Spis treści
Nowa ankieta pokazała stan polskiego hotelarstwa
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego przeprowadziła ankietę wśród hotelarzy, by przekonać się, jak branża radzi sobie w niepewnych czasach dogasającej pandemii COVID-19 i wojny na Ukrainie, która spowodowała przybycie do Polski wielkiej liczby uchodźców.
Ankietę przeprowadzono w pierwszym tygodniu po majówce 2022 wśród 146 hoteli, położonych we wszystkich województwach, głównie w miastach.
Hotele powoli stają na nogi
Z ankiety wynika, że w kwietniu 2022 sytuacja w polskich hotelach poprawiała się stabilnie, choć powoli. Największe obłożenie w kwietniu miału hotele biznesowe, czyli miejskie, co wynika głównie z faktu, że nadal zakwaterowana w nich była duża liczba uchodźców z Ukrainy. W kwietniu 2022 43% ankietowanych hoteli zgłosiło, że przebywali w nich obywatele Ukrainy, łącznie 6400 osób.
W kwietniu ponad połowa hoteli zgłosiła zadowalający poziom powyżej 50% obłożenia (miesiąc wcześniej taki poziom zgłosiło 40% hoteli), 12% obiektów cieszyło się dobrym wynikiem ponad 70% zajętych pokoi. Tylko 18% hoteli nie przekroczyło frekwencji 30% obłożenia (miesiąc wcześniej było to 25% obiektów). Hotele miejskie radziły sobie lepiej od wiejskich – w miastach obłożenie pokojów wynosiło ponad 50% średnio w 60% obiektów noclegowych.