Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idziesz do lasu? Uważaj na kleszcze! (JAK SIĘ CHRONIĆ, BORELIOZA I KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU)

Agata Grzelińska
sławomir Kowalski/zdjęcie ilustracyjne
Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to dwie najczęstsze choroby wywołane ukąszeniem przez kleszcza. Obie mogą być tragiczne w skutkach. Co prawda rzadko prowadzą do śmierci, ale powikłania po KZM mogą dotknąć nawet 30-50 procent pacjentów. Także borelioza może wywołać różne skutki uboczne.

Co roku wiele osób jest narażonych na choroby przenoszone przez kleszcze. W województwie dolnośląskim w 2014 roku zanotowano 467 zachorowań na boreliozę A w tym, mimo że sezon rozpoczął się niedawno, do lekarzy zgłosiło się już 75 osób. Borelioza to bardzo poważny problem. W Polsce w 2014 roku zarejestrowano 13 875 przypadków zachorowań na tę chorobę.

Najwięcej chorych we Wrocławiu
W zeszłym roku, według danych sanepidu, najwięcej przypadków zanotowano we Wrocławiu. Na boreliozę zachorowało 101 osób, a dodatkowo 16 na terenie powiatu wrocławskiego ziemskiego. W czołówce jest również powiat kłodzki (70 zachorowań). Najmniej, bo jedynie 3 osoby, zachorowały w powiecie oławskim. W kolejnych dwóch powiatach - milickim i strzelińskim - zanotowano po cztery zachorowania. Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu, na terenie całego województwa w 2014 roku zgłoszono 467 przypadków zachorowań na boreliozę. Mniej niż rok wcześniej, gdy zgłoszeń takich było 576. Magdalena Mieszkowska, rzeczniczka WSSE we Wrocławiu, dodaje, że nie można jednoznacznie wiązać przypadków zachorowania na danym terenie z miejscem ukąszenia przez kleszcza, bo bywa, że borelioza ujawnia się po dłuższym czasie i może być efektem ukąszenia, które nastąpiło np. podczas wyjazdu wakacyjnego.

Zapalenie mózgu rzadsze, ale groźniejsze
Bardziej optymistyczne statystyki dotyczą zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. W tym roku jeszcze nikt nie zapadł na tę chorobę. Rok temu na Dolnym Śląsku jedenaście osób zachorowało na KZM. Także w skali kraju problem nie jest bardzo poważny: rocznie około 150-200 pacjentów. Mimo wszystko specjaliści przestrzegają, że każdy niepokojący objaw po ukłuciu przez kleszcza powinien zostać sprawdzony - w ten sposób szybciej się wyleczymy i unikniemy powikłań.

CZYTAJ DALEJ: KLESZCZE - JAK ZAPOBIEGAĆ
Choroby odkleszczowe - jak im zapobiegać
Podstawową metodą zapobiegania zakażeniu chorobą odkleszczową jest niedopuszczenie do tego, aby kleszcz wpił się w skórę. Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach podczas wypraw do lasu czy na łąkę. Najważniejsze jest odpowiednie ubranie: należy włożyć długie spodnie, wpuścić nogawki w skarpety, założyć bluzkę z długimi rękawami, na głowie mieć kapelusz lub czapkę. Taki ubiór utrudni kleszczowi dostanie się do skóry. Warto włożyć ciemne ubranie – jasne kolory przyciągają kleszcze. Dobrze również, by nasz strój był wykonany ze śliskich materiałów. Warto też stosować preparaty odstraszające kleszcze - wybór rozmaitych repelentów jest ogromny.

Po powrocie do domu należy przede wszystkim zdjąć ubranie i najlepiej od razu je wyprać, a przynajmniej porządnie wytrzepać i obejrzeć, tak aby pajęczak nie miał szans na pozostanie w nim w ukryciu do następnego włożenia go. Musimy też dokładnie obejrzeć swoje ciało, zwracając szczególną uwagę na doły pachwinowe, pachowe, podkolanowe, okolicę karku i głowy. Warto wziąć prysznic.

Jeśli znajdziemy wbitego kleszcza, trzeba go usunąć w całości. W tym celu posłużmy się pęsetą lub specjalnymi przyrządami (np. pompkami, szczypcami), dostępnymi w aptekach. Miejsce wkłucia należy zdezynfekować i obserwować, aby w razie potrzeby iść do lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska