MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Halloween? Czy katolikom wypada przebierać się za upiory?

Weronika Skupin
Holy Wins ma pokazać, że wieczność będzie przyjemna, nie upiorna
Holy Wins ma pokazać, że wieczność będzie przyjemna, nie upiorna Maciej Gapiński
Halloween wywodzi się z tradycji pogańskiej, niektórzy kojarzą to wręcz z kultem szatana. Takie zabawy stały się też popularne w Polsce, ale często są krytykowane z ambon. Czy katolikowi wypada zatem świętować halloween?

Holy Wins, czyli święty zwycięża - pod takim hasłem przejdzie w sobotę przez Wrocław parada świętych. W tym samym dniu, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Irlandii, obchodzone jest halloween. Dzień ten kojarzy nam się głównie z paradami ludzi przebranych za potwory, wydrążonymi w dyni lampionami i dziećmi pukającymi od drzwi do drzwi z hasłem „cukierek albo psikus”.

Takie zabawy stały się też popularne w Polsce, ale często są krytykowane z ambon. Dlaczego? Halloween wywodzi się z tradycji pogańskiej, niektórzy kojarzą to wręcz z kultem szatana.

Czy katolikowi wypada zatem świętować halloween? - To trudne pytanie, daleki jestem od tego, by mówić, że branie udziału w takich obchodach to grzech i zło - mówi rzecznik wrocławskiej kurii ks.Rafał Kowalski. - To tak jak pytanie, czy grzechem jest obrzucanie nowożeńców ryżem: jeśli wierzymy, że tylko i wyłącznie dzięki temu parę młodą czeka szczęście, jest to bałwochwalstwo. Jeśli z kolei robimy to dla zabawy i tradycji, nie ma w tym nic złego - wyjaśnia ks. Kowalski.

Wspomina o „desemantyzacji”, czyli zjawisku, gdy rzeczy i zdarzenia zaczynają tracić pierwotne znaczenie, stają się symbolem, tradycją, nawykiem.

- Tak jest z halloween w Polsce. Nikt o celtyckich korzeniach nie pamięta, podobnie jak nie kojarzy tego dnia z otwieraniem się na zło. Traktuje się je dzisiaj jako zabawę - wyjaśnia ks. Kowalski. - Uczestniczenie w halloween nie jest groźne, po prostu nie ma nic wspólnego z katolicką tradycją. Wprowadza ludzi w błąd, przekonując, że po śmierci stają się potworami i upiorami. Z kolei marsze świętych pokazują, że czeka nas wtedy życie w pełnym szczęściu. Holy Wins nie ma być alternatywą dla halloween.

Ks. Kowalski przypomina, że jeszcze ok. 50 lat temu w Polsce świętowało wiele różnych wigilii, z których do dziś zostały nam tylko obchody Wigilii Bożego Narodzenia. Także dzień przed świętem Wszystkich Świętych odprawiano nieszpory. Co więcej, świętowano jeszcze całą oktawę, czyli 8 dni po tym święcie, odprawiając nabożeństwa.

Marsz świętych
Katolicy uczestniczą w marszach świętych organizowanych w wielu miastach, m.in. na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu korowód przebrany za świętych przejdzie w sobotę po mszy św. o godz. 18.30 z kościoła NMP na Piasku do Rynku, gdzie o godz. 21 przy pręgierzu odbędzie się Apel Jasnogórski.

Parafia oo. oblatów na Popowicach zaprasza o godz. 19 na czuwanie i nieszpory, a także prezentację świętych i marsz świętych z pochodniami stronę parafii św. Jadwigi na Kozanowie. Tam odbędzie się msza. Księżom udało się zgromadzić relikwie kilkudziesięciu świętych i błogosławionych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska