Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hodowla przemysłowa według Janusza Wojciechowskiego to taka, która chce produkować coraz więcej i coraz taniej

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/PaulAndersonUK
"Pytają mnie niektórzy co to jest hodowla przemysłowa", zaczął swój wpis na Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Napisał, czym według niego jest i rozgorzała dyskusja. To uznaniowe stwierdzenie - komentuje jeden z użytkowników. Kolejny rolnik pyta: "Te fermy tysiąc czy pięć to niby do kogo należą? Nie do rolników?".

Zobacz wideo: Co dzieje się w gospodarstwie, gdy wystąpi afrykański pomór świń?

"Otóż to jest taka hodowla, która chce produkować coraz więcej i coraz taniej. Wczoraj ferma tysiąc świń, dzisiaj pięć tysięcy, jutro dziesięć tysięcy, pojutrze sto... Rolników do takiej hodowli nie trzeba. Nawet przeszkadzają", napisał Janusz Wojciechowski 18 kwietnia.

"Panie Komisarzu to nie jest definicja! To jest uznaniowe stwierdzenie a priori na podstawie subiektywnej oceny. Kto da nam, rolnikom gwarancje, że za chwile to nasze gospodarstwa nie zostaną uznane bez podstawy za fermy przemysłowe?" - odpowiada Karol.

Rolnik chce czy musi więcej produkować?

Wpis skomentował również Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, na co szybko zareagował komisarz: "Panie Prezesie, nie ma problemu jeśli rolnik chce produkować więcej i taniej. Problem zaczyna się wtedy, gdy żeby przetrwać, coraz więcej i coraz taniej produkować musi" - Janusz Wojciechowski.

Wierzbicki: "Panie Komisarzu, w polityce spójności na poziomie UE zdefiniowano mikro, małe, średnie, duże przedsiębiorstwo. Nikt nie protestuje. Czy nie czas, aby zdefiniować w WPR małe i średnie gospodarstwa rolne, skoro to one mają być wspierane w ramach WPR?"

ASF ma udział w likwidacji hodowli świń

Według wstępnych danych płynących z przeprowadzonego w 2020 roku Powszechnego Spisu Rolnego pogłowie świń wyniosło 11 203 tys. sztuk i było o ponad 26% niższe niż w 2010 r. Specjaliści Głównego Urzędu Statystycznego podają, że dane wskazują na specjalizację gospodarstw rolnych prowadzących chów/hodowlę bydła oraz świń jak również na koncentrację pogłowia tych zwierząt w gospodarstwach zajmujących się ich chowem.

To też może Cię zainteresować

Podnoszą też kwestię afrykańskiego pomoru świń i jego wpływ na pogłowie. "Pojawiające się od 2014 r. choroby świń, głównie ASF, wiążące się z koniecznością zapewnienia bioasekuracji w gospodarstwach rolnych, spowodowały wycofanie się producentów rolnych z produkcji o małej skali chowu na rzecz chowu intensywnego (przemysłowego)".

Prężne gospodarstw o i zaradny rolnik czy hodowla przemysłowa?

Kolejny rolnik pod postem komisarza Wojciechowskiego pyta: "Te fermy tysiąc czy pięć to niby do kogo należą? Nie do rolników? W dobie ASF tylko takie fermy zostały. Tylko prężne gospodarstwa rolne z dużą skalą produkcji zdołały utrzymać hodowle i tego żaden ZielonyNieład nie zmieni. Gospodarstw hodowlanych będzie się zmniejszać jak i innych".

Jemu również odpowiedział komisarz: "Panie Marku, jedna ferma na 5000 świń = koniec 100 gospodarstw po 50 świń. Potem jedna ferma na 50 tysięcy świń = koniec 10-ciu ferm po 5 tysięcy świń i tak to dalej działa. Najpierw jedna ferma na wieś, potem jedna na gminę, jedna na powiat, na województwo... Niedobry trend".

To też może Cię zainteresować

  • "Do raz zlikwidowanej hodowli nikt nie wróci. Żadna dopłata tego nie zmieni", uważa Szymon.
  • "To czyli jak mój tata miał 500 świń, ciężką pracą teraz mamy 2 tys., a mam nadzieję, że z moim synem dobijemy do 5 tys., tzn. jestem ferma przemysłową? Czy zaradnym gospodarzem? Bo nie siedziałem i daj, daj, daj, tylko ciężko pracowałem..." - pisze następny rolnik.
  • "60 tys. takich małych gospodarstw zlikwidowano w Polsce administracyjnie pod pretekstem ASF, a fermy przemysłowe się wspiera, bo tego chcą korporacje" - komentuje Tomasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Hodowla przemysłowa według Janusza Wojciechowskiego to taka, która chce produkować coraz więcej i coraz taniej - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska