Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala Targowa stoi w ołowianej misie [ZAGADKI, TAJEMNICE, SEKRETY]

Juliusz Woźny
Zobacz kolejny odcinek programu "Zagadki, tajemnice, sekrety", w którym historyk Juliusz Woźny zdradza tajemnice Hali Targowej.

Wrocławska Hala Targowa stoi na miejscu dawnego dworu biskupów wrocławskich, potem wzniesiono tu miejski arsenał zwany „Piaskowym”. Gdy w drugim dziesięcioleciu XX wieku zaczęto kopać fundamenty pod nową Halę Targową, znaleziono kamienne kule – pamiątki po arsenale. Kule umieszczono na ścianach nowej budowli.

Zewnętrzną bryłę Hali zaprojektował Richard Plüddemann, zwolennik typowych dla XIX wieku eklektycznych form architektonicznych, nawiązujących do dawnych stylów historycznych – widać to choćby w zaprojektowanej także przez niego Bibliotece Miejskiej przy ul. Szajnochy. Dlatego Hala przypomina średniowieczną warownię, o potężnych ceglanych murach, zwieńczoną obronnymi wieżami. Ustępstwem Plüddemanna na rzecz współczesności są secesyjne detale wykute z piaskowca – między innymi portale wiedzące do wnętrza hali. Znalazły się na nich kłosy zbóż, owoce, warzywa oraz drób – czyli informacja o tym, co między innymi można było kupić w Hali Targowej, do której przeniesiono stragany z Nowego Targu.

Prawdziwa rewelacja czeka nas jednak we wnętrzu – to fenomenalna, nowoczesna konstrukcja, której najważniejszym elementem są paraboliczne żelbetowe łuki, zaprojektowane przez Heinricha Küstera. Hala Targowa powstała w roku 1908, po kilku latach zaczęto we Wrocławiu wznosić słynną Halę Ludową – rewolucyjne w skali światowej dzieło architektury. Hala Targowa przy ul. Piaskowej jest zatem ważnym ogniwem w rozwoju nowoczesnej żelbetowej architektury XX wieku.

Legenda miejska o tym, że fundamenty Hali Targowej umieszczono w olbrzymiej ołowianej misie, która chroni obiekt przez zatopieniem w grząskim gruncie u odrzańskiego brzegu znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Faktycznie podziemną część gmachu obudowano ołowianymi i szczelnie spojonymi płytami, co zabezpiecza całość bardzo skutecznie przed wodami gruntowymi. Oczywiście w piwnicach znalazły się pompy i cała infrastruktura odprowadzająca nadmiar wody na zewnątrz.

Trzeba pamiętać, że bliźniacza hala została wzniesiona przy ul. Kolejowej, ponieważ jednak została ona poważnie uszkodzona w 1945 roku wyburzono ją w roku 1973.

Nowe odcinki programu "Zagadki, tajemnice, sekrety" w każdy piątek na GazetaWroclawska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska