kocur (gość)

  Zgłoś / 15 / 8

  Może uzasadnij, dlaczego komunikacja powinna być darmowa. Tyle, to ci może co najwyżej kandydat, niejaki pan S... wraz z pewną "koalicją" obiecać. Rozsądni ludzie wiedzą, że w dużych zadłużonych...rozwiń całość

  Może uzasadnij, dlaczego komunikacja powinna być darmowa. Tyle, to ci może co najwyżej kandydat, niejaki pan S... wraz z pewną "koalicją" obiecać. Rozsądni ludzie wiedzą, że w dużych zadłużonych miastach nie ma niczego takiego "za darmo", a za podobne pomysły oraz niezbędne inwestycje i tak wszyscy mieszkańcy tego - jakże zadłużonego miasta - zapłacą.

  No chyba, że autobusy i tramwaje ktoś nam sprezentuje za darmo, paliwo i prąd dostarczy za darmo, naprawi pojazdy i posprząta za darmo, kierowcy i motorniczowie będą jeździć za darmo, remonty dróg i torów przeprowadzi za darmo...

  Albo może wolisz, żeby wszystko odbywało się kosztem innych potrzeb - koniec z budową dróg, obwodnic, przedszkoli, remontem kamienic...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ,,,

  do tępej pały (gość)

  Zgłoś / 24 / 9

  Typowy złodziejski człowiek sowiecki - ma być za darmo a jak nie to kradnę. Przez takich jak ty Polska jest w ciemnej d.. śmieciu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tępaczku...

  dużo mądrzejszy (gość)

  Zgłoś / 5 / 17

  Złodziejem to jest państwo/miasto które okrada nas kosmicznymi podatkami. Jeżdżąc bez biletu odbieramy tylko niewielki procencik tego co nam ukradli. Albo ty jesteś urzędasem albo totalnym...rozwiń całość

  Złodziejem to jest państwo/miasto które okrada nas kosmicznymi podatkami. Jeżdżąc bez biletu odbieramy tylko niewielki procencik tego co nam ukradli. Albo ty jesteś urzędasem albo totalnym bezmózgiem i kiedy ktoś pluje ci w twarz ty udajesz, że pada deszcz. Od 20 lat nie kasuje biletu i nie zamierzam. Pozdro jeleniu!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smutne, ale prawdziwe

  tymon (gość)

  Zgłoś / 15 / 3

  Homo sovieticus w pełnej krasie. Ma tysiąc sposobów, żeby złodziejstwa nie nazywać złodziejstwem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jam

  redaktor (gość)

  Zgłoś / 5 / 1

  Kinga Czernichowska - może warto odbyć praktykę w gazetce osiedlowej o rozmnażaniu ślimaków :D

  co to za popis redaktorstwa.
  DNO

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kogo zatrudniają w tym GW

  Ripley (gość)

  Zgłoś / 30 / 7

  Jestem ciekaw czy ta 'autorka' tych wypocin na tej samej zasadzie w swoich artykułach zamiast policja, będzie pisać 'psy'. Trochę szacunku do zawodu kontrolera 'piśmaku'


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szacunek dla pasożytów?

  Włościanka (gość)

  Zgłoś / 8 / 24

  Polak zarabia 1530 na rękę przy taśmie na 3 zmiany. Albo kupi za to jedzenie, albo ,,zrobi opłaty", albo wynajmie mieszkanie. A kanary bezwstydne tyle kasy za łapanie biedoty? I kompletnie...rozwiń całość

  Polak zarabia 1530 na rękę przy taśmie na 3 zmiany. Albo kupi za to jedzenie, albo ,,zrobi opłaty", albo wynajmie mieszkanie. A kanary bezwstydne tyle kasy za łapanie biedoty? I kompletnie niezrozumiałe jest karanie nas za gapowiczostwo kiedy kanarzy cały czas są gapowiczami. Gdzie jest konstytucyjna równość? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomyśl

  Kaś (gość)

  Zgłoś / 18 / 4

  pomyśl co piszesz....Twój komentarz spowodował, że mi szczeka opadła....rozum Twój chyba na wygnaniu....zero szacunku dla ciężkiej pracy kontrolera...jak Ci źle za 1530zł to zmień pracę, albo weź...rozwiń całość

  pomyśl co piszesz....Twój komentarz spowodował, że mi szczeka opadła....rozum Twój chyba na wygnaniu....zero szacunku dla ciężkiej pracy kontrolera...jak Ci źle za 1530zł to zmień pracę, albo weź drugą, dodatkową i zostań kontrolerem, jeżeli uważasz że to darmozjady....wrrrrr......zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do włościanki

  Kocur (gość)

  Zgłoś / 12 / 1

  Zawsze możesz pojechać do pracy samochodem - jak wielu z tych, którzy zarabiają 1530 na rękę. I pomyśleć, że paliwo musisz zaje...ć ze stacji benzynowej, bo nie będzie stać cię na "zrobienie opłat"...rozwiń całość

  Zawsze możesz pojechać do pracy samochodem - jak wielu z tych, którzy zarabiają 1530 na rękę. I pomyśleć, że paliwo musisz zaje...ć ze stacji benzynowej, bo nie będzie stać cię na "zrobienie opłat" albo wynajęcie mieszkania.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jebany debilu

  Aaa (gość)

  Zgłoś / 7 / 2

  Kontroler placi za swój bilet mimo że jest w pracy. Umiesz czytać- bilet wolnej jazdy, opłacają odciagajac pieniądze od wynagrodzenia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do wlosciabki

  Gosc (gość)

  Zgłoś / 8 / 3

  Dla twojej wiadomosci, kanary placa za bilety. Sciagaja im z wyplaty za nie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do

  roboty (gość)

  Zgłoś / 9 / 1

  się weź cymbale.
  Są prace które mają wyższe stawki i w cale nie wymagają niewiadomo jakich umiejętności tylko trochę pracowitości i myślenia. Ale najprościej cebulo marudzić że się ma 1,5k i nie...rozwiń całość

  się weź cymbale.
  Są prace które mają wyższe stawki i w cale nie wymagają niewiadomo jakich umiejętności tylko trochę pracowitości i myślenia. Ale najprościej cebulo marudzić że się ma 1,5k i nie ma roboty.
  A co kuźwa tłoku dla ciebie specjalna taryfa???zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kto tłoku będzie wtedy pracował za 1500?

  Włościanka (gość)

  Zgłoś / 4 / 12

  Jeżeli tych ludzi jest ponad milion. Pomyśl zanim napiszesz! Co wszyscy będą biurwami za 3 tysie? A kto na to pasożytnicze tałatajstwo zapracuje? 70 lat po zwycięskiej wojnie nasz robotnik 1500 a...rozwiń całość

  Jeżeli tych ludzi jest ponad milion. Pomyśl zanim napiszesz! Co wszyscy będą biurwami za 3 tysie? A kto na to pasożytnicze tałatajstwo zapracuje? 70 lat po zwycięskiej wojnie nasz robotnik 1500 a niemiecki 5500 - mówi Ci to coś Tłumoku?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wesoło

  Biały Pan (gość)

  Zgłoś / 3 / 1

  Aleś ty głupia,norma tego nie przewiduje!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już niżej upaść nie mozna

  Wkurwiony pasazer (gość)

  Zgłoś

  Tyle zarabiają za donoszenie to skandal spalić ich,

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo