18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa atakuje we Wrocławiu. Nie daj się jej rozłożyć na święta

Marcin Walków
Grypa atakuje we Wrocławiu/zdjęcie ilustracyjne
Grypa atakuje we Wrocławiu/zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod
Rośnie liczba chorych na grypę we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Przez tydzień - od 8 do 15 grudnia - do wrocławskiego sanepidu zgłoszono łącznie 3372 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 26 osób skierowano na leczenie do szpitali. Eksperci radzą, jak się chronić, by świąt i sylwestra nie spędzić w łóżku.

W tygodniu od 8 do 15 grudnia do wrocławskiego sanepidu zgłoszono łącznie 3372 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 26 osób skierowano na leczenie do szpitali. To więcej niż w analogicznym czasie rok i dwa lata temu. Sezon grypowy trwa od września do kwietnia, najwięcej zachorowań spodziewane jest między styczniem i marcem.

Szczepionka na grypę skuteczna?
Dr Witold Paczosa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu radzi zaszczepić się przeciwko grypie. - To najprostszy sposób profilaktyki, a najbardziej skuteczny, jednak ciągle niedoceniany i lekceważony. Bardzo niski procent populacji szczepi się – mówi epidemiolog. Zastrzega, że szczepionka nie chroni w pełni przed zachorowaniem, ale może spowodować łagodniejszy przebieg grypy i ustrzec przed powikłaniami.

Grypa - jak się ustrzec
Justyna Piwowarczyk z Katedry Higieny na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu poleca jeszcze jedną metodę profilaktyki. To częste mycie rąk. - Wirus wydostając się z nosa podczas kichnięcia, przenoszony jest na nasze ręce które następnie przekazują go na kolejne dotykane powierzchnie i ręce innych osób. Aby skutecznie zapobiegać zakażeniom wirusem grypy należy myć ręce zawsze po kichaniu i kaszleniu, a także po kontakcie z osobą chorą na grypę lub jej otoczeniem – mówi. Ochroni to nas nie tylko przed grypą. Na rękach znajdują się nie tylko drobnoustroje, które są elementem naszej naturalnej flory bakteryjnej. Mikrobiolodzy znajdują też na nich m.in. bakterie kałowe.

MPK walczy z bakteriami, grzybami i wirusami
Dłonie w ciągu dnia dotykają poręczy w autobusach i tramwajach, klamek w toaletach, drzwi w centrach handlowych. - Pojazdy wrocławskiego MPK dezynfekowane są każdego dnia środkami o działaniu grzybobójczym, bakteriobójczym i wirusobójczym. Specjalnym płynem lub roztworem z tabletek przemywane są te miejsca, których najczęściej dotykają pasażerowie, czyli poręcze, uchwyty, plastikowe elementy np. krzesełka – zapewnia Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka wrocławskiego MPK. Rocznie firmy sprzątające pojazdy komunikacji miejskiej zużywają około 600 litrów takich płynów i ponad 3600 tabletek służących do sporządzenia około 7 tysięcy litrów roztworu dezynfekującego.

Aneta Szumowska, administrator Centrum Handlowego Renoma we Wrocławiu mówi, że firma utrzymująca czystość w obiekcie ma w umowie zapis o dezynfekowaniu elementów dotykanych przez klientów – Przy użyciu środków odkażające wycierane mają być przede wszystkim klamki, poręcze, drzwi, toalety – wyjaśnia. Obliczyła, że miesięcznie centrum zużywa do 190 litrów takich preparatów.

Grypa a częste mycie rąk. Czy to wystarczy?
Czy na co dzień wystarczy mycie rąk zwykłym mydłem? - Zazwyczaj tak, nie mniej warto pamiętać także o dezynfekcji rąk z użyciem preparatów na bazie alkoholu. One skuteczniej niż mydło zabijają drobnoustroje na dłoniach. Taki środek dezynfekcyjny warto mieć przy sobie zwłaszcza wtedy, gdy dostęp do bieżącej wody jest ograniczony – radzi mgr Piwowarczyk.

Jak kichać, by nie zarazić innych grypą; objawy grypy, czym grozi nieleczenie grypy - czytaj na NASTĘPNEJ STRONIE
Duży wpływ na zachorowalność na grypę ma pogoda. Gdy przebywamy częściej w pomieszczeniach ogrzewanych, obniża się wilgotność względna powietrza. - Gdy wynosi poniżej 30%, wysychają śluzówki i stanowią wtedy wrota do wtargnięcia wirusów. W pomieszczeniu wystarczy jedna osoba chora, by zakazić wszystkie - mówi mgr Piwowarczyk.. Co zaleca? Częste wietrzenie pomieszczeń i dbanie o nawilżenie powietrza - wystarczy choćby położyć mokry ręcznik na kaloryferze.

- Trzeba też ubierać się stosownie do temperatury panującej na zewnątrz, stosować dietę bogatą w witaminy, być aktywnym fizycznie i nie siedzieć tylko w zamkniętych pomieszczeniach – dodaje.

Jak kichać, by nie zarazić innych grypą
By nie zakazić grypą swoich kolegów z pracy czy współpasażerów eksperci zalecają, by podczas kichania osłonić nos i usta chusteczką jednorazową i po użyciu natychmiast wyrzucić ją do kosza. - Jeśli jednak nie mamy chusteczki lub nie zdążyliśmy jej wyjąć, nos i usta należy skierować w zgięcie łokciowe własnej ręki – dodaje Justyna Piwowarczyk.

Grypa - objawy
Grypa ma najczęściej nagły początek. Tym różni się od przeziębienia, że objawy są bardziej nasilone i mają charakter ogólny, z charakterystycznym bólem głowy, bólem mięśni, stawów i kości oraz wysoką gorączką, nawet 39-41 st. C. - Pacjent czuje
znaczne osłabienie, a objawy miejscowe, chociaż występują, nie są tak dominujące. Najbardziej charakterystyczne dla grypy są zatem ból głowy, gorączka i bóle kostno-mięśniowe – mówi dr n. med. Agnieszka Muszyńska z Katedry Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jej zdaniem objawy, które powinny budzić szczególny niepokój to utrzymująca się, mimo leczenia, wysoka gorączka, nasilony kaszel lub duszność, problemy z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej. - W przypadku ich wystąpienia pacjent powinien jak najszybciej być skonsultowany przez lekarza – dodaje dr Muszyńska. Czy z objawami grypy zostaniemy przyjęci od razu, czy będziemy czekać na swoją kolej, nawet dzień lub dwa? - Lekarz ma obowiązek przyjąć w dniu zgłoszenia wszystkich pacjentów w stanie nagłym – mówi Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ. Dodaje, że o tym, czy pacjent z podejrzeniem grypy, to przypadek nagły i pilny, decyduje lekarz.

Grypa - powikłania
Czym grozi nieleczona lub nie do końca wyleczona grypa? - Najczęstsze powikłania to stany zapalne dolnych dróg oddechowych, a szczególnie zapalenie płuc. Często rozwija się także zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie zatok przynosowych – przestrzega dr Muszyńska. Krajowy Ośrodek ds. Grypy wydał ulotkę informacyjną dla pacjentów. Można się z nią zapoznać TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska