Horror w bloku przy Dąbrowskiego. Lokatorzy: tak się nie da żyć!

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Horror w bloku przy Dąbrowskiego. Lokatorzy: tak się nie da żyć! materiały czytelników
Mieszkańcy klatki przy ulicy Dąbrowskiego 36A na Przedmieściu Oławskim czują się bezradni. Od około dwóch lat właściciel jednego z mieszkań wynajmuje je "na doby" za pośrednictwem popularnych portali. Często zdarza się jednak, że w lokalu odbywają się huczne imprezy do białego rana, libacje alkoholowe czy bijatyki. Sąsiedzi nie mogą spać, policja wzywana jest nieraz po kilka razy jednej nocy. Właściciel feralnego mieszkania deklaruje, że zależy mu na dobrych relacjach z resztą wspólnoty, stara się reagować i egzekwować odpowiednie zachowanie. Ale jego zdaniem nie są to częste sytuacje. Wspólnota zapowiada kroki prawne.

Lokatorzy klatki przy ul. Dąbrowskiego 36A skarżą się, że ich problem trwa od lat, odkąd jeden z właścicieli postanowił wynajmować swoje mieszkanie na doby - dla turystów. W praktyce jednak często organizowane są tam wieczory panieńskie czy kawalerskie lub inne imprezy, w których udział bierze nawet kilkanaście osób. Uciążliwością dla pozostałych mieszkańców jest przede wszystkim hałas, gdyż niektóre spotkania trwają nawet do 10 czy 11 następnego dnia. Sąsiedzi twierdzą, że wielokrotnie zwracali uwagę głośno zachowującym się ludziom, ale zwykle nic to nie dawało lub nawet drzwi nie były im otwierane.

Wspólnota mieszkaniowa przyjęła regulamin porządku domowego, według którego wszyscy lokatorzy zobowiązani są do przestrzegania ciszy nocnej, a także na przykład wprowadzono zakaz palenia na balkonach. O tych zapisach powinny być informowane osoby korzystające z mieszkania krótkoterminowo. Z relacji sąsiadów wynika, że albo nie ma to miejsca, albo nikt nic sobie z tego nie robi.

- Niejednokrotnie pytaliśmy osoby przebywające w tym mieszkaniu, czy były informowane o panujących w klatce zasadach. Mówiły one, że nikt im imprez nie zakazywał organizować. Wręcz przeciwnie, miejsce jest uznawane za świetne do spędzania urodzin, wieczorów kawalerskich czy panieńskich - mówi Rafał Płonkowski, właściciel jednego z mieszkań w klatce.

Mieszkańcy wyliczają dalsze straty, jakie ponoszą przez niechcianych lokatorów:

  • zdewastowana winda,
  • zanieczyszczana regularnie klatka schodowa (śmieci, rozlane płyny),
  • zalegające przed klatką i koszem na chodniku worki pełne śmieci (śmietniki są w innym miejscu),
  • zapach alkoholu roznoszący się po całej klatce.

Jedna z takich hucznych imprez miała miejsce na przykład w weekend na przełomie listopada i grudnia.

- Wszystko zaczęło się już w czwartek, ale w nocy z piątku na sobotę dostaliśmy naprawdę mocno "w kość". W mieszkaniu imprezowało wtedy około 15 młodych osób, grała głośna muzyka. Policja była wzywana wielokrotnie przez 4 mieszkańców klatki, na przykład przez sąsiada mieszkającego dwa piętra nad tym lokalem. Jego dziecko nie mogło spać. Funkcjonariusze przyjechali około 22:30, wystawili mandat i zagrozili, że jeśli hałasy się nie zakończą, wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu - relacjonuje Adam Skrzyszewski, właściciel jednego z mieszkań w klatce.

Po tej interwencji młodzież faktycznie wyszła z mieszkania, ale kiedy wróciła, wszystko zaczęło się od nowa.

- W środku nocy znów zostaliśmy postawieni na nogi. Wezwaliśmy policję, która, prawdopodobnie z powodu dużej liczby interwencji, przyjechała dopiero o 7 rano. Na widok radiowozu impreza została przerwana, więc obiecana wcześniej konsekwencja, czyli skierowanie sprawy do sądu, nie została wyegzekwowana. Chwilę później muzyka została jednak ponownie puszczona na cały regulator i tak grała do godziny 11, kiedy kończyła się "doba hotelowa" - dodaje Adam Skrzyszewski.

Innym przykładem jest zdarzenie z ostatniego weekendu października. Wówczas, według relacji Adama Skrzyszewskiego, w mieszkaniu wynajmowanym "na doby" imprezę zorganizowała sobie grupa kibiców. W tym dniu w mieście rozgrywany był mecz Śląska Wrocław z Arką Gdynia. Po wezwaniu policji na miejsce przyjechało kilkunastu funkcjonariuszy z grupy interwencyjnej. Imprezowicze uspokoili się jednak tylko na chwilę i hałas trwał do rana. Podobna sytuacja miała miejsce następnej nocy. Wówczas znów wzywano policję kilkukrotnie. Po tym weekendzie mieszkańcy zauważyli, że cała klatka była brudna i zachlapana krwią. Takie incydenty sprawiają, że nie czują się bezpieczni we własnych domach.

Te słowa potwierdzają także inni mieszkańcy klatki.

- Co weekend mamy w klatce imprezy i straszny brud. Zdarza się, że policja przyjeżdża po 3-4 razy w ciągu jednej nocy. Jedynie mandaty zaczynające się od 500 zł w górę przynoszą jakieś rezultaty. Mieszkanie jest niewielkie, a potrafi w nim przebywać nawet 20 osób jednocześnie - mówi Rafał Płonkowski, właściciel jednego z mieszkań.

Właściciel mieszkania wynajmowanego na doby widzi problem, ale nie w takiej skali

Właściciel, który prowadzi najem krótkoterminowy spornego lokalu, nie odpowiedział na naszą prośbę o zajęcie stanowiska w sprawie, ale w rozmowie telefonicznej przyznał, że dochodzą do niego głosy o nieodpowiednim zachowaniu osób przebywających w jego mieszkaniu. Według niego nie jest to jednak tak duża skala, jak przedstawiają to pozostali mieszkańcy, a liczbę interwencji policji można policzyć na palcach jednej dłoni. Zapewnił natomiast, że podejmuje kroki zmierzające do tego, aby skuteczniej wyciszyć mieszkanie poprzez wzmocnienie ścian, aby dźwięk tak bardzo nie rozchodził się w nocy.

Policja policzyła, że w kwestii liczby interwencji rację mają jednak pozostali lokatorzy klatki.

- Policjanci przeprowadzili w obiekcie w 2019 roku łącznie blisko 30 interwencji. Zdarzały się też takie dni, że funkcjonariusze interweniowali w tym budynku więcej, niż raz. Zawsze osoba, która stwierdza tego typu wykroczenie, może zawiadomić policję i wtedy funkcjonariusze podejmują interwencję w celu potwierdzenia, czy doszło do naruszenia prawa. Jeżeli zgłoszenie to potwierdzi się, to policjanci mogą zastosować np. wobec osób zakłócających ciszę postępowanie mandatowe lub skierować wniosek o ukaranie do sądu albo zastosować środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia. Większość zdarzeń w tym obiekcie dotyczyło właśnie zakłócania spokoju, a podczas takich interwencji policjanci stosowali prawnie przewidziane środki - tłumaczy st. sierż. Krzysztof Marcjan z KMP we Wrocławiu.

Mieszkańcy skarżą się natomiast, że interwencje nie przynoszą żadnego długoterminowego efektu, ponieważ osoby hałasujące zwykle następnego dnia wyjeżdżają, informacja o wielu takich wizytach nie dociera nawet do właściciela mieszkania, a wszystkie te działania nie mają żadnego wpływu na kolejnych najmujących.

- Brakuje efektywnego rozwiązania sprawy. Pomimo zgłaszania naruszeń na policji (Komisariat Rakowiec przy ul. Traugutta), wnioski o ukaranie właściciela lokalu nie były przyjmowane. Jedyny, który został przyjęty, został umorzony. Argumentem było niewykrycie sprawcy wykroczenia - skarży się Adam Skrzyszewski.

Mieszkańcy nie zgadzają się na hałasy - co mogą z tym zrobić?

Okazuje się, że skuteczne wyegzekwowanie stosowania się do regulaminu porządku domowego i ogólnie przyjętych norm społecznych nie jest łatwe, ale możliwe. Najwięcej w tej kwestii zdziałać może wspólnota mieszkaniowa. Ogół właścicieli ma możliwość podjęcia uchwały o zakazie najmu krótkoterminowego.

- Taką uchwałę można zaskarżyć do sądu, który podejmie ostateczną decyzję. Dotychczas orzekano, że zakazywanie najmu krótkoterminowego narusza prawo własności i uchwała była uchylana. W Krakowie niedawno pojawił się jednak wyrok, gdzie sąd stanął po stronie wspólnoty mieszkaniowej i orzekł, że w przypadku rażącego naruszania praw pozostałych lokatorów, wydanie zakazu najmu krótkoterminowego jest uzasadnione - wyjaśnia Seweryn Chwałek, Expert Dom Zarządzanie Nieruchomościami.

Wspólnota może wystąpić do sądu także z wnioskiem o sprzedaż lokalu, gdzie dochodzi do rażących naruszeń porządku domowego. Jeśli sąd orzeknie sprzedaż, wówczas mieszkaniem zajmuje się komornik.

Poszczególni właściciele także mają pewne możliwości działania. Mogą wezwać sąsiada do zaprzestania naruszania ich praw (spokoju, ciszy, odpoczynku, mieszkania w odpowiednich warunkach). Jeśli to nie przyniesie skutku, kolejny krok to wniesienie do sądu pozwu o odszkodowanie, bądź nakazanie zaprzestania wynajmu.

Mieszkańcy klatki przy ul. Dąbrowskiego o pomoc poprosili administrację i zarządcę osiedla. Jako pierwszy sprawą zajął się administrator, czyli firma Locator.

- Dwukrotnie kontaktowaliśmy się z właścicielem problematycznego mieszkania. Obiecał, że będzie działał, aby takie sytuacje się nie powtarzały. Niestety do tej pory nic się nie zmieniło - mówi Agnieszka Bieganowska, prezes firmy Locator.

Administrator przekazał sprawę do zarządcy, czyli firmy Dach Bud. Współpracujący z nią radca prawny w połowie listopada przekazał właścicielowi mieszkania pismo, gdzie opisane zostały przypadki naruszania ciszy nocnej, a także informacja, że jest on odpowiedzialny za zachowanie swoich lokatorów i brak reakcji może spowodować podjęcie przez wspólnotę mieszkaniową kroków prawnych.

Pozostali lokatorzy zapowiadają, że planują rozpisanie i przegłosowanie uchwały o zlicytowaniu problematycznego mieszkania. Jeśli zostanie ona podjęta, trafi do sądu, który zdecyduje o ewentualnej sprzedaży.

Właściciel lokalu wynajmowanego "na doby" broni się, że przebywa tam wielu turystów, którzy zachowują się spokojnie, a sąsiedzi są już z góry nastawieni negatywnie. Mężczyzna opisuje, że zdarzały się takie sytuacje, że w jego lokalu wyłączane były media - zawory i liczniki znajdują się na klatce, a klucze do nich mają tylko mieszkańcy. Podkreśla on, że jest to łamanie prawa i zwykła złośliwość. Właściciel również nosi się z zamiarem skierowania przeciwko pozostałym lokatorom pozwu cywilnego.

Mieszkańcy klatki przy Dąbrowskiego nie boją się procesu. Podkreślają, że mają wiele dowodów, które potwierdzają ich rację. Nie zależy im jednak na wojnie z sąsiadem, a na ciszy i normalnych warunkach do spokojnego życia.

Śmiercionośny wybuch w Bejrucie

Wideo

Komentarze 229

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
20 grudnia, 15:49, Biznesmen 25k miesięcznie:

I o co afera? Sam z takich mieszkań korzystam obracając panny z AM. Uniwersytutki też się czasem trafiają. Żonka myśli że delegacja a ja sobie cyk 20 i na małe bara bara. A wy tu narzekacie. Zróbcie coś ze swoim życiem a nie tylko narzekacie.

20 grudnia, 17:02, ksw:

Ty zrobiłeś ze swojego życia akurat burd...el, a sam jesteś jego klientem. Nawet nie stać cię nie na to, żeby opowiedzieć o tym żonce, bo byś znalazł walizki za progiem. Taki z ciebie samiec bez jaj i [wulgaryzm]a życiowa.

20 grudnia, 18:28, Biznesmen 25k miesięcznie:

Mamy intercyzę. Dom jest mój, oba samochody moje. Jacht jest wspólny ale zawsze można kupić mniejszy. Tak więc to ona zostanie z niczym 🙂 nawet [wulgaryzm] jork nie jest jej

20 grudnia, 18:46, 35k miesiecznie:

25 k miesiecznie, jacht i york... a w piatkowy wieczor bajkopisarstwo na gazecie wroclawskiej, buhahaha

20 grudnia, 19:43, Biznesmem 25k:

430k za jacht to nie tak dużo. Jest to cena 2 pokoi z kuchnią w stanie deweloperskim. No ale nikt ci nie broni pisać że to bajki.

20 grudnia, 23:55, byznesmen 76k dziennie:

koles, siedzisz na jakims podrzednym forum i myslisz ze na kims zrobisz wrazenie jak napiszesz jakies pierdy, wyprowadz lepiej swojego yorka bo ci sie zesra w salonie

Ktoś, kto pisze takie piersi to siedzi w tym salonie w zapachu bowiem yorka, bo nie ma czasu wyprowadzić go. Przecież w każdej chwili ktoś inny może odpisać.

A
Aga
21 grudnia, 20:04, maxx:

Czy właściciel to jakiś amator? Przecież jak w regulaminie wynajmu będzie jasno opłata 3x koszty napraw zniszczeń, to jeszcze wspólnota na plus wyjdzie. Kamera na zewnątrz, żeby było jasne, że samo się nie zarzygało i po robocie.

Zrozum, że największym problemem dla normalnych ludzi jest hałas. Wiem niestety co mówię. Zniszczenia to problem drugorzędny. Z hałasem nie nie zrobisz. Policja ma cię gdzieś. Przyjadą za 2h lub wcale. Nikomu nie życzę takiego problemu. Ja miałam do tego stopnia dość, że sprzedałam mieszkanie. Kto tego nie przeżył nie wie jak to jest. Całe noce nieprzespane, a przecież trzeba normalnie żyć.

X
Xxx

Dlatego właśnie sprzedałam mieszkanie na starówce. W kamienicy polowa mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Najgorsze kawalerskie i panieńskie. Kręcą się właściwie cały rok. Jednak nigdy nie obwinialam właścicieli mieszkań. Moim zdaniem to policja nie wykonuje swoje pracy. Daliby każdemu z imprezowyczow po 500 zł mandatu za zakłócanie ciszy nocnej i by się skończyło. A oni sobie jaja robią. Najpierw czekasz 1,5 h na interwencje, a później dają upomnienie. Miałam dość. Teraz moje stare mieszkanie też jest na wynajem. Aż się dziwię, że ktokolwiek jeszcze chce mieszkac w ścisłym centrum - mam na myśli rynek i sąsiednie ulice. O patologii na rynku nie wspomnę. Do szumu można przywyknac, ale już skowyty "niedobitków" o 4 rano... A muzyka? Całe lato cygańska orkiestra łazi w kółko i wali w struny bez opamiętania. Dyskoteki wystawiają głośniki przed wejście. Chcesz zglosic na policję? Musisz podać swoje pełne dane z adresem włącznie. Kto będzie ryzykował? Podsumowując mieszkania sprzedaja się jak ciepłe bułeczki, szkoda zycia, szkoda nerwów.

m
maxx

Czy właściciel to jakiś amator? Przecież jak w regulaminie wynajmu będzie jasno opłata 3x koszty napraw zniszczeń, to jeszcze wspólnota na plus wyjdzie. Kamera na zewnątrz, żeby było jasne, że samo się nie zarzygało i po robocie.

S
Sofokles
20 grudnia, 20:14, Wsiocławianie=[wulgaryzm]:

W tym mieście takie incydenty to codzienność, gwałty, podpalenia, rabunki, rozboje, pedofilia, kazirodztwo, pobicia, kradzieże, strach wyjść na ulicę.

Powinno się odbyć referendum państwowe w sprawie wynarodowienia mieszkańców Wrocławia oraz oddania Wrocławia Niemcom

Stolica kultury

Piszesz o mieście w którym chciałbyś mieszkać bo pochodzisz z dtr-u (zadupie pod Wrocławiem), jak widać folksdojcz cię spłodził ,nie wypowiadaj się bo nie masz do tego odpowiedniego intelektu człowieczku ze słomą w trzewikach

g
ggggb

Musicie im puszczać radio z Torunia, a przepędzicie złego ducha.

b
byznesmen 76k dziennie
20 grudnia, 15:49, Biznesmen 25k miesięcznie:

I o co afera? Sam z takich mieszkań korzystam obracając panny z AM. Uniwersytutki też się czasem trafiają. Żonka myśli że delegacja a ja sobie cyk 20 i na małe bara bara. A wy tu narzekacie. Zróbcie coś ze swoim życiem a nie tylko narzekacie.

20 grudnia, 17:02, ksw:

Ty zrobiłeś ze swojego życia akurat burd...el, a sam jesteś jego klientem. Nawet nie stać cię nie na to, żeby opowiedzieć o tym żonce, bo byś znalazł walizki za progiem. Taki z ciebie samiec bez jaj i [wulgaryzm]a życiowa.

20 grudnia, 18:28, Biznesmen 25k miesięcznie:

Mamy intercyzę. Dom jest mój, oba samochody moje. Jacht jest wspólny ale zawsze można kupić mniejszy. Tak więc to ona zostanie z niczym 🙂 nawet [wulgaryzm] jork nie jest jej

20 grudnia, 18:46, 35k miesiecznie:

25 k miesiecznie, jacht i york... a w piatkowy wieczor bajkopisarstwo na gazecie wroclawskiej, buhahaha

20 grudnia, 19:43, Biznesmem 25k:

430k za jacht to nie tak dużo. Jest to cena 2 pokoi z kuchnią w stanie deweloperskim. No ale nikt ci nie broni pisać że to bajki.

koles, siedzisz na jakims podrzednym forum i myslisz ze na kims zrobisz wrazenie jak napiszesz jakies pierdy, wyprowadz lepiej swojego yorka bo ci sie zesra w salonie

G
Gość

Inne interesy mają mieszkający stale, wynajmujący długoterminowo i wynajmujący pod B

G
Gość

Do sądu z właścicielem! Art. 144 kc. Jak będzie miał wypłacić kilkadziesiąt tysięcy zadość uczynienia poszkodowanymw to zacznie szanować prawo do ogólno przyjętych norm społecznych.

D
Dolphinus
20 grudnia, 15:47, Gość:

Wlasnie ostatio organizowalem tam wieczorek zapopznaczy, ostro imprezowalismy ale co chwile ten "Pan Rafal" przychodzil i mowil zeby ekipa byla ciszej bo podobno dziewczyna nie moze spac i musi czesto spac u kolezanek, gadal troche nie skladnie bo co chwile dorzucal cos o "Byciu soba "

Ostro poimprezować to możecie u siebie w domu, o ile takowy macie. W prywatnych mieszkaniach powinien być bezwarunkowy zakaz wynajmu krótkoterminowego! Ktoś kupuje sobie mieszkanie, żeby normalnie mieszkać, a bydło wynajmuje sobie sąsiednie mieszkanie i ma wszystkich oraz wszystko głęboko ... tam gdzie słońce nie dochodzi. I to jest w porządku? Niech taki delikwent chcący "mocno poimprezować" zrobi to, u siebie. Zobaczymy jak potraktują go sąsiedzi.

G
Gość

Policja nasza kochana wzywana do hałasujących nocami sąsiadów rozkłada bezradnie ręce ,jeśli delikwent im drzwi nie otworzy.Bez nakazu prokuratora siłą wejść nie mają prawa.Bardziej ochoczo reagują gdy w grę narkotyki wchodzą na takiej imprezie,bo za to premie dostają .Do zwyczajnej nocnej hulanki 300 metrów od komendy na Traugutta jadą na wezwanie około 4 godzin.Na Trójkącie.Na Szczepin w adekwatnej sytuacji koło 6 godzin ,bo to aż 50 metrów z Legnickiej,a z Połbina na Kozanów do włamania nawet 8 godzin.Za to spróbuj przejść się z puszką piwa Rynkiem,są w trzy minuty busem w sześć osób,zanim piana w puszce przestanie syczeć po jej otwarciu,zanim pierwszy łyk chlupniesz.Policja dzisiaj to biznes,reagują kiedy się opłaca,albo dla ładnych statystyk.Prędzej wzywający dostanie mandat za bezzasadną interwencję,bo zanim ona następuje większość hałaśliwych imprez kończy się naturalnie - padnięciem libacjuszy z nadmiaru alkoholu,niż policja zrobi coś pożytecznego dla obywateli z podatków których żyje.Aby odbębnić 15-20 lat i pasiona emerytura,a wcześniej 50 000 dopłaty do kredytu mieszkaniowego,kasa za mundurówkę i wiele innego socjalu.Najgorszy jest sąsiad policjant imprezujący,mieszkanie ciężko sprzedać sąsiadując z takim.Jeżeli klatka schodowa przy Dąbrowskiego 36a jest w 100% własnościowa,to warto odseparować się od zarządów zewnętrznych,stworzyć własny wyłoniony z lokatorów,uchwalić statut i,w którym zakazuje się regulaminowo pewnych zachowań i z dowodami posiadanymi założyć pojedynczej mendzie sprawę o eksmisję,po czym wystawić lokal na przetarg z zastrzeżeniami.Taki zarząd musi oczywiście zadbać o podpisanie umów na odbiór śmieci,dostawę mediów i zatrudnić swoją firmę sprzątającą ,pamiętać o podatkach ,ale można ustalić wspólny czynsz ,pomniejszony o utrzymanie urzędników z administracji,którzy zazwyczaj i tak w interesie mieszkańców nic nie robią,a już nigdy nie ma ich kiedy wraca się z pracy po 15.00 -17.00.

G
Gość
20 grudnia, 22:33, Gość:

Skoro nie da się nic zrobić i to tylko rzekomi turyści. Zebrać się spuścić im porządny w[wulgaryzm]. A właściciela oskarżyć o zniszczenie mienia, obciążyć kosztami napraw i niech sp*erdala.

Dokładnie, w[wulgaryzm], skarbówka i bydło pójdzie

G
Gość
20 grudnia, 11:15, Gość:

Wrocław to miasto. Tu ludzie chcą się bawić ! Płacą za wynajem i korzystają ! O co cała checa ?? Horror. Jaki horror ???

20 grudnia, 19:11, Gość$:

To jak chcą się bawić niech na miasto idą. Mam nadzieję że co noc tobie tak będą nawalać. Dobrze Ci się śpi ? Inni też chcą

Nie zapomnij że we Wrocławiu żyją normalni ludzie, którzy pracują a reszta ma się dostosować jak nie to won z miasta, a tak a propos z burdeli można korzystać na mieście...

M
Mm

Panuje ogólne zbydlęcenie, to czego tutaj oczekiwać?

G
Gość

Skoro nie da się nic zrobić i to tylko rzekomi turyści. Zebrać się spuścić im porządny w[wulgaryzm]. A właściciela oskarżyć o zniszczenie mienia, obciążyć kosztami napraw i niech sp*erdala.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3