Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gry miejskie „Stan Wojenny Wrocław 1981” i „Twierdza Solidarność” przygotowane przez wrocławski IPN

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
IPN we Wrocławiu zachęca do udziału w grach miejskich przygotowanych na 13 grudnia.
IPN we Wrocławiu zachęca do udziału w grach miejskich przygotowanych na 13 grudnia. IPN Wrocław
„Obywatelki i Obywatele Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią…” – tak rozpoczynał się oficjalny komunikat gen. Wojciecha Jaruzelskiego nadawany za pośrednictwem radia i telewizji 13 grudnia 1981 r. W mroźny, śnieżny, niedzielny poranek słowa te zaskoczyły większość Polaków. Rozpoczął się stan wojenny, jeden z najdramatyczniejszych epizodów w powojennej historii Polski...

We Wrocławiu już 13 grudnia 1981 r. utworzono Regionalny Komitet Strajkowy NSZZ „Solidarność”, na czele z dotychczasowym przewodniczącym Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Władysławem Frasyniukiem, który wracając w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. z Gdańska uniknął internowania. „Solidarność” rozpoczęła działalność w podziemiu.

I właśnie do tych czasów nawiązuje przygotowana przez wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej gra miejska on-line pt. „Twierdza Solidarność. Wrocław” z wykorzystaniem aplikacji Action Track. Fabuła gry dotyczy stanu wojennego we Wrocławiu oraz działalności Solidarności Walczącej (więcej informacji na stronie internetowej Oddziału IPN we Wrocławiu ot i profilu Oddziału na FB). Gra zostanie aktywowana 13 grudnia 2021 o godz. 0:00. Obecnie jest dostępna tylko w formie online i jak piszą organizatorzy – w formie stacjonarnej dla szkół i samorządów gra będzie osiągalna w późniejszym terminie, po zluzowaniu obostrzeń pandemicznych.

Natomiast w poniedziałek (13.12) tuż po otwarciu wystawy „«Chodźcie z nami». Wrocławskie protesty uliczne 1981–1989” (ul. Świdnicka, w pobliżu kościoła pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława) o godz. 12:30 rozpocznie się kolejna gra edukacyjno-historyczna realizowana na terenie Wrocławia pt. „Stan Wojenny Wrocław 1981”. Gra składa się z 12 punktów (10 obsługowe, 2 bezobsługowe), na których zespoły będą musiały rozwiązać proste zadania związane z dziejami stanu wojennego, wykonać pewne czynności lub poznać historię danego wydarzenia. Punkty będą rozmieszczone na terenie wokół wystawy IPN. Czas przejścia całej gry – ok. 1–2 h. i można wziąć w niej udział do godz. 18.00.

- Bardzo zachęcam młodzież, ale też ich rodziców i opiekunów do udziału zarówno w obydwu grach jak też pozostałych wydarzeniach przygotowanych przez nas z okazji obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Dla dzieci i uczniów szkół podstawowych i średnich będzie to żywa lekcja historii, a dla starszych okazja do przypomnienia tych czasów i mrocznych chwil w naszej przeszłości – mówi nam Katarzyna Pawlak-Weiss z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

IPN zaprasza tego dnia także na wielkoformatową projekcję filmu wyświetlanego na fasadzie budynku Narodowego Forum Muzyki przy pl. Wolności, wyprodukowanego przez Oddział IPN we Wrocławiu i TVP3 Wrocław „Stan wojenny – Dolny Śląsk pamięta…”. Seanse odbędą się o godz. 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00 i 22:00, a ich uczestnicy otrzymają okolicznościowe wlepki „Żeby Polska była Polską” i „Wrona orła nie pokona”. Na godz. 19:30 zaplanowano ogólnopolską akcję Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności” (zapalenie zniczy ku czci ofiar stanu wojennego na pl. Wolności i pl. Katedralnym) oraz wielkoformatowy pokaz specjalny filmu IPN „Stan wojenny. Historia oporu”.

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego potrwają we Wrocławiu do 15 grudnia, a szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć na stronach internetowych: solidarnosc.wroc.pl, zajezdnia.org oraz wroclaw.ipn.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska