Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Herbert 22" - wiersze Zbigniewa Herberta muzyką zapisane w Synagodze pod Białym Bocianem!

Maria Kurzyńska
Maria Kurzyńska
Już 29 czerwca w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu będzie miał miejsce niezwykle emocjonujący koncert poświęcony twórczości Zbigniewowa Herberta.

Wydarzenie jest nie tylko kontynuacją, ale równocześnie rozszerzeniem tego, co w 20. rocznicę śmierci poety przygotowały: Program 3 Polskiego Radia, Fundacja Świętego Mikołaja i Narodowe Centrum Kultury. Do udziału w koncercie zaproszono wykonawców młodego i średniego pokolenia: zaproszenie przyjęli AbraDab, Limboski, Czesław Mozil, Skubas, Katarzyna Groniec oraz Meek, Oh Why?.

– Poprosiliśmy ich o napisanie muzyki i zinterpretowanie wybranego przez siebie wiersza Poety. Wszyscy zaproszeni zareagowali z ogromnym entuzjazmem i nie tyle „odrobili” zadanie, co wręcz zaskoczyli nas świeżym, nietuzinkowym podejściem do twórczości Herberta – mówi Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki i współtwórca przedsięwzięcia.

Artyści zaśpiewają przy akompaniamencie muzyków Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Usłyszymy takie utwory jak „Pan Cogito o cnocie”, „Śmierć Lwa” i inne.

Artystycznym opiekunem przedsięwzięcia jest Miłosz Wośko – kompozytor i producent, który czuwa nad spójnością aranżacyjną projektu. Muzyk był zaangażowany w szereg projektów koncertowych i pracował przy realizacji płyt wielu znanych polskich artystów.

– Komponowanie do poezji wymaga nieszablonowego podejścia do formy muzycznej – ponieważ wiersze Zbigniewa Herberta często mają formę wiersza białego. Stąd towarzysząca nam myśl, by zachowując jednocześnie komunikatywność powstających utworów odwołać się do środków charakterystycznych dla muzyki poważnej, teatralnej, czy filmowej, gdzie pojęcie formy jest znacznie bardziej pojemne niż w piosence – wyjaśnia Miłosz Wośko.

Wybór artystów nie jest przypadkowy. Zaproszeni zostali soliści, którzy jednocześnie są aktywnymi twórcami, kompozytorami piosenek (czasem też innych form muzycznych) i większości mają na swoim koncie własne działania literackie. Taki dobór wykonawców gwarantuje szacunek dla słowa, a jednocześnie świeże muzycznie i wykonawczo podejście do poezji Zbigniewa Herberta. Całość zostanie zapisana w postaci audycji telewizyjnej dla TVP Kultura, w reżyserii Tomasza Koperwasa. Koncert poprowadzi Piotr Metz.

Bilety na wydarzenie są dostępne na: www.strefakultury.pl oraz w kasie Impartu (ul. Mazowiecka 17)

***********************************************************************************************

HERBERT 22
29 czerwca 2022, godzina 19:00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska