Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby 2013: Gdzie na grzyby w najbliższy weekend? (MAPA GRZYBÓW)

BN, MM
GRZYBY 2013 - Mapa grzybowa - Dolny Śląsk 2012/2013
GRZYBY 2013 - Mapa grzybowa - Dolny Śląsk 2012/2013 infografika: Maciej Dudzik
Grzyby 2013 - grzybobranie czas zacząć. Rok temu grzybiarze wracali już z lasów z pełnymi koszykami grzybów. W tym upały, a potem intensywne opady, ale przy niskich temperaturach, spowodowały, że w lasach grzybów jest mniej. Z doniesień naszych Czytelników wynika, że trzeba się nachodzić, by je znaleźć. Postanowiliśmy więc pomóc grzybiarzom i zaoszczędzić im długich i bezowocnych wędrówek. Rozpoczynamy tworzenie mapki dolnośląskich lasów, na której będziemy zaznaczać te miejsca, w których grzyby się pojawiły.

GDZIE NA GRZYBY (SPRAWDŹ NA MAPACH)

ZOBACZ - GRZYBOBRANIE 2013 Z WICEPREMIEREM JANUSZEM PIECHOCIŃSKIM:

Mapa grzybów na Dolnym Śląsku, którą poniżej drukujemy, powstała na podstawie informacji, które w ubiegłym roku przysyłali do redakcji Czytelnicy. Miejscowości, w których ubiegłej jesieni były grzyby, oznaczyliśmy symbolem grzybków na pomarańczowym tle. Jeśli otrzymamy od Państwa informacje, że w tych samych lasach grzyby są także w tym sezonie, zmienimy tło na brązowe. Czekamy też na zgłaszanie nowych lasów, w których Państwo zebraliście grzyby. Będziemy je sukcesywnie zaznaczać na naszej mapie.

CZYTAJ TAKŻE: GRZYBOBRANIE 2013 - GDZIE NA GRZYBY

Relacje z grzybobrania ze zdjęciami zbiorów prosimy wysłać mejlem na adres: [email protected] Będziemy Państwa zdjęcia publikować, a dla autora najciekawszej relacji mamy upominek: atlas grzybów i kosz do ich zbierania.

Kilka praktycznych wskazówek dla zbierających grzyby:

  • W czasie ładnej pogody trzeba szukać grzybów w miejscach cienistych, zacisznych, na stokach. Jeśli natomiast mamy do czynienia z deszczową aurą, wybierzmy się na poszukiwania w suchsze, ciepłe miejsca. W rzadkim lesie grzyby najczęściej rosną w pobliżu drzew od strony północnej.
  • Pod dębami, osikami, brzozami, topolami czy modrzewiami lubią ukrywać się maślaki, koźlarze i borowiki. Podobno dobrą metodą podczas grzybobrania jest chodzenie od brzozy do brzozy. W lasach brzozowych występują głównie koźlarze. Grzyby te "lubią" też drzewostany świerkowe, brzegi polanek leśnych i inne miejsca, gdzie dociera sporo promieni słonecznych. Pod świerkami można również spotkać rydze.
  • W ciepłych lasach liściastych, głównie pod dębami i grabami, możemy spotkać podgrzybki. W młodnikach sosnowych - maślaki.
  • Leśnicy podpowiadają, że tam, gdzie rosną muchomory, mogą rosnąć i borowiki. Zacienione miejsca na poboczach, porośnięte wysokimi sosnami, obrośnięte mchem i wrzosem zazwyczaj stanowią znakomite podłoże dla prawdziwków. Kiedy znajdziemy dorodnego prawdziwka lub podgrzybka, zawsze warto rozejrzeć się, czy nie ma on w pobliżu towarzystwa.
  • Jeśli szukamy grzybów w lasach iglastych, zwracajmy uwagę na kupki igliwia. Podchodzimy do nich ostrożnie. Zaczynamy od delikatnego dotknięcia z góry. Jeśli napotkamy opór, to znaczy, że w środku jest grzyb.
  • W lasach iglastych w towarzystwie borówki czarnej lubią ukrywać się podgrzybki i zajączki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska