Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci zaczyna się 24 września we wrocławskim Imparcie

Małgorzata Matuszewska
Stanisław Wolski i animowany słoń dobrze sobie radzą w Cyrku
Stanisław Wolski i animowany słoń dobrze sobie radzą w Cyrku Tomasz Hołod
Już po raz drugi we wrocławskim Imparcie przy ul. Mazowieckiej 17 trwać będzie święto najmłodszych widzów teatralnych.

24 września o godz. 11.30 festiwal zaczął się spektaklem Skarb Centrum Edukacyjno-Artystycznego Proscenion z Bielska-Białej. W spektaklu bierze udział 24 młodych artystów w wieku od 7 do 18 lat oraz troje aktorów Teatru Polskiego w Bielsku-Białej: Marta Gzowska-Sawicka, Katarzyna Zielonka i Sławomir Miska. Musical opowiada historię miłości Róży i Janka, która okazała się silniejsza niż wszelkie przeciwności losu.
– Będziemy codziennie pokazywać dwa spektakle na dużej scenie Impartu i dwa na kameralnej – zaprasza Wiktor Wiktorczyk, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.
W ramach Festiwalu organizatorzy zaplanowali aż dwie premiery, obie wystawione zostaną w piątek, 26 września. W Przypadkach Doktora Bonifacego Trąbki Wrocławskiego Teatru dla Dzieci (autorką jest Anna Rumianek, reżyserami Anna Katarzyna Chudek i Mariusz Wójtowicz) Anna Skubik i Arkadiusz Cyran oswoją najmłodszych z wizytą w gabinecie lekarskim, do którego zaproszą je razem z kukułką, sową z rejestracji, psem Burkiem, jeżem i innymi zwierzętami.
Drugą piątkową premierę – Cyrk Kliniki Lalek z Wolimierza wyreżyserował według własnego scenariusza Wiktor Wiktorczyk. – Chcemy naszą młodą publiczność traktować poważnie i partnersko, dlatego nie oczekujemy, że podczas spektaklu dzieci będą w ciszy i skupieniu obserwować to, co się dzieje na scenie – tłumaczy Wiktor Wiktorczyk. – Salwy śmiechu i piski radości z widowni są mile widziane – uśmiecha się.
– To cyrk bez przemocy – zapewnia Stanisław Wolski, który w Cyrku na scenie wystąpi razem z przystojną żyrafą, potężnym lwem i słoniem. Ogromne zwierzaki to animowane lalki. – Cyrk można spotkać w najmniejszych miasteczkach świata na najmniejszych placach – zauważa nostalgicznie.
Na festiwal, który potrwa do niedzieli, 28 września, zostały zaproszone teatry z Holandii, Włoch, Czech, Węgier i Polski. Wśród gości są teatry lalkowe, marionetkowe, teatry improwizacji, obrazu i słuchowiska dźwiękowe. Bilety na przedstawienia kosztują tylko 7 zł.
Szczególnie interesująco zapowiadają się Grecy (w czwartek, 24 września o godz. 10 i 13.30) MAAS Theater en Dans z Holandii. Twórcą spektaklu jest Duda Paiva, światowej sławy choreograf, tancerz i lalkarz.
Poznański Teatr Animacji pokaże Smoki według scenariusza Maliny Prześlugi. Mali wrocławianie znają już jej sztuki Dziób w dziób i Światełko.
W sobotę i niedzielę (27 i 28 września) w holu Impartu zainstalowana zostanie Klinika, w której przyjmować będą wyjątkowi lekarze – klowni z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu. Doktorzy z Czerwonymi Noskami przeprowadzą specjalne badania poczucia humoru dzieci.

Obok spektakli w Imparcie

Artyści gościć będą w sobotę (27 września) od godz. 15 na Brochowie z przedstawieniami plenerowymi. Przy ul. Koreańskiej 1a stanie cyrkowy namiot, będą warsztaty muzyczne, klauni, lalki, żonglerka, bańki mydlane i muzyka, a wstęp na wydarzenia na Brochowie jest bezpłatny.
Jesienny Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci to uzupełnienie teatralnej oferty dla najmłodszych widzów. Mali wrocławianie od dwóch lat na początku lata uczestniczą w Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci, organizowanym przez Wrocławski Teatr Lalek, a jesienią mogą przyjść na festiwalowe przedstawienia do Impartu. – Istotne jest to, co robimy w rozpędzonym świecie. Chcemy, żeby dzieci wracały do teatru – zauważa Stanisław Wolski.
CZYTAJ
II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci – PROGRAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska