Grzegorz Ślak wygrał przetarg na zakup akcji Śląska

Piotr Janas
Mecenas Jacek Masiota i wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj
Mecenas Jacek Masiota i wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj Fot. TOMASZ HOŁOD
Udostępnij:
Gmina Wrocław wraz z doradcą prywatyzacyjnym Jackiem Masiotą ogłosiła nazwisko zwycięzcy przetargu na zakup ponad 54 proc. miejskich akcji Śląska Wrocław. Został nim wrocławski biznesmen Grzegorz Ślak.

W środę po godz. 16 wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj oraz doradca inwestycyjny Jacek Masiota poinformowali opinię publiczną, że najkorzystniejsza dla wszystkich stron była propozycja złożona przez konsorcjum spółek Ślaka.

- Po dogłębnej analizie postanowiliśmy zarekomendować Konsorcjum Spółek z liderem Wratislavia-Biodiesel S.A. Ta oferta była najlepsza zarówno pod względem finansowym, jak i rozwojowym - powiedział mecenas Masiota.

Ślak przedstawił program inwestycyjny, gwarantujący dofinansowanie spółki kwotą 45 mln zł w przeciągu trzech lat - co roku budżet Śląska będzie wzmacniany o kolejne 15 mln zł. Gmina Wrocław, która pozostawiła sobie jeden proc. akcji, zobowiązała się co roku przekazywać klubowi 2 mln zł przez okres trzech lat, które mają być przeznaczane na szkolenie młodzieży.

Wrocławski biznesmen zapłaci miastu za 28.005 akcji 3 mln zł. Musi też spłacić dług, a ten nie jest mały. Obecnie spółka zadłużona jest na ok. 13 mln zł, z czego około 5 mln pochodzi z miejskich spółek. Jak poinformował wiceprezydent Bluj, nowy inwestor zapewnił sobie możliwość spłaty zadłużenia wobec miasta poprzez... przekonwertowanie długu na akcje.

- Chętnie przystalibyśmy na takie rozwiązanie, bo dzięki temu znów mielibyśmy kilka procent udziałów w Śląsku. Aby tak się stało, musi jednak zostać spełniony jeden warunek - nowy właściciel musi wykupić resztę akcji, które należą do Konsorcjum WKS - powiedział Bluj.

- Cieszę się, że moja oferta została zarekomendowana, ale jeszcze niczego nie wygrałem. Dopiero po tym jak Rada Miejska przegłosuje sprzedaż akcji mojemu konsorcjum, będę odbierał gratulacje i zacznę wprowadzać w życie swój plan na Śląsk. Zdaję sobie sprawę, że obecnie kadra pierwszej drużyny wygląda ubogo. W pierwszej kolejności będę chciał zatrudnić trzech-czterech dobrych skautów, którzy wytypują co najmniej czterech piłkarzy, mogących wzmocnić zespół w trwającym okresie transferowym - powiedział nam Ślak.

- Na razie żadnych zmian kadrowych nie przewiduję. Raz jeszcze podkreślę, że najpierw radni muszą przegłosować sprzedaż - podkreślił.

Jeszcze w środę rano wokół wrocławskiego biznesmena wybuchło niemałe zamieszanie. Były naczelny tygodnika „Wprost” Sylwester Latkowski napisał na swojej stronie internetowej, że Ślak jest zamieszany w tzw. aferę paliwową i ciążą na nim poważne zarzuty.

„Czy ktoś stojący pod oskarżeniem o wielkie przestępstwa gospodarcze może być o krok od kupienia klubu piłkarskiego?” Napisał Latkowski na Twitterze.

Ślak odniósł się do tych zarzutów. Stwierdził, że Latkowski kłamie i zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec niego. Dodał także, iż jego zdaniem to nie przypadek, że tego typu nieprawdziwe informacje wyciekły akurat w dniu, kiedy rozstrzygały się losy przetargu.

Szczegóły ofert zbycia akcji oraz współpracy inwestycyjnej

 • Okres obowiązywania umowy inwestycyjnej - 3 lata
 • Łączna wartość wkładu inwestycyjnego Nabywcy - 45.000.000 zł
 • Wartość rocznego wkładu inwestycyjnego Nabywcy - 15.000.000 zł
 • Łączna wartość wkładu Gminy - 6.000.000 zł
 • Proponowana wartość rocznego wkładu Gminy - 2.000.000 zł
 • Forma zabezpieczenia zobowiązań Nabywcy z tytułu nakładów inwestycyjnych
 1. poręczenia spółek z grupy kapitałowej
 2. poddanie się przez spółkę Oferenta rygorowi egzekucji z art. 777 § 1 pkt 5) Kodeksu postępowania cywilnego na podstawie oświadczenia w formie aktu notarialnego.
 • Liczba nabywanych akcji - 28.005
 • Cena łączna pakietu akcji - 3.000.000 zł
 • Cena za 1 akcję - 107,12 zł

Zobacz też: Program sportowy 5. minut o sporcie - prezes Śląska Wrocław Michał Bobowiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 84

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
I to bez gwarancji
I to ci nie przeszkadza
Po za tym miasto ma dawać tylko na akademię ale ty i takb swojec wiesz A w dniu wyborów wybierasz grilla A potem płaczesz na forach jak dziecko
V
Vd
...w Europie buduje się za 20-50 mln euro rocznie. My chcemy dobrej piłki za niecałe 4 miliony. Po co się rozczarować? Za taką sumę mówimy o przeciętności na polską skalę. W Zagłębiu na przykład takie sumy nie robią wrażenia, a jest to klub przeciętny na naszą ligę.
k
kaz
no to znowu nędza klub powinien zostać sprzedany jednemu człowiekowi a nie zbieraninie różnych podmiotów zawsze komuś coś nie będzie pasowało,a też i kasa jest cieniutka z tego dobrego klubu się nie zrobi,ale żeby nie było że to tylko krzyk więc poczekamy i zobaczymy ,szkoda tylko że jest to na zasadzie kolesiostwa i magistrat będzie wpychał swoich ludzi którzy uważam że są nieudolni do takich spraw
b
buba
interes zycia nabywcy
również nie pierwszy "interes życia" durnia, że wspomnę choćby tylko dziurę za 18 milionów jego imienia
...
Śląsk ma długi względem wrocławskich spółek. Miasto Wrocław jako większościowy właściciel inwestował w jeden ze swoich podmiotów gospodarczych tj. WKS. Powodem tego, że klub nie przynosił zysków było słabe zarządzanie. Zarząd był wybierany przez ludzi z ratusza/prezydenta, na którego pewnie głosowałeś (lub nie poszedłeś na wybory). Jeżeli uważasz, że ktoś ma jakiś dług względem Ciebie to jest miasto Wrocław. Proponuję żebyś poszedł do ratusza i poprosił o zwrot tego "długu".
...
za promocję miasta.
f
fojut
jazda z kurwami, tylko ARKA Gdynia
k
komentator
Dla tych, co pluja a nie wiedza, 6mln zl przez 3 lata to koszt zwiazany z inwestycja w akademie pilkarska dla mlodych 2mln zl rocznie.
Pozbywaja sie zadluzonego trupa, odzyskujac przy tym ile sie da a wy malkontenci jeszcze narzekacie. Nie dogodzi..
j
jack
On zapłacił 107 pln za akcję a mowa jest, że część długu miasto skonwertuje na nowe akcje aby mieć kilka procent w śląsku!

Skoro on za cały śląsk da 6mln licząc te co kupi od obecnego konsorcjum i da to mu 99% akcji to ile miasto chce zamienić długu na akcje aby mieć te kilka procent?
Obawiam się, że miasto z tych 8 mln nie zobaczy ani grosza a zamieni to na 5% akcji, gdzie za 99% Ślak dał 6mln. To jest kolejna dotacja i podniesie rachunek za Śląsk do 155mln PLN

Brawo Dudi, cwaniaczku za publiczne pieniądze.
W
Wro
Niech się wezmą do roboty, to i sponsor się znajdzie.
w
wks
widzialem Jack Strong na butelce jest zdjecie Slaka no ciekawe jak smakuje
d
damiano
Lekko licząc to ponad 100mln zł. Biznes na miarę chłopka roztropka z Mikstatu!!!
I jeszcze mamy bulić 6 mln zł?????
K
Kot
Za nieco ponad 10 mln euro rozłożone na 3 lata będą we Wro budować wielką piłkę?
K
Kot
Za nieco ponad 10 mln euro rozłożone na 3 lata będą we Wro budować wielką piłkę?
J
Jrk1974
Aż dziw bierze, że takie stwory potrafią pisać.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie