Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzech ekologiczny – papież Franciszek chce zmienić listę grzechów? Czy będziemy się spowiadać ze szkodzenia środowisku?

js
wikipedia.org/Jeffrey Bruno/CC BY-SA 2.0
Grzech ekologiczny to nowa propozycja Papieża Franciszka. Zdaniem Biskupa Rzymu szkodzenie planecie to szkodzenie pokojowi. Czyny wymierzone przeciwko naturze to czyny wymierzone we wspólny dom. Czy nowy „grzech ekologiczny” zostanie oficjalnie włączony do Katechizmu Kościoła Katolickiego?

Grzech ekologiczny to nie jedyny „kontrowersyjny grzech”

Chodzisz regularnie do spowiedzi? Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że Watykan w ostatnich latach dał wskazówki dotyczące poszerzenia listy „klasycznych” grzechów. Sprawdź w galerii, jakich grzechów należy się wystrzegać – nie jest to tylko „grzech ekologiczny”.

W galerii znajdziesz listę współczesnych grzechów, których możesz nie znać

„Grzech ekologiczny” - o co w nim chodzi?

Papież Franciszek w piątek, 15 listopada, podczas kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego w Watykanie wypowiedział się na temat ekologii. Jego zdaniem każdy człowiek ma obowiązek dbać o środowisko.

Jeśli się nie opamiętamy to zgotujemy sobie piekło na Ziemi.

Papież Franciszek uważa, że przewinienia wobec planety powinny mieć swoje konsekwencje. Jego zdaniem takie czyny muszą obciążać sumienia katolickie.

Elementarne poczucie sprawiedliwości nakazywałoby, aby niektóre zachowania, za które zazwyczaj odpowiedzialne są korporacje, nie pozostawały bezkarne. (…) Myślimy o tym, aby wprowadzić do Katechizmu Kościoła Katolickiego grzech ekologiczny, grzech przeciwko wspólnemu domowi.

„Grzechy ekologiczne” były już omawiane przez papieża Franciszka w 2016 r. Papież podczas jednego ze swoich orędzi wspominał, że przyrodę należy chronić. Ci, którzy dopuszczają się wyzysku środowiska naturalnego, powinni odpowiadać przed Bogiem.

Paolo Ruffini, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji przekazał na konferencji prasowej, że grzechy ekologiczne były już dyskutowane w trakcie synodu biskupów na temat Amazonii. Franciszek podzielił się wówczas opinią, że przestępstwa przeciwko naturze są „zbrodniami przeciwko pokojowi”.

W trakcie synodu zgłoszono propozycję wprowadzenia do Kodeksu Prawa Kanonicznego tzw. kanonu ekologicznego – dzięki temu Kościół mógłby uznawać za grzech brak szacunku dla środowsika naturalnego czy niszczenie przyrody.

<br>Czy popełniasz te grzechy wobec środowiska? Sprawdź swoje ekologiczne IQ!

Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska