Wasze zdjęcia
  Galeria wrocławskich kotów

  Dzień Kota 2019

  Rozwiń
  Hala lekkoatletyczna we Wrocławiu? Minister obiecał, a potem...

  Hala lekkoatletyczna we Wrocławiu? Minister obiecał, a potem obciął dotację

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Do 2021 r. przy Stadionie Olimpijskim miała powstać nowoczesna hala lekkoatletyczna. Taką deklarację złożył we Wrocławiu tuż przed wyborami samorządowymi minister sportu Witold Bańka. Jego obietnice dziś można włożyć między bajki, bo ministerstwo... zmniejszyło dotację na tę inwestycję. Do wbicia pierwszej łopaty jest jeszcze daleko. Trwa zmiana planu zagospodarowania przestrzennego działki. Niestety, pomimo deklaracji ministerstwa, na budowę nie została przekazana jeszcze ani jedna złotówka.
  Dolnośląscy lekkoatleci po raz kolejny zaapelowali o budowę treningowej hali lekkoatletycznej przy Stadionie Olimpijskim. - Z tą prośbą wychodzimy już od 20 lat - mówił podczas poniedziałkowej Gali Plebiscytu Gazety Wrocławskiej na najlepszego sportowca i trenera 2018 r. Józef Lisowski, trener sztafety 4x400 metrów, która wiosną ubiegłego roku zdobyła halowe mistrzostwo świata bijąc przy tym rekord globu.

  Prośba nie powinna dziwić, ponieważ aż trzech członków sztafety trenuje na co dzień we wrocławskich klubach, a Rafał Omelko jest zawodnikiem wrocławskiej AWF.

  - Zrobię wszystko, aby ta hala powstała - odpowiedział Michał Bobowiec, członek zarządu województwa. Wiele zależy jednak od ministerstwa sportu i turystyki, które musi wyłożyć lwią część środków.

  Sprawa budowy hali, po podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy miastem, województwem a AWF półtora roku temu - w przeciwieństwie do biegaczy - zwolniła. Uczelnia wystosowała do miasta wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla działki przy Stadionie Olimpijskim, na której miałby powstać obiekt.

  Dopiero wtedy będzie można wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę. AWF miała też znaleźć inwestorów, którzy ponieśliby 30 proc. kosztów.

  - Podpisując list intencyjny z miastem i samorządem województwa, wykonaliśmy duży krok ku temu. Ministerstwo miało ponieść do 70 proc. kosztów. Przykład hali, która ma powstać w Katowicach pokazuje jednak, że dofinansowanie może być na niższym poziomie - np. 50 proc. - mówi dr Ireneusz Cichy, rzecznik prasowy uczelni.

  Taki stopień dofinansowania zapowiedział zresztą podczas niedawnej kampanii wyborczej Witold Bańka, minister sportu. Rodzi się więc pytanie, kto dołoży brakujące 20 proc. Poza tym hala, według wstępnych założeń miała kosztować ok. 30-35 mln zł. Ta kwota może jednak znacznie wzrosnąć.

  - W ostatnim czasie przygotowania do budowy hali prowadzone były m.in. w Poznaniu. Miała kosztować 30-40 mln, a podczas przetargu cena wzrosła do 70-75 mln zł. Co jeśli i w przypadku wrocławskiej hali tak się stanie? Nie chcemy zostać sami z tym problemem - podkreśla dr Cichy.

  Jak dodaje, uczelnia byłaby w stanie koordynować prace, ale jedynie przy pełnym finansowaniu inwestycji. Kto miałby zostać operatorem obiektu, nie wiadomo. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez AWF, uczelnia do utrzymania hali dopłacałaby rocznie od jednego do dwóch milionów złotych.

  Co ciekawe, AWF nowej hali w ogóle nie potrzebuje.

  - Budowa hali lekkoatletycznej przy Stadionie Olimpijskim nie jest niezbędna dla realizacji statutowych obowiązków uczelni, czyli dydaktyki. Aby poprawić warunki studentów, zwłaszcza tych trenujących lekkoatletykę, będziemy modernizować niewielki stadion lekkoatletyczny przy ul. Witelona. Zmodernizujemy także halę, która znajduje się obok i stworzymy tam bieżnię treningową. Trenuje tam m.in. Robert Sobera, mistrz Europy w skoku o tyczce. Nie będziemy się więc oglądać, czy hala przy Stadionie Olimpijskim powstanie, bo dla dydaktyki wystarczy nam obiekt przy Witelona - podkreśla dr Cichy.

  Hala lekkoatletyczna na tyłach Stadionu Olimpijskiego ma być będzie wyposażona m.in. w 4-torową bieżnię okrężną o długości 200 m, 60-metrową 8-torową bieżnię do sprintu, boisko do pchnięcia kulą i rzutów długich, 100-metrową bieżnię zakończoną skocznią w dal, skocznię do trójskoku, skoku wzwyż i o tyczce. Na zapleczu znajdą się z kolei pomieszczenia do fizjoterapii i odnowy biologicznej.

  Choć w hali lekkoatleci będą mogli trenować przez cały rok, nie będzie w niej można rozgrywać najważniejszych rangą zawodów lekkoatletycznych jak mistrzostwa Europy czy świata. Rozkładane trybuny będą mogły pomieścić jedynie 300 kibiców.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (49)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hala od ministra???

  Misiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 14

  Lemingi głosowały na Sutryka, a teraz zdziwione ze minister nie będzie im dotowal budowy hali ....trzeba być z PO , by teraz stękać i dziwić się , ze inna opcja polityczna nie będzie sponsorować...rozwiń całość

  Lemingi głosowały na Sutryka, a teraz zdziwione ze minister nie będzie im dotowal budowy hali ....trzeba być z PO , by teraz stękać i dziwić się , ze inna opcja polityczna nie będzie sponsorować kaprysów Sutrykow. Tacy byliście dzielni w „ obronie demokracji” to składać się ze środków miasta na te fanaberie!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Redaktorku

  bertsi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  Wyjaśnij na podstawie czego napisałeś to zdanie: "Jego obietnice dziś można włożyć między bajki, bo ministerstwo... zmniejszyło dotację na tę inwestycję" oraz skąd wziął się tytuł. Kłamać każdy...rozwiń całość

  Wyjaśnij na podstawie czego napisałeś to zdanie: "Jego obietnice dziś można włożyć między bajki, bo ministerstwo... zmniejszyło dotację na tę inwestycję" oraz skąd wziął się tytuł. Kłamać każdy może, ale trzeba umieć to robić. Przecież inwestycja jeszcze się nie zaczęła, nie ma kosztorysu.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiadomo było że tak będzie

  lekkoatletleta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  Trenuję lekkoatletykę od 8 lat i mam za sobą już kilka imprez rangi mistrzowskiej . To jest wstyd żeby Halowe Mistrzostwa Dolnego Śląska były rozgrywane w Jabloncu nad Nisou ( Czechy ) Wrocław...rozwiń całość

  Trenuję lekkoatletykę od 8 lat i mam za sobą już kilka imprez rangi mistrzowskiej . To jest wstyd żeby Halowe Mistrzostwa Dolnego Śląska były rozgrywane w Jabloncu nad Nisou ( Czechy ) Wrocław miasto kultury itd i itp a pożądnej hali nikt nie potrafi wybudować . Proszę pojechać do Niemiec czy Czech tam każda większa mieścina ma halę lekkoatletyczną ale u nas nie będzie . Co z tego że Polska ma osiągnięcia w tym sporcie . Co z tego że wielu najlepszych obecnie lekkoatletów w Polsce trenuje we Wrocławiu. Uczelnia AWF ma w d**** tak szczerze czy ta hala będzie czy nie bo oni tylko potrafia brać kasę nic w drugą stronę. Finał jest taki że nasze społeczeństwo nie dorosło jeszcze do nowoczesnego sportu przykładem jest organizowany maraton we wrześniu co roku we Wrocławiu gdzie informacje o jego trasie często są miesiąc wcześniej a w niedzielę gdy jest ten maraton pół Wrocławia hejtuje jakim prawem biegają i przez nich są korki . Hali nie było i nie będzie i nie ważne czy u władzy będzie pis po czy inni ...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to była tylko pisowska kiełbasa wyborcza

  niestety (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  pis dużo naobiecywał ale niewiele zrealizował

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kto wierzy

  W-w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

  ministrowi a ministrowi PiS-owskiemu w szczególności

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Puszka

  Pandory (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 16

  Zróbcie drogi najpierw Dziady jedne. Brudasy zza Buga.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Przecież mamy stadion niewykorzystany. Może go przerobić przy murawie z kwadratowego na okrągły a na dach plandekę? Będzie taniej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie dziwię się, że ministerstwo nie daje kasy.

  Goj Anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 13

  Wrocławianie wybrali kontynuację tzw układu wrocławskiego. Burdel jest jak był a lody dalej się kręci. Po cholerę umoczyć pieniądze? 3/4 gdzieś wyparuje.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  A jak się złodzieja publicznej kasy przed sąd postawi to będzie niemieckiemu GW wywiadu udzielał, że w Polsce demokracja zagrożona.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może najpierw Aleja Wielkiej Wyspy i Aleja Olimpijska by zapewnić dojazd do tej "atrakcji"

  WrocLovianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

  Może by najpierw zbudować dojazd z prawdziwego zdarzenia do tej atrakcji i okolicy.
  Już teraz "goście" stadionu niszczą zieleń i zajmują miejsca parkingowe mieszkańców ulicy Paderewskiego....rozwiń całość

  Może by najpierw zbudować dojazd z prawdziwego zdarzenia do tej atrakcji i okolicy.
  Już teraz "goście" stadionu niszczą zieleń i zajmują miejsca parkingowe mieszkańców ulicy Paderewskiego.
  1.Zatem proponuje budowę Aleii Olimpijskiej wraz Mostem Olimpijskim na wschód od Paderewskiego do Mickiewicza do Krzywoustego.
  2.Pod estakadą od Odry do Kwidzyńskiej można by zrobić parking typu Park & Ride na bardzo dużo samochodów tym dla autobusów z którego w tygodniu mogli by korzystać pracownicy okolicznych firm a w weekendy widzowie imprez organizowanych na Stadionie Olimpijskim czy też maratonów.
  Bo na razie to niszczone są wtedy tereny zielone i trawniki w okolicach Paderewskiego oraz na stadionie.
  3.Na północ od Stadionu Olimpijskiego pomiędzy stadionem Odrą a Morskim Okiem można by zorganizować jakiś ładny park z Aleja Olimpijską pośrodku.
  4.Aleja Olimpijska wraz Aleja Wielkiej Wyspy w przekroju 2+2 pasy będzie przedłużeniem przyszłego ringu Obwodnicy Śródmiejskiej.
  Informacyjnie na Zaciszu na zapleczu hotelu Gem niszczone są regularnie wały przeciwpowodziowe przez samochody głównie "gości" tego kompleksu i nic z tym nie jest robione od lat. Rozumiem ze czekamy na powódź i przerwanie wału w tym miejscu i że dyrekcja tego obiektu pokryje straty z własnej kieszeni a nie z kieszeni podatników. W czasie jak parking zaraz za płotem zarasta niewykorzystywany trawą.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  właśnie najpierw dojazd

  on (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18

  dokładnie najpierw zrobić dojazd i zbudować infrastrukturę a nie zaczynać od d..y strony jak wszystko w tym mieście. Eksterminacja przejścia podziemnego pod Świdnicką, fora i jakieś rury na wyspie...rozwiń całość

  dokładnie najpierw zrobić dojazd i zbudować infrastrukturę a nie zaczynać od d..y strony jak wszystko w tym mieście. Eksterminacja przejścia podziemnego pod Świdnicką, fora i jakieś rury na wyspie czy kolorowe pajace za miliony a to czego najbardziej potrzeba mieszkańcom nie ma.
  Brak CAŁEJ Obwodnicy Śródmiejskiej to najbardziej jaskrawy przykład kolejny to zaniedbane Wzgórze Partyzantów czy niemiłosiernie dziurawe drogi w całym mieście a kończąc "nowoczesną" organizacją ruchu na Pułaskiego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  się pytam czy ma "być" czy "będzie" ???

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo